Spor s Diag Human o 13,5 miliardy: Česko neuspělo s kasační stížnosti - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Spor s Diag Human o 13,5 miliardy: Česko neuspělo s kasační stížnosti

, čtk,
Spor s Diag Human o 13,5 miliardy: Česko neuspělo s kasační stížnosti
Zdroj: Rasch Jan/Euro

Česká republika na konci června neuspěla před lucemburským Nejvyšším soudem s kasační stížností proti loňskému verdiktu, podle kterého společnost Diag Human může po Česku vymáhat svůj nárok přesahující 13,5 miliardy korun. Firma se k rozhodnutí vyjádří až po doručení rozsudku.

Poté považuje za primární odpovědnost obou stran věc projednat a k takovému jednání je připravena. „Přepokládá, že toto jednání nebude zasaženo dezinformacemi ani politickými překážkami, neboť tato vláda nenese za spor ani za jeho fatální průtahy odpovědnost,“ uvedla advokátní kancelář Jana Kalvody, která Diag Human zastupuje.

Serveru Hlídacípes.org potvrdilo informaci ministerstvo zdravotnictví, které stát ve sporu zastupuje. „Ano, jedná se o pravdivou informaci. Česká republika zvažuje možnost opravného prostředku před mezinárodním soudem,“ uvedla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová. Nepředpokládáme žádnou újmu, dodala.

Podle webu jde o první zahraniční jurisdikci, která dala firmě Čechošvýcara Josefa Šťávy s konečnou platností za pravdu v nárocích, v nichž se domáhá naplnění rozhodnutí české arbitráže z roku 2008.

Aktuálně si firma sídlící v Lichtenštejnsku nárokuje více než 13,5 miliardy korun, nyní tak může usilovat o exekuci majetku České republiky až do této výše. Každý den kvůli úrokům nárok narůstá o 1,3 milionu korun. Firma již vloni nechala obstavit vybrané české účty u celkem 24 bank v Lucembursku. Česko tam ale dosud o žádné peníze nepřišlo a ministerstvo zdravotnictví říká, že „Česká republika samozřejmě i nadále činí veškeré potřebné kroky k ochraně svého majetku a zájmů“. Česká republika nemá v tuto chvíli na zahraničních bankovních účtech žádné finanční prostředky, proto nepředpokládáme žádnou újmu,“ dodala Štěpanyová.

Zástupci Diag Human už ale dříve upozornili na to, že od ledna 2017 platí nařízení EU o „evropském příkazu k obstavení účtů k usnadnění vymáhání přeshraničních pohledávek v občanských a obchodních věcech“ a exekuce českého majetku je podle nich možná i mimo Lucembursko, kdekoli v EU. Tento výklad ale Česko odmítá. Podle ministerstva zdravotnictví se aktuální finální verdikt lucemburského soudu „týká případné exekuce nálezu v rámci této jurisdikce“.

Kauza Diag Human
Diag Human počátkem 90. let usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém výroku tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara o Diag Human z obchodu sešlo. Za poškození dobrého jména musela vláda po prohrané arbitráži z roku 1997 společnosti zaplatit 327 milionů korun. Diag Human se s Českem soudí v několika zemích o miliardy korun za údajně ušlý zisk.

Arbitráž v roce 2008 přiznala firmě náhradu škody 8,9 miliardy korun, která narůstá o úroky. U soudů v dalších zemích, například v Rakousku, Švýcarsku či ve Francii, Diag Human se svými nároky neuspěl. Naposledy vyhrála Česká republika spor v polovině června v Nizozemsku, kde podle serveru s kasační stížností naopak neuspěl Diag Human.

Čtěte také:

Precedentní rozhodnutí. Česko vyhrálo další spor s Diag Human

Česko čeká další arbitráž s Diag Human. Společnost požaduje přes 20 miliard

Diag Human může nechat zabavit peníze České republiky v Lucembursku

Česko opět čelí mezinárodní arbitráži. Zahájila ji švýcarská firma Pawlowski


Ohodnoťte tento článek
Diskuze