OPEC prodlouží dohodu o snížení těžby ropy o devět měsíců - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

OPEC prodlouží dohodu o snížení těžby ropy o devět měsíců

, čtk,
OPEC prodlouží dohodu o snížení těžby ropy o devět měsíců
Zdroj: Pixabay.com

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) odsouhlasili prodloužení dohody o omezení těžby o devět měsíců. V úterý by měl OPEC o této otázce jednat s dalšími předními producenty mimo kartel v čele s Ruskem.

OPEC a jeho spojenci se loni v prosinci dohodli na snížení dodávek ropy na trh asi o 1,2 milionu barelů denně. Samotný OPEC se zavázal snížit těžbu o 812 tisíc barelů denně a jeho spojenci o dalších 383 tisíc barelů denně. Dohoda byla sjednána na prvních šest měsíců letošního roku, její platnost tak v neděli vypršela.

Trhy očekávají, že na prodloužení dohody se širší skupina, nazývaná také OPEC+, dohodne i v úterý. Saúdská Arábie a Rusko, dva největší těžaři celé skupiny, se již o víkendu shodly na tom, že v omezování dodávek je zapotřebí pokračovat.


Přečtěte si: Kontaminovaná ropa srazila příjmy Ruska z vývozu o miliardu dolarů


OPEC a jeho spojenci začali s koordinovaným snižováním těžby v roce 2017, aby tak zabránili prudkému propadu cen ropy po nárůstu těžby v USA, které překonaly Rusko a Saúdskou Arábii a staly se největším světovým těžařem. Cena severomořské ropy Brent od začátku letošního roku vzrostla o více než čtvrtinu. Podle analytiků by se však ceny ropy mohly dostat pod zvýšený tlak kvůli zpomalujícímu růstu světové ekonomiky, zvláště vlivem obchodního sporu mezi USA a Čínou, a vysoké těžbě ve Spojených státech, které se k dohodě o omezení dodávek nepřipojily.

Dále čtěte:

Americká ropa pro Česko. V dubnu dorazilo prvních 57 tisíc tun

Ropný gigant Saudi Aramco získal horší úvěrový rating, než čekal. Uškodil mu vliv Rijádu

Norský státní fond mění strategii. Plánuje omezit závislost na ropě a plynu

Ohodnoťte tento článek
Diskuze