Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

S Erikem Štefanovičem o digitalizaci, BIM a úspěšných projektech bytových domů

Skupina firem DELTA s hlavním sídlem v rakouském Welsu patří k vedoucím společnostem v…

Proč se vyplatí investovat do drahých kovů?

V dnešní době existuje celá řada investičních příležitostí, a to i pro lidi, kteří nejsou…

Siemens představí na MSV digitální budoucnost průmyslu

Expozice novinek a řešení společnosti Siemens na Mezinárodním strojírenském veletrhu …

 Terezín chce být více než jen pomníkem Holocaustu
Terezín chce být více než jen pomníkem Holocaustu
Autor: Profimedia.cz

Unaveni válkou. Město Terezín se chce prezentovat jinak než jako pietní místo holocaustu

 Boříková 14. července, 17:04  -  Hana Boříková
 Terezín chce být více než jen pomníkem Holocaustu
Terezín chce být více než jen pomníkem Holocaustu
Autor: Profimedia.cz
14. července, 17:04

Terezín není jen unikátní pevnost. Miliardové majetky padají na hlavu obci s padesátimilionovým rozpočtem.

Servírka v jediné otevřené restauraci v Terezíně protáhne obličej, když ji požádáme, aby ztlumila dopolední seriál na Nově, který sleduje v televizi nad naším stolem. „Na tohle si asi nikdy nezvyknu,“ reaguje profesionální fotograf Ivan Němec, který většinu svého života prožil v Německu. Do Terezína přijel na skok, když jej před dvěma roky požádal přítel z USA, aby mu pomohl s projektem Violins of Hope – sérií koncertů od autorů, kteří přežili holocaust.

Jeden z nich chtěl mít právě v Terezíně a potřeboval vytipovat vhodné prostory. Ivan Němec vystoupil z auta kousek od náměstí, zkoprněl v němém úžasu… a už tak zůstal. Tak silně na něj zapůsobila atmosféra města, kde pár opravených budov kontrastuje s obřími chátrajícími areály bývalých kasáren, zbrojnic, nemocnice, skladů a dalšího zázemí pro desetitisíce vojáků. Jejich krásu a majestátnost nedokázal ještě úplně zničit ani současný katastrofální stav.

„Hned jsem se vypravil na radnici a zeptal se bývalé starostky, co chce s rozpadajícím se městem dělat. Vlídně mě přijala a pokrčila rameny, že nemá peníze,“ vzpomíná Němec. Tento příběh ale zatím nemá šťastný konec – město s třemi tisícovkami obyvatel, na které stát před dvěma desetiletími převedl nemovitosti v hodnotě miliard, si celkem logicky stále neví rady, památky nedozírné hodnoty se dál propracovávají ke zkáze. Ivan Němec a další nadšenci nicméně představují asi to jediné, co světově unikátní pevnosti zbývá – naději.

na objednávku Audi Q7
Nafta
Automatická
Motor:
50TDI quatro 210kW
Výbava:
Q7
27 829 Kč
s DPH
na objednávku Škoda Kodiaq RS
Nafta
Automatická
Motor:
2.0 TDI 176 kW 4x4 DSG
Výbava:
RS
1 094 708 Kč
s DPH
na objednávku Hyundai Ioniq EV
Elektromotor
Automatická
Motor:
EV
Výbava:
Ultimate
711 322 Kč
s DPH
na objednávku BMW M4 Coupé
Benzín
Manuální
Motor:
M4 Coupé
Výbava:
M4
1 500 590 Kč
s DPH
na objednávku Škoda Citigo-e iV
Elektromotor
Automatická
Motor:
61 kW
Výbava:
Style
421 302 Kč
s DPH
na objednávku BMW X5
Nafta
Automatická
Motor:
xDrive30d AT
Výbava:
Sériové provedení
1 574 352 Kč
s DPH
na objednávku Kia XCeed
Benzín
Manuální
Motor:
1.0 T-GDI/88kW
Výbava:
Comfort
455 881 Kč
s DPH
na objednávku BMW X7
Nafta
Automatická
Motor:
xDrive30d AT
Výbava:
Sériové provedení
1 998 516 Kč
s DPH
na objednávku Škoda Kamiq
Benzín
Manuální
Motor:
1.0 TSI/70 kW
Výbava:
Ambition
360 905 Kč
s DPH
na objednávku Hyundai i30 Fastback N Line
Benzín
Manuální
Motor:
1.4 T-GDI/103 kW
Výbava:
N Line
474 990 Kč
s DPH
skladem Lexus NX
Hybrid
Automatická
Motor:
300h AWD
Výbava:
Luxury
1 280 000 Kč
s DPH
na objednávku Hyundai Kona
Benzín
Manuální
Motor:
1.0 T-GDI
Výbava:
Kona
364 990 Kč
s DPH

České šetrné stavebnictví: podívejte se na 10 nejlepších budov


„Je minuta po dvanácté a je jasné, že my sami to nezvládneme. Snažíme se, aby alespoň některé objekty si vzal zpět stát, nebo je převzal Ústecký kraj,“ konstatuje starosta René Tomášek, který by měl správně řešit opravu chodníků, přitom ale může dostat pokutu, že se špatně stará o Žižkova kasárna, kterým se propadla střecha. Kasárna byla původně určena pro tisíc vojáků a jejich obnova je odhadnuta na miliardu. Jen ta střecha by stála víc než celý padesátimilionový roční rozpočet města.

Terezín ( Autor: Tomáš Novák/Euro )

Do města turisté nezabloudí

„Žádné město nemá takový rozsah památek ve své správě jako Terezín. My máme jen ty ruiny a turisty, kteří když už k nám z Malé pevnosti náhodou zabloudí, nic tu neutratí,“ vysvětluje starosta. Nemají ani příliš kde utrácet. Zatímco v roce 1900 tu fungovalo padesát hospod, dnes je to jen ta jediná na náměstí s nepříjemnou obsluhou. Hotel žádný.

Když v roce 2000 město definitivně opustila armáda, odešly i tři čtvrtiny obyvatel nějakým způsobem navázaných na vojáky a nová poptávka nevznikla. Vojáky nenahradili ani turisté, jelikož město se dosud nedokázalo prezentovat jinak než jako pietní místo holocaustu.

Do Malé pevnosti spadající pod Památník Terezín, který je ve správě ministerstva kultury a věnuje se právě historii druhé světové války, zavítá ročně kolem 300 tisíc turistů – většinu tvoří organizované zájezdy, které vysypou turisty před Malou pevností a za pár hodin je zase odvezou. Do samotného města jich dorazí sotva desetina.


Dům bez inženýrských sítí? Česká firma chce uspět v éře klimatických změn


„Válku nelze vytěsnit, ale je veliká škoda, že se všichni soustředí jen na ni a město vnímají jen jako místo hrůzy a utrpení. Vždyť Terezín má i úplně jinou historii,“ posteskne si starosta. Terezín jako dochované barokní pevnostní město s unikátně řešeným urbanismem a systémem opevnění ale zná jen málokdo. V anketě CzechTourism byl dokonce vybrán jako nejděsivější místo Česka. Přitom město samotné vydá na celodenní návštěvu – komplex tereziánské bastionové pevnosti zabírá více než 300 hektarů a jen procházka po hradbách zabere tři hodiny.

Překážkou provázání Malé pevnosti s Hlavní pevností je i to, že se nacházejí odděleně na východním cípu města. „Je to paradox, navíc historicky pokřivený. Vždyť Malá pevnost byla věznicí už před válkou, ghetto bylo celé město. Terezín upadá, přitom Památník Terezín si mohl dovolit opravit i některé budovy ve městě,“ kroutí hlavou Ivan Němec.

Sarajevský otisk

Fotograf Ivan Němec pečlivě dokumentuje opravu Wieserova domu, jedinou rekonstrukci, která ve městě právě probíhá, a neztrácí jiskru ani po těch dvou letech, kdy se začal seznamovat s tuzemskou realitou. Začal tím, že oslovil vyučující na Fakultě architektury ČVUT, kteří si vzali Terezín jako téma studentských ateliérů.


Miliardové majetky padají na hlavu obci s padesátimilionovým rozpočtem


A první nápady jsou na světě. Budoucí architekti navrhli například využití pro nemocnici, která byla schopna pojmout tisíce raněných. Mimochodem, zemřel v ní na tuberkulózu mladík Gavrilo Princip, který v červnu 1914 spáchal v Sarajevu atentát na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d’Este.

Studenti navrhli místo nemocnice bydlení pro studenty, startovací byty i ty luxusnější. Je to s podivem, ale v Terezíně nelze sehnat podnájem ani koupit byt, město je totiž limitováno v rozvoji svou historií. Uvnitř se stavět nedá – bylo postaveno uměle, najednou, směrem ven to také nejde – opevnění jej nepropustně ohraničuje. Další student nakreslil proměnu rozlehlého náměstí, bývalého „buzerplacu“, které je dodnes podivně prázdné.


Přednost dostal hokej: místo mrakodrapu v Brně vyroste multifunkční hala


„Já jsem z jejich vizí nadšený, ale bez jediné komplexní koncepce budoucnosti Terezína nelze nic začínat,“ konstatuje starosta. Právě jedna zastřešující koncepce využití nemovitostí a jejich revitalizace je to, bez čeho se dál už město nepohne. Jedna taková vize už tu byla – Europrojekt, který počítal s přestavbou Terezína v univerzitní město s náklady až deset miliard –, ale zkrachovala. Žádná škola neprojevila o stěhování do Terezína zájem. Jediným pozůstatkem megalomanského záměru je soukromá Vysoká škola aplikované psychologie, která se usídlila v části opravených bývalých Dělostřeleckých kasáren.

V roce 2008 se proto město rozhodlo postupovat salámovou metodou, spojilo se s Ústeckým krajem a vytvořily účelové sdružení Terezín – město změny. To za pomocí dotací opravilo alespoň některé objekty, například právě Dělostřelecká kasárna, Jízdárnu, Litoměřickou bránu nebo obnovilo některé bastiony a památky zároveň spravovalo.

Fotograf Ivan Němec ( Autor: Tomáš Novák/Euro )

Příští rok ale udržitelnost tohoto projektu skončí a o objekty by se mělo začít starat zase město, což by jej ještě více finančně zatížilo. Starosta proto lobbuje za převod alespoň některých objektů na kraj. Snad by také měla vzniknout meziresortní komise na úrovni státu, ale podobné snahy už tu byly a výsledek žádný.

A pak se tu rodí ještě jedna pracovní skupina Terezín 2030 složená z místních politiků a odborníků kolem Ivana Němce. Ten dokázal strhnout pro Terezín například Ondřeje Beneše, městského architekta Děčína, nebo Igora Kovačeviće z ateliéru Moba, který je expertem na pořádání velkých mezinárodních architektonických soutěží.

Terezín světový

„Je třeba vyhlásit mezinárodní ideovou soutěž, přitáhnout sem ty nejlepší odborníky na architekturu, urbanismus, památkovou péči, krajináře… Terezín má obrovský potenciál. Revitalizace velkých celků, které přišly o svůj původní účel, je celosvětové téma, podívejte se na HafeCity, King’s Cross, ale třeba i Vítkovice,“ má jasno Ivan Němec. Soutěž už začíná mít alespoň trochu konkrétní obrysy. Dva miliony na její přípravu by mohly doputovat z vládního programu Re:start, který je určen pro revitalizaci brownfieldů Ústeckého a Karlovarského kraje.

Měl by stát Terezínu více pomáhat?

Karel Tichý, zástupce programu, kam se vláda zavázala nalít miliardy, ubezpečuje, že pomoc neskončí jen prostředky na studie. „Závěrem je však potřeba podotknout, že potřeby města Terezín jsou jak svou povahou, tak investiční náročností, skutečně velmi specifické, a je tedy zřejmé, že jeho podpora bude muset být řešena i mimo rámec programu,“ dodává Tichý. My závěrem doporučujeme Terezín jako tip na výlet, dokud ještě stojí.

Čtěte dále:

Šéf CRE Ctibor: Praha zmizela z mapy světa. Globální investory nezajímá

Architektura jako víno. Spojení dvou umění vytáhlo milovníky šťávy z hroznů ze sklepů na světlo

Praha papírová. Obytný Nuselák či věžáky na Příkopech zůstaly jen na rýsovacích prknech


Čtěte také

 Jaroslaw Kaczyński

Volby v Polsku jasně vyhrála strana Právo a spravedlnost. Směřuje k další vládě

V Polsku bude zřejmě další čtyři roky vládnout národně-konzervativní Právo a spravedlnost…

13. října 2019

Události  Turecká ofenziva na severu Sýrie

Syrská vládní vojska vyrazila na sever bránit zemi proti Turkům

Na severu Sýrie pokračuje pátým dnem ofenziva turecké armády, která dnes pronikla…

13. října 2019

 Německá kancléřka Angela Merkelová

Merkelová vyzvala Erdogana k zastavení intervence v Sýrii, USA stahují vojáky

Německá kancléřka Angela Merkelová v dnešním telefonátu vyzvala tureckého prezidenta…

13. října 2019

Autor zprávy o kondici jaderného průmyslu Mycle Schneider.

Autor zprávy o jádru Schneider: Vítr a slunce jsou levnější

Pomalá, drahá, nekonkurenceschopná, tak vidí atomovou energetiku autor renomované ročenky…

13. října 2019

Ilustrační foto

Konec pivního romantismu v Česku: nadšenci uvolňují místo tradičním značkám

Český trh řemeslných piv se proměnil. Doba, kdy k dobrému odbytu stačilo, že pivo uvařil…

13. října 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Jak pomůže dětem v exekuci novela insolvenčního zákona?
Jak s námi operátoři jednají? Vata to tedy není
Svátek Všech Svatých a Dušičky, aneb proč to není státní svátek?
Jak se bude počítat důchod v roce 2020?
Česko a boom cirkulární ekonomiky
Auta
Fiat Talento modelový rok 2020
Kupé Škoda 763 bylo rychlejší než auta VB. Skončilo fiaskem, přispělo však ke vzniku Favoritu
DB Schenker posiluje pozici v logistice pro automobilový průmysl
Vodíková Toyota Mirai ve druhé generaci zcela mění podobu. Už vypadá jako auto
S Mercedesem třídy X na Sahaře: V poledne jsou duny nejzrádnější
Hry pro příležitostné hráče