Greta nestačí. Zapojme více dětí do debaty o klimatu, vyzvala OSN - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Greta nestačí. Zapojme více dětí do debaty o klimatu, vyzvala OSN

,

Lidé, kteří ještě nedosáhli plnoletosti, by se měli více zapojit do jednání o klimatické politice. Kromě Grety Thunbergové by to měly být i další děti, tvrdí například vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová.

Klimatická konference OSN, jež se koná v Madridu, je pod stále větším tlakem dospívajících klimatických aktivistů, kteří žádají, aby státníci dosáhli průlomové dohody na ochraně klimatu.

Souzníte s alarmismem Grety Thunbergové?

Děti a mladí lidé by měli být v centru pozornosti při řešení klimatických otázek, uvedli zástupci OSN. Během víkendu byli dospívající aktivisté včetně šestnáctileté Grety Thunbergové hodně vidět v madridských ulicích, kde je podpořil i španělský herec Javier Bardem. List El País odhadl jejich počet na 25 až 35 tisíc.

„Musíme i nadále dávat politikům pravomoc provádět změny, které jsou potřeba. Lidé mají právo a povinnost získat potřebné informace. Někteří říkají, že musíme počkat, až se lidé připraví na změnu. Ale lidé už musí být připraveni. To je jedna z věcí, kterou může hnutí mladých udělat,“ zdůraznila patnáctiletá Norka Penelope Leaová, první klimatická aktivistka vybraná jako ambasadorka organizace Unicef.

Jak vybudovat armádu aktivistek, jako je Greta Thunbergová:

„Rozumím zoufalství a zuřivosti, kterou cítí mladí lidé. Každý z nás zná fakta a dosud se udělalo jen velmi málo. Děti a mladí lidé mají právo se účastnit debaty o ochraně klimatu. Musíme zavést princip mezigenerační spravedlnosti,“ podpořila větší zapojení dětí a mladistvých bývalá prezidentka Chile Michelle Bacheletová, jež je nyní Vysokou komisařkou OSN pro lidská práva.

Bývalá irská prezidentka Mary Robinsonová dodala, že se děti obrací na dospělé, protože mají strach z budoucnosti. „Když jsem vyrůstala, nezažívala jsem obavy z klimatického kolapsu. Není spravedlivé, že jsme donutili děti, aby se bály,“ řekla.


50 let staré klimatické modely se nemýlily. Oteplování postupuje „podle plánu“

Globální oteplování, ilustrační foto


Asi 500 milionů dětí žije v oblastech ohrožených extrémně vysokým rizikem povodní. Jen v Karibiku se v letech 2014 až 2018 muselo vystěhovat z domovů 760 tisíc dětí. Přes 160 milionů dětí žije v oblastech, kde je nedostatek vody, varovala organizace Unicef.

„Od hurikánů až po sucha důsledky klimatické krize nejvíce ohrožují děti, jejich zdraví, vzdělání a nakonec i přežití. Měli bychom vynaložit veškeré úsilí, abychom dosáhli řešení,“ zdůraznil poradce pro změnu klimatu a životní prostředí v Unicef Gautam Narasimhan.

Související články:

Ne stromy, ale velryby mají spasit lidstvo. „Klimatická hodnota“ jednoho kytovce je 46 milionů

Klima, nebo biodiverzita? Vědci řeší, jak ochránit netopýry před smrtícími turbínami

Britský odborník na emise: Odpojení německých jaderných bloků je groteskní

Adair Turner, ilustrační foto