Policie chce obžalovat 26 lidí v kauze ROP Severozápad, spis má 40 tisíc stran - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Policie chce obžalovat 26 lidí v kauze ROP Severozápad, spis má 40 tisíc stran

, čtk,
Policie chce obžalovat 26 lidí v kauze ROP Severozápad, spis má 40 tisíc stran
Zdroj: čtk

Policie navrhla obžalovat 26 lidí v kauze ROP Severozápad, ve které čelí obvinění například severočeští podnikatelé Alexandr Novák a Daniel Ježek nebo bývalí hejtmani Jana Vaňhová a Josef Novotný. O návrhu nyní rozhodne státní zástupce z pražského vrchního státního zastupitelství Tomáš Minx. Kauza se týká evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji.

„Mohu potvrdit, že policejní orgán ukončil vyšetřování a státnímu zástupci předal spisový materiál s návrhem na podání obžaloby,“ uvedl pro web Seznam Zprávy Minx, který případ dozoruje. Obvinění podle vyšetřovatelů ovlivňovali, kdo dostane dotace z Evropské unie, jsou stíháni kvůli poškození finančních zájmů EU, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, účasti na organizované zločinecké skupině, zneužití pravomoci, porušení povinnosti při správě cizího majetku a podplácení.

Policie skončila vyšetřování po dvou a půl letech, podle Seznamu má spis zhruba 40 tisíc stran. Jeden z obviněných, bývalý ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz, s policií spolupracuje. Seznam uvedl, že podle Kušnierze ovlivňovali rozdělování dotací zejména Novák s Ježkem. Ježek odmítá tvrzení, že bývalému řediteli dotačního úřadu dával nějaké pokyny.

„Tento člověk vypovídal ze strachu z trestu a možná i ze strachu z něčeho jiného. Obvinění nemůže před soudem obstát,“ uvedl již dříve advokát Jiří Schüller, který zastupuje obviněné bývalé náměstky hejtmanů Petra Navrátila a Pavla Koudu.

Otroci dotací. O závislosti Agrofertu na veřejné podpoře

Čtěte také:

Tisíce lidí v celém Česku opět demonstrovaly proti Babišovi a za nezávislou justici

Benešová chce zavést funkční období pro žalobce. Nejvyšší státní zástupce Zeman souhlasí

Komentář: Přichází drsná Mařenka

Počtvrté proti Benešové a Babišovi. Na demonstraci na Václavské náměstí přišlo 50 tisíc lidí

Babiš je ve střetu zájmů, tvrdí Evropská komise. Česko má vrátit část dotací pro Agrofert

Václavské náměstí zaplnilo 120 tisíc demonstrantů proti Babišovi. Příště se sejdou na Letné