Protesty proti 5G nabírají na síle. Odpůrci se obávají škodlivého záření a rakoviny - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Protesty proti 5G nabírají na síle. Odpůrci se obávají škodlivého záření a rakoviny

,
Protesty proti 5G nabírají na síle. Odpůrci se obávají škodlivého záření a rakoviny

Opor proti budování vysokorychlostní sítě 5G v Evropě roste. Zejména v Belgii, v Německu, Švýcarsku a Rakousku. Odpůrci se obávají zvýšeného „elektrosmogu“, který podle nich může vést k vyššímu riziku onemocnění rakovinou. Zatím takové tvrzení nebylo vědecky prokázáno, ale ani vyvráceno. Evropská komise přitom tvrdí, že rozvoj sítě rychlého internetu je zásadní pro konkurenceschopnost EU.

Odpůrci vidí v budování nových antén doslova ďábelskou věc, která kromě toho, že hyzdí krajinu, může lidi „ugrilovat,“ napsal deník Die Welt.

„Lidé nejsou pokusní králíci, jejichž zdraví se může prodat za účelem zisku,“ uvedla někdejší bruselská radní pro životní prostředí Céline Fremaultová. Právě tato slova ve zkratce shrnují občanský odpor proti budování sítí vysokorychlostního internetu 5G, jejichž rychlost přenosu dat má být až desetinásobně vyšší než u sítí 4G.

Samotné město Brusel výstavbu nové sítě zastavilo. Je to hlavně kvůli sporu mezi regionální a centrální vládou o rozdělení zisku v případě pilotního projektu než kvůli zdravotním obavám, jak zdůrazňují odpůrci mobilních sítí.

„Nejsme proti technologii, pouze žádáme, aby technologie respektovaly ochranu zdraví,“ vysvětlil Olivier Galand z bruselské iniciativy grONDES, proč bojuje proti výstavbě nových antén. Problém spatřuje hlavně v tom, že neexistují vědecké studie o tom, jak dlouhodobě působí mobilní signál a telefonování na lidské zdraví.

Různá občanská sdružení blokují výstavbu také ve Švýcarsku, Německu nebo Rakousku. Ve Švýcarsku provozovatelé mobilních sítí hlásí, že je blokována výstavba každé třetí antény. Největší odpor zažívají kantony na západě země, napsal Neue Zürcher Zeitung. Proti instalaci nových antén na kostelech jsou i některé farnosti. Ohrožen je plán největšího operátora Swisscom, aby do konce roku sítí 5G pokrýval území, kde žije 90 procent obyvatelstva.

V Německu vzniklo sdružení Stoppt 5G, jež argumentuje tím, že nové vysokoroychlostní sítě způsobují rakovinu. Požaduje, aby bylo zavedeno moratorium na výstavbu 5G, dokud nebudou vědecky vyvráceny zdravotní rizika pro člověka. Stát by také měl garantovat oblasti, kde nebude žádný mobilní signál.

Evropská komise předložila akční plán pro výstavbu sítě 5G v roce 2016 s tím, že její rychlé vybudování má Evropě zajistit technologickou konkurenceschopnost. Síť by měla fungovat do konce roku 2020 v největších evropských metropolích. V rámci EU ale zatím pouze 11 z 28 členských zemí plní časový harmonogram spuštění.

Budování sítě provázejí také bezpečnostní obavy. V mnoha zemích, včetně Česka, o zakázku na stavbu sítě usiluje čínská společnost Huawei, jež je podle kritiků včetně Bílého domu napojena na čínskou vládu, což podle nich představuje hrozbu zneužití dat.

Dále čtěte:

Český Huawei sbírá citlivá data o klientech, tvrdí bývalí zaměstnanci

ÚOHS řeší první případ zákazu vstupu Huawei do infrastruktury státu

Kauza skvělého úspěchu. Huawei je bezpečnostní hrozba prvního kalibru

Jak dostat Huawei z černé listiny: američtí výrobci čipů lobbují za Číňany

Ohodnoťte tento článek
Diskuze