Česko opět čelí mezinárodní arbitráži. Zahájila ji švýcarská firma Pawlowski - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Česko opět čelí mezinárodní arbitráži. Zahájila ji švýcarská firma Pawlowski

, čtk,
Česko opět čelí mezinárodní arbitráži. Zahájila ji švýcarská firma Pawlowski
Zdroj: Profimedia.cz

Švýcarská společnost Pawlowski AG začátkem května zahájila s Českou republikou u Mezinárodního rozhodčího soudu ve Washingtonu arbitráž kvůli zmařené investici do výstavby obytného projektu Benice na okraji Prahy.

Firma mimosoudně požadovala po státu přes 2,6 miliardy korun, ministerstvo financí ale její nárok odmítlo. Společnost proto na konci loňského roku oznámila, že se rozhodla řešit spor prostřednictvím arbitráže.


Přečtěte si o důsledcích jiného bolestivého procesu:

Diag Human může nechat zabavit peníze České republiky v Lucembursku

krevní plazma


V Benicích chtěl švýcarský developer Sebastian Pawlowski postavit řadové rodinné domy, viladomy a bytové domy včetně infrastruktury a dalších náležitostí. Změna územního plánu, která by výstavbu povolila, byla projednávána od roku 2006 a schválena byla o čtyři roky později. Proti se ale postavila radnice v Benicích a městský soud následně rozhodl, že změna je neplatná. Důvodem byla pochybení při projednávání změny. To potvrdil i Nejvyšší správní soud. Pozemky tak byly opět určeny pro zeleň, nikoliv pro výstavbu.

Zpravodajský web Seznam Zprávy, který o případu informoval, připomněl, že Pawlowski, jenž stál za pronájmem Škodova paláce pražskému magistrátu a v minulosti například vydával časopis Týden, v roce 2015 vyčíslil svůj požadavek na 2,605 miliardy korun. Od té doby ovšem už částka narostla o desítky milionů kvůli úrokům.


Ohodnoťte tento článek
Diskuze