Netflix rozzlobil polského premiéra Morawieckiho. Udělal chybu v dokumentu o holocaustu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Netflix rozzlobil polského premiéra Morawieckiho. Udělal chybu v dokumentu o holocaustu

,
Netflix rozzlobil polského premiéra Morawieckiho. Udělal chybu v dokumentu o holocaustu
Zdroj: CC0 via Pixabay

Americká streamovací služba Netflix v dokumentu o holocaustu umístila nacistické koncentrační tábory do mapy znázorňující současné Polsko. To se nelíbí polskému premiérovi Mateuszovi Morawieckemu, který společnost v otevřeném dopise obvinil z přepisování historie.

Netflix navíc koncentrační tábory Chelmno a Majdanek umístil špatně. Morawiecki v dopise adresovaném šéfovi Netflixu Reedovi Hastingsovi připomíná, že Polsko v době války neexistovalo jako samostatný stát. Polskému premiérovi také v dokumentu chybí zmínka o tom, že koncentrační tábory na území dnešního Polska byly spravovány Němci.

„Nejenom, že mapa je nepravdivá, ale také klamavě vede diváky k tomu, aby si mysleli, že Polsko bylo zodpovědné za vznik a provoz těchto táborů,“ napsal Morawiecki. Dopis nicméně zakončuje smířlivěji, když konstatuje, že věří, že chyba byla neúmyslná. Hastingse vyzval k rychlé nápravě chybných a nepřesných údajů. K dopisu také přiložil relevantní mapu.

Morawiecki naopak vyzdvihl snahu Netflixu o vzdělávání mladé generace. Zachovat a šířit pravdu o holocaustu není podle něj úkolem politiků a historiků, ale také společná odpovědnost všech lidí dobré vůle i kulturních institucí a platforem, jako je právě Netflix.

Dokument „Devil Next door“ pojednává o Johnu Demjanjukovi, který byl za spoluúčast na vraždách Židů zbaven amerického občanství, připomněla agentura Bloomberg, která na případ upozornila.

Polsko je na informování o nacistických zločinech, které se udály na jeho území, citlivé. Loni polský Sejm schválil zákon, na jehož základě je možné trestat výroky hovořící o „polských koncentračních táborech“. „Ti, kdo tvrdí, že Polsko je zodpovědné za zločiny druhé světové války, si zaslouží trest,“ řekl tehdy Morawiecki v parlamentu. Norma rozlítila Spojené státy i Izrael. Původně obsahovala kromě pokut i trest odnětí svobody. Ten, ale po vlně kritiky Sejm ze zákona vyškrtl.

Německo posílá zahraničním esesákům důchod a proplácí lázně. Židovská rada je v šoku

Čtěte také:

Sto šťastných náhod. Karel Ellinger vzpomíná, jak přežil šest koncentráků

Unaveni válkou. Město Terezín se chce prezentovat jinak než jako pietní místo holocaustu

Neznámý Terezín: pevnost, vězení, ghetto i internační tábor

Ohodnoťte tento článek
Diskuze