Pád vrtulníku: mezi oběťmi má být šéf thajské Asociace na podporu subdodavatelů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Pád vrtulníku: mezi oběťmi má být šéf thajské Asociace na podporu subdodavatelů

, tre, čtk,
Pád vrtulníku: mezi oběťmi má být šéf thajské Asociace na podporu subdodavatelů
Zdroj: čtk

Ve vrtulníku, který ve středu havaroval v Plzni, zahynuly čtyři osoby. Podle neoficiálních informací český majitel firmy Workpress Aviation a tři Thajci. Thajská média tvrdí, že mezi oběťmi je i prezident thajské Asociace na podporu subdodavatelů (Thai Subcon) Chanatip Surachaisitikul. Webu Bangkokpost informaci o úmrtí šéfa asociace potvrdila. Další dvě oběti neštěstí, muž a žena, byly manažery firem Medica Technology a CS Engineering Autoparts.

Policie totožnost mrtvých nespecifikuje. Podle krajské policejní mluvčí Martiny Korandové zahynul při nehodě dvaatřicetiletý Čech, šestačtyřicetiletá cizinka a další dva cizinci ve věku 57 a 45 let. „Kriminalisté spolu s pracovníky Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod zjišťují dnes veškeré okolnosti, jsou na místě, provádějí se výslechy svědků, vyhodnocují zajištěné stopy. Jsou nařízeny znalecké posudky a soudní pitvy,“ řekla dnes ráno Korandová.

Podle asociace Thai Subcon byla trojice Thajců na propagační cestě, jejímž cílem bylo lákání investic do thajského leteckého a zdravotnického průmyslu. Návštěva Česka byla součástí jejich cesty. Workpress Aviation údajně měla zájem v Thajsku investovat. Její šéf Bohumil Doubek je podle thajského webu rovněž mrtev.

V Plzni zatím pokračuje likvidace následků havárie. Po prohlídce vyšetřovatelů policie a Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod hasiči vytáhli vrak vrtulníku z haly a vysokozdvižným vozíkem naložili na nákladní automobil. Převezou ho do hangáru ústavu, kde bude podrobně prozkoumán, řekl mluvčí hasičů Petr Poncar.

Okamžiky před nehodou

„V průběhu dnešního dopoledne jsme provedli zajištění a zapažení haly, abychom měli jistotu, že nedojde k jejímu poškození při vyprošťování vraku vrtulníku, poté jsme rozřezali vazník (střešní konstrukce), utrhli ho a vrak jsme stáhli na podlahu,“ uvedl Poncar. Při práci se nikdo nezranil, hasiči dodržovali bezpečnostní postupy. „Bylo to podobné jako při vyprošťování vraku auta,“ řekl Poncar. Hasiči v hale odebrali vzorky paliva z vrtulníku pro Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN), který i palivo podrobí testům a rozborům.


Pozor, letí Chrenek! Čtěte o podnikatelích, kteří si oblíbili vrtulníky

 Starý nátěr. Chrenkův Bell 427 dříve létal pro záchranku Alfa-Helicopter se znakem OK-AHE, dnes už má nový lak i registraci OK-TCH.


„Vrak je naložený a pro nás už tady nejspíš činnost nebude. Uvidíme, co nám řekne policie, maximálně ještě zasypeme ukáplé provozní kapaliny sorbentem,“ dodal mluvčí hasičů.

Zástupce ředitele ÚZPLN Josef Bejdák řekl, že odborníci ústavu podrobnému zkoumání podrobí všechny části vrtulníku, prověří také způsobilost a kvalifikaci pilota a prováděný pravidelný servis vrtulníku. Vyšetřování, které odpoví na otázku, zda nehodu zavinila technická příčina nebo lidská chyba, by chtěli vyšetřovatelé ukončit zhruba do konce roku.

Při nejhorší nehodě vrtulníku u nás zahynulo 10 lidí
12. září 1972 – Nedaleko Rudíkova u Třebíče se zřítil vojenský vrtulník Mi-4, kterému se utrhl nosný rotor. Při neštěstí zemřelo deset lidí na palubě.
léto 1982 – Nedaleko České Lípy havaroval sovětský pilot s vrtulníkem Mi-8, do něhož vzal několik rekreantů z rekreačního střediska ve Sloupu. Stroj při manévru narazil do svahu v obilném poli, nehoda si vyžádala šest obětí.
9. září 2004 – Šest britských vojáků zahynulo v troskách vrtulníku, který se zřítil u letiště v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku. Vrtulník Lynx, který se účastnil česko-britského cvičení Flying Rhino (Létající nosorožec), po dopadu na zem shořel. Podle svědků stroj zavadil o elektrické vedení.
28. března 1960 – Vojenskému vrtulníku Mi-4 se za letu u západočeské Kdyně utrhl list rotoru. Zcela neovladatelný vrtulník narazil do lesa na svahu hory a po dopadu na zem explodoval. Všech pět lidí na jeho palubě zemřelo.
17. května 1983 – U Bezdružic na Tachovsku havaroval bitevní vrtulník Mi-24. Všichni čtyři členové posádky zemřeli.
5. června 1985 – U Kroclova na Českobudějovicku narazil do drátů vysokého napětí vrtulník Mi-2 letky ministerstva vnitra. Zemřeli čtyři lidé na palubě.
10. listopadu 1998 – Bitevní vrtulník Mi-24, který letěl z pražské letecké základny Kbely do Přerova, se zřítil u Slatinic na Olomoucku. Havárii nepřežil nikdo ze čtyřčlenné posádky.

Dále čtěte:

Na výrobní halu v Plzni spadl vrtulník, čtyři lidé jsou mrtví

Počet mrtvých po pádu mostu v Janově stoupl na 42

Svědci v Janově: Do nosníku udeřil blesk a všechno se zhroutilo


Ohodnoťte tento článek
Diskuze