Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Výnos z dražby sběratelské kolekce „Muži 28. října“ získají váleční veteráni a děti po úrazech

Unikátní sběratelská kolekce „Muži 28. října“ vytvořená na počest 100. výročí vzniku…

Na internetu můžete díky PayU a Google Pay platit na jedno kliknutí

Budoucnost online plateb na internetu je v jednoduchosti. Zákazník chce zaplatit snadno a…

Kávovar JURA je tradice v moderním obalu

Pokud se řekne švýcarská přesnost, zřejmě si jako první představíte švýcarské hodinky,…

Německo má problém s „říšskými občany“, podivíny, kteří neuznávají stát

Jan Brož 24. října 2017, 06:15  -  Jan Brož
24. října 2017, 06:15

Zemský soud v bavorském Norimberku v pondělí odsoudil k doživotnímu vězení padesátiletého Wolfganga P., který před rokem smrtelně zranil policistu. Případ upozornil na podivné hnutí takzvaných „Reichsbürger“ neboli říšských občanů, kteří neuznávají moderní německý stát, jeho hranice, instituce ani zákony.

Tragická událost se odehrála v polovině října 2016 v bavorské obci Georgensgmünd. Speciální policejní komando tehdy v brzkých ranních hodinách přijelo k domu Wolfganga P. zabavit více než třicítku střelných zbraní. Úřady rozhodly, že dušení stav myslivce neodpovídá tomu, aby dokázal s palebnou silou odpovědně zacházet.

Brzy se ukázalo, že obavy byly správné. Wolfgang P. začal po policistech bez varování pálit. Tři z nich zranil, jednoho přitom smrtelně. Za to byl nyní německými soudy v ostře sledovaném procesu odsouzen k doživotnímu vězení.

Wolfgang P. před soudem odmítl vypovídat a můžeme tak jen odhadovat, co se mu po vynesení rozsudku honilo hlavou. Pravděpodobně však pocit nepochopení a nespravedlnosti. Počítá se totiž mezi takzvané Reichsbürger. Ti považují současný německý stát za zcela nelegitimní. Neuznávají německé zákony, úřady a tedy ani soudy. V jejich představách stále existuje hranice německé říše z roku 1937, kterou považují za nadále platnou. Vyznačují se také neobvyklou znalostí historické i současné legislativy. Z její bizarní dezinterpretace pak dovozují, že Hitlerovské Německo nadále právně existuje.


Piloty Air Berlin čekají zlé časy. Nízké platy pilotů ohružují i pasažéry, varují


Sám Wolfgang P. vrátil úřadům už před lety občanku. Podle deníku Süddeutsche Zeitung schránku svého domu opatřil nápisem „Vládní okresek Wolfgang. Mé slovo je zde zákonem“. Sám sebe pak označuje jako „svobodného muže Wolfganga P.“

Případ z Georgensgmündu strhl na říšské občany pozornost. Doposud byli považování za bezvýznamné podivíny, kteří nepředstavují pro společnost větší nebezpečí. Teď však už byl bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann nucen vyhlásit nekompromisní boj všem příznivcům hnutí. „Náš právní stát se prosadí,“ citoval Herrmanna deník Die Welt. Už před rokem a půl přitom varoval prezident mnichovského soudu Reinhard Nemetz před množícími se případy vyhrožování soudním úředníkům, především od dlužníků, na které byla soudně uvalena exekuce.


Němci nechápou, proč řešit „potravinový rasismus“. Lidé mají různé chutě a umí snad číst, ne?


To byl i případ Andriana Ursacheho, který se v roce 1998 stal držitelem titulu „Mister Germany“, a byl tak zvolen nejhezčím mužem Německa. Také dnes dvaačtyřicetiletý Ursache střílel v srpnu minulého roku na policisty, kteří doprovázeli exekutory k jeho domu v obci Reuden v Sasku-Anhaltsku. Zraněný policista přežil jen díky neprůstřelné vestě. Podobně jako Wolfgang P. i Ursache prohlásil svůj pozemek a dům za vlastní stát. Že o něj kvůli dluhům z podnikání přišel, odmítl akceptovat a dnes je obžalován z pokusu o vraždu.

Německé úřady odhadují počet říšských občanů na 12,5 až 15 tisíc, i když čísla jsou jen přibližná. Nejvíce jich je pravděpodobně v severním Bavorsku, v zásadě jsou ale roztříštěni po celé zemi a hnutí žádné centrum nemá. Podle redaktora berlínského deníku Tagesspiegel Joachima Hubera vděčí Reichsbürger za svůj vzestup sociálním sítím. „Dříve byli se svým přesvědčením ve svém okolí izolováni. Díky sociálním sítím ale zjistili, že existují další podobně smýšlející jedinci. V uzavřených facebookových skupinách se pak vzájemně utvrzují o správnosti svého přesvědčení,“ uvedl pro Euro.cz Huber.

Dále čtěte:

Lékaři bez hranic. Za lepším migrují i němečtí či rakouští doktořiSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
Jak si vyřídit výpis z katastru nemovitostí online?
Příspěvek na péči může měsíčně dělat i přes 15 000 Kč. Kdo má na něj nárok?
Lucemburčané si odchodem do penze pohorší nejméně
Jak banka rozhodne, jestli vám dá, nebo nedá půjčku?
Auta
Elektrobusy EKOVA Electron s ultrarychlým nabíjením
Seat Tarraco není čistý klon Kodiaqu. K Allspace má blíž (první dojmy)
Srovnání tříválců: Ford Focus 1.0 EcoBoost vs Opel Astra 1.0 Turbo vs Peugeot 308 1.2 PureTech
BMW představuje prototyp nového boxeru s oldschoolovým designem
V Německu na zemní plyn bez mýta
Technologie
Telegram zlepšil jazykovou podporu. Jak aktivovat komunitní český překlad?
Telefony porostou. Příští rok bude nejvíce těch s 6″ displeji a většími
GTA V nikdy nebylo levnější. Hru pro PC můžete mít za hubičku
Honor má nové logo. Podobné jako Huawei, ale v barvách Twilight
Prosincové záplatovací úterý přineslo řešení poškozeného Windows Media Playeru
Hry pro příležitostné hráče