Klimatická změna vyhání z domova 20 milionů uprchlíků ročně, nejohroženější jsou chudé státy - Euro.cz

Přihlášení

Klimatická změna vyhání z domova 20 milionů uprchlíků ročně, nejohroženější jsou chudé státy

,

Zhoršující se počasí, požáry a další negativní události způsobené změnou klimatu za poslední dekádu vyhnaly z domova více než 20 milionů lidí ročně. Katastrofy nejvíce dopadají na chudé státy, vyplývá to ze studie britské charitativní organizace Oxfam.

V extrémním ohrožení jsou zejména rozvíjející se ostrovní státy. V případě Kuby, Dominiky a Tuvalu muselo za posledních deset let každoročně opustit své domovy téměř pět procent obyvatel. Je to množství lidí odpovídající polovině obyvatel španělského Madridu, kde se právě začíná konference OSN o změnách klimatu.

„Naše vlády podněcují krizi, která vyhání miliony žen, mužů a dětí z jejich domovů,“ uvedl šéf Oxfamu Chema Vera. „Nejchudší lidé z nejchudších států platí nejvyšší cenu,“ doplnil Chema Vera. Naráží tím na nerovnoměrné rozložení dopadů klimatické krize.

Může za změnu klimatu člověk?

Největší tíhu nesou již zmiňované ostrovní státy, které přitom produkují jen třetinu emisí v porovnání s bohatými zeměmi. Rozmary počasí spíše vyženou z domova obyvatele chudších zemí, jako je Nigérie nebo Bolívie než Američany. Čtyři pětiny klimatických uprchlíků pocházejí z Asie, kontinentu, kde žije třetina nejchudších obyvatel světa.

 Počet katastrof spojených s klimatem roste

Množství klimatických uprchlíků překvapilo i výzkumníky. „Toto je globální oteplování, před nímž varujeme již dlouho. Teď vidíme důsledky na vlastní oči,“ řekl expert Oxfamu Tim Gore agentuře Reuters. Podle zjištění studie je třikrát větší pravděpodobnost, že člověk přijde o domov v důsledku přírodních katastrof než kvůli ozbrojeným konfliktům. V některých státech, jako je Somálsko, ale hrozí konflikty, povodně i sucha, občas i vše ve stejném roce.


Čtěte také:

Bezemisní církev. Anglikáni zezelenají a otevřou kostely klimatickým uprchlíkům
 Anglikánská církev chce více používat solární panely, ilustrační foto


Kvůli tomuto souběhu katastrof se mnoha chudým zemím nedaří se zotavit dříve, než nastane další pohroma. Některé státy se navíc dostávají do situace, kdy musí žádat o pomoc kvůli záplavám i suchu zároveň, doplnil Gore.

 Názor na dopad změny klimatu na Českou republiku

Češi jsou v tématu klimatických změn spíše pesimisté, vyplývá z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Tři pětiny veřejnosti nepovažují za pravděpodobné, že dostatečný počet zemí včas zavede opatření ke zmírnění klimatických změn. Negativní dopady očekává více než polovina Čechů. Třetina lidí v Česku si myslí, že dopady změny klimatu budou pro Českou republiku pozitivní i negativní.

Dále čtěte:

Vysušená Amerika. Ve třicátých letech uvedl Dust Bowl do pohybu statisíce zbídačených lidí

Zdražit, nepojistit, nepůjčit. Banky a pojišťovny mají na rizika spojená se suchem jednoduchý recept

Hosté a vetřelci, co táhnou na sever. Klimatická změna způsobí i stěhování zvířat

Kvetoucí byznys v éře sucha: odsolenou mořskou vodu pije už 300 milionů lidí

Sucho v Česku: třetina území je na nejhorších stupních, tropické teploty situaci ještě ztíží

Diskuze