Německo má problém s „říšskými občany“, podivíny, kteří neuznávají stát

Jan Brož 24. října 2017, 06:15  -  Jan Brož
24. října 2017, 06:15

Zemský soud v bavorském Norimberku v pondělí odsoudil k doživotnímu vězení padesátiletého Wolfganga P., který před rokem smrtelně zranil policistu. Případ upozornil na podivné hnutí takzvaných „Reichsbürger“ neboli říšských občanů, kteří neuznávají moderní německý stát, jeho hranice, instituce ani zákony.

Tragická událost se odehrála v polovině října 2016 v bavorské obci Georgensgmünd. Speciální policejní komando tehdy v brzkých ranních hodinách přijelo k domu Wolfganga P. zabavit více než třicítku střelných zbraní. Úřady rozhodly, že dušení stav myslivce neodpovídá tomu, aby dokázal s palebnou silou odpovědně zacházet.

Brzy se ukázalo, že obavy byly správné. Wolfgang P. začal po policistech bez varování pálit. Tři z nich zranil, jednoho přitom smrtelně. Za to byl nyní německými soudy v ostře sledovaném procesu odsouzen k doživotnímu vězení.

Wolfgang P. před soudem odmítl vypovídat a můžeme tak jen odhadovat, co se mu po vynesení rozsudku honilo hlavou. Pravděpodobně však pocit nepochopení a nespravedlnosti. Počítá se totiž mezi takzvané Reichsbürger. Ti považují současný německý stát za zcela nelegitimní. Neuznávají německé zákony, úřady a tedy ani soudy. V jejich představách stále existuje hranice německé říše z roku 1937, kterou považují za nadále platnou. Vyznačují se také neobvyklou znalostí historické i současné legislativy. Z její bizarní dezinterpretace pak dovozují, že Hitlerovské Německo nadále právně existuje.


Piloty Air Berlin čekají zlé časy. Nízké platy pilotů ohružují i pasažéry, varují


Sám Wolfgang P. vrátil úřadům už před lety občanku. Podle deníku Süddeutsche Zeitung schránku svého domu opatřil nápisem „Vládní okresek Wolfgang. Mé slovo je zde zákonem“. Sám sebe pak označuje jako „svobodného muže Wolfganga P.“

Případ z Georgensgmündu strhl na říšské občany pozornost. Doposud byli považování za bezvýznamné podivíny, kteří nepředstavují pro společnost větší nebezpečí. Teď však už byl bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann nucen vyhlásit nekompromisní boj všem příznivcům hnutí. „Náš právní stát se prosadí,“ citoval Herrmanna deník Die Welt. Už před rokem a půl přitom varoval prezident mnichovského soudu Reinhard Nemetz před množícími se případy vyhrožování soudním úředníkům, především od dlužníků, na které byla soudně uvalena exekuce.


Němci nechápou, proč řešit „potravinový rasismus“. Lidé mají různé chutě a umí snad číst, ne?


To byl i případ Andriana Ursacheho, který se v roce 1998 stal držitelem titulu „Mister Germany“, a byl tak zvolen nejhezčím mužem Německa. Také dnes dvaačtyřicetiletý Ursache střílel v srpnu minulého roku na policisty, kteří doprovázeli exekutory k jeho domu v obci Reuden v Sasku-Anhaltsku. Zraněný policista přežil jen díky neprůstřelné vestě. Podobně jako Wolfgang P. i Ursache prohlásil svůj pozemek a dům za vlastní stát. Že o něj kvůli dluhům z podnikání přišel, odmítl akceptovat a dnes je obžalován z pokusu o vraždu.

Německé úřady odhadují počet říšských občanů na 12,5 až 15 tisíc, i když čísla jsou jen přibližná. Nejvíce jich je pravděpodobně v severním Bavorsku, v zásadě jsou ale roztříštěni po celé zemi a hnutí žádné centrum nemá. Podle redaktora berlínského deníku Tagesspiegel Joachima Hubera vděčí Reichsbürger za svůj vzestup sociálním sítím. „Dříve byli se svým přesvědčením ve svém okolí izolováni. Díky sociálním sítím ale zjistili, že existují další podobně smýšlející jedinci. V uzavřených facebookových skupinách se pak vzájemně utvrzují o správnosti svého přesvědčení,“ uvedl pro Euro.cz Huber.

Dále čtěte:

Lékaři bez hranic. Za lepším migrují i němečtí či rakouští doktoři


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jedete autem na hory? Víte, na co si dát pozor?
Jak vysoké může být sociální pojištění za rok 2017?
Co dělat při ztrátě kartičky zdravotní pojišťovny?
Kdy budou jarní prázdniny ve vašem okrese?
Kdo vyhraje prezidentské volby: Zeman vs. Drahoš?
Auta
Jeep Grand Commander je velké sedmimístné SUV. Ale zatím…
Nejlepší dieselová ojetina? Škoda Yeti a Škoda Superb Combi, myslí si Britové
Kolik stojí nezávislé topení do auta? 24 tisíc, ale i dvojnásobek
Lada 2107 křížená s buldozerem uklízí v Rusku ulice
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Technologie
Bitchcoin? Nevěstince v Nevadě budou přijímat platby v kryptoměně
MediaTek má nový SoC pro prémiové televizory Sony a Philips, bude o 50 % rychlejší
GDDR6 od Hynixu už je reálně dostupná, ale na nižších taktech. První karty na 14 GHz?
Google bude na mobilech od léta dávat přednost rychlejším webům
Chrome a Firefox trápí doplňky-malwary, jichž je skoro nemožné se zbavit
Hry pro příležitostné hráče