Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Hypotéka i pro pouhé družstevníky

Máte možnost odkoupit podíl z družstevního bytu? Nevíte, jak by to bylo s jeho…

S Erikem Štefanovičem o digitalizaci, BIM a úspěšných projektech bytových domů

Skupina firem DELTA s hlavním sídlem v rakouském Welsu patří k vedoucím společnostem v…

MBA Management ve zdravotnictví: správná volba pro lékaře i manažery

V oblasti zdravotnických oborů získává titul MBA stále větší význam a často je jedním z…

 Tygří kůže
Tygří kůže
Autor: čtk

Česká tygří matrika. Tuzemský výzkum se postaví pašerákům

 Weikert 29. září, 20:00  -  Petr Weikert
 Tygří kůže
Tygří kůže
Autor: čtk
29. září, 20:00

Česko vstupuje na strategickou mapu, kde se vede boj proti pašování exotických zvířat. Organizovaný zločin, ve kterém se podle amerického ministerstva zahraničí protočí ročně zhruba deset miliard dolarů, získává silného soupeře v tuzemském projektu TigrisID.

Před pár týdny v Ženevě zástupci zemí podílejících se na Úmluvě o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES) odhlasovali, že právě do Česka budou putovat vzorky ze živých tygrů i zabavených pašovaných exemplářů. Jak je to možné? Česko jako jediné na světě totiž vede výzkum, který bude umět díky DNA získané z trofejí či výrobků ze zvířat odhalit nelegální tygří obchod.

Na zasedání v Ženevě působila česká snaha trochu nezvykle. Přece jen, v zemi žádní tygři volně nežijí a třeba indonéská delegace měla podle přítomných k iniciativě hned několik dotazů. Navíc česká delegace navrhla text jako pozměňovací návrh přímo v průběhu konání konference, což také není úplně běžné.

Nejprve musela přesvědčit ostatní státy EU, protože návrh předkládala Unie jako celek. Pak musela delegace jednat se sekretariátem CITES a dalšími státy, které mají silnou pozici v oblasti týkající se asijských koček. Nakonec návrh předneslo Finsko jako předsedající a nikdo nebyl proti. To, co vypadá jako administrativní kolečko, je ve skutečnosti na mezinárodním poli pro Česko obrovským úspěchem.

na objednávku Hyundai Santa Fe
Benzín
Automatická
Motor:
2.4 GDI e-CVVT 4x4 AT
Výbava:
Confidence
794 990 Kč
s DPH
na objednávku Volvo XC90
Nafta
Automatická
Motor:
B5 AWD
Výbava:
Momentum
1 453 405 Kč
s DPH
na objednávku Mazda CX-30
Benzín
Manuální
Motor:
2.0 Skyactiv/90 kW
Výbava:
Skyaktiv-G
557 653 Kč
s DPH
na objednávku Škoda Kamiq
Benzín
Manuální
Motor:
1.0 TSI/70 kW
Výbava:
Ambition
368 505 Kč
s DPH
na objednávku Škoda Kodiaq RS
Nafta
Automatická
Motor:
2.0 TDI 176 kW 4x4 DSG
Výbava:
RS
1 103 908 Kč
s DPH
na objednávku Volvo XC60
Nafta
Manuální
Motor:
D3
Výbava:
Momentum
984 777 Kč
s DPH
na objednávku Kia XCeed
Benzín
Manuální
Motor:
1.0 T-GDI/88kW
Výbava:
Comfort
455 881 Kč
s DPH
na objednávku Audi Q7
Nafta
Automatická
Motor:
45 TDI quattro 170kW
Výbava:
Q7
22 968 Kč
s DPH
na objednávku Audi Q7
Nafta
Automatická
Motor:
50TDI quattro 210kW
Výbava:
Q7
27 829 Kč
s DPH
na objednávku Hyundai i30 kombi
Benzín
Manuální
Motor:
1.0 T-GDI 88 kW
Výbava:
Trikolor
4 730 Kč
s DPH
na objednávku Jeep Grand Cherokee
Nafta
Automatická
Motor:
3.0 V6 Diesel 140 kW
Výbava:
Laredo
1 095 920 Kč
s DPH
na objednávku Jeep Wrangler Unlimited
Nafta
Automatická
Motor:
2.2 CRD
Výbava:
Sport
1 115 334 Kč
s DPH

Přečtěte si: Tygří slib aneb Silná slova nestačí


Výsledkem je, že v textu usnesení k Asian big cats je doporučení, aby členské státy dohody CITES posílaly vzorky tygrů a tygřích produktů do českého výzkumného genetického projektu TigrisID. Výzkum je podporován ministerstvem vnitra a technicky za ním stojí laboratoř Forenzní DNA servis zakladatele Daniela Vaňka, který má mimo jiné zkušenosti ze zemí bývalé Jugoslávie, kde pomáhal identifikovat pomocí DNA oběti války.

Právě práce Vaňkova projektu TygrisID byla tím, co přesvědčilo státy z celého světa, aby správu DNA tygrů svěřily do péče Česka. Laboratoř pracuje na vývoji metody, jak ve zpracovaných produktech detekovat DNA tygra. Dalším cílem je identifikace individuálních jedinců podle profilu DNA, a tak možnost zjistit zdroje kontrabandu, například, ze kterého chovu tygr pocházel.

Všechny vzorky tygrů a analyzované profily jsou a budou uloženy ve speciální databázi. Když pak na letišti zachytí celníci kupříkladu tygří drápy, budou schopni propojit dodavatele s překupníky. Vzorky v databázi mohou být dostupné odkudkoli a její princip je využitelný i pro jiné druhy zvířat, což je důležitý záměr do budoucna.

Poučení z tygřího vývoje

Projekt sám o sobě není novinka a každému, kdo zná na rozdíl od indonéské delegace české reálie, je zřejmé, proč se v zemi mírného evropského klimatického pásma vůbec zrodil. Někdy v červnu, kdy se česká delegace do Ženevy teprve chystala, rozhodoval soud v České Lípě o kauze nelegálního zabíjení tygrů a obchodu s částmi jejich těl. Samosoudkyně Lucie Homolková nakonec nepravomococně uložila šestatřicetiletému preparátorovi Miloši Hrozínkovi tři roky vězení, provozovatele zooparků u Prahy a Doks na Českolipsku Ludvíka Berouska potrestala dvouletým podmíněným trestem se zkušební dobou na čtyři roky a peněžitým trestem 338 tisíc korun. Odběratel produktů z tygřích těl, sedmapadesátiletý Vietnamec Xuan Vu Le, byl potrestán dvouletou podmínkou s čtyřletým odkladem.

Ano, šlo o kauzu, na jejímž začátku celníci našli tygří vývar, víno, kůže a další produkty. „V posledních letech jsme zaznamenali značný nárůst nelegálního obchodu s tygřími produkty - kostmi, vývary, drápy, zuby a podobně. Očividné je spojení těchto případů s vietnamskou komunitou a má mezinárodní charakter. Bohužel část produktů je aktuálně dostupnými metodami špatně analyzovatelná, jedná se například o vývary, které byly vyrobeny dlouhým varem. Z toho důvodu byl zadán příslušný výzkum, abychom se posunuli dále a měli možnost tento nelegální obchod prokázat,“ říká Pavla Říhová, vedoucí oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES České inspekce životního prostředí.

1000 dolarů stojí na černém trhu tygří tlapa.
177 tygrů žije v Česku, z toho v zoo jen 45.
238 lvů žije v Česku, v zoo necelá padesátka.

TygrisID už běží dva roky a má za sebou první výsledky. Podařilo se třeba otestovat postup degradace DNA při výrobě vývarů a bujonů. Poměrně průlomová informace je, že po 48 hodinách intenzivního varu je DNA stále detekovatelná a čeští odborníci jsou schopni druhově určit živočicha, z něhož je vývar vyráběn. Pro pozdější prokazování u soudů to znamená spojku mezi vývarem a konkrétním zvířetem.

Jde o unikátní věc, na níž se stále pracuje. Aktuálně se testují multiplexy, které budou sloužit k individuální identifikaci jedinců. Multiplexy jsou části DNA specifické pro konkrétní zvíře. Pro vývoj takových multiplexů je potřeba mít hodně vzorků od různých zvířat a právě tady TigrisID potřeboval podpořit.

Dosud se do projektu totiž dařilo získat DNA zvířat z Česka, podařilo se přemluvit i Evropskou asociaci zoologických zahrad, která doporučila kurátorům tygrů odebrat vzorky a poslat do Česka.


Přečtěte si komentář Miroslav Zámečníka: Zde jsou lvi… a mrtví tygři taky


Stále to ale nemusí stačit. Na globální zásah proti černému trhu byla potřeba široká mezinárodní spolupráce. „Od počátku projektu TigrisID jsme se snažili o spolupráci s dalšími evropskými státy, nabízeli jsme spolupráci i areálovým státům, kde se tygři vyskytují v přírodě. Evropskou komisi jsme upozorňovali, že by se měly provést kontroly tygrů chovaných v zajetí i v dalších státech Evropy a že jsme ochotni vzorky u nás zadarmo zanalyzovat. Reakce států byly různé. Od těch vstřícných až po takové, proč by měly vzorky posílat zrovna do Česka, když tady ani tygři nežijí. Všechno je bohužel velmi pomalé, a než se všichni rozmyslí a něco udělají, uplyne doba,“ popisuje začátek jednání Pavla Říhová.

Doporučení zemí CITES v tom nyní může znamenat zásadní zlom.

Lepší než jinde

V projektu totiž Česko nemá konkurenci. Tygři se zkoumají v Indii, Thajsku i v dalších zemích, ale potřeba tamních organizací je trochu jiná - zaměřují se především na odhalení pytláctví, ale už neumějí analyzovat tygří produkty, jako je tygří víno, bujon nebo vývar.

Ani většina forenzních laboratoří takové analýzy neprovádí, protože to není vůbec jednoduché. Také individuální identifikace jednotlivých tygrů není vypracovaná podle Pavly Říhové tak, aby splňovala mezinárodní doporučení pro forenzní genetiku živočichů.

Měly by vlády zlepšit ochranu ohrožených druhů?

Co se týče jiných druhů chráněných zvířat, třeba na univerzitě ve Washingtonu se zkoumá DNA slonoviny. Univerzita v jihoafrické Pretorii má zase systém Rhodis pro nosorožce. „Švýcaři pracují na tibetské antilopě čiru, ale ti nedělají genetiku, zabývají se morfologií vláken a determinací. Jiná odborná pracoviště, která by byla doporučená pro konkrétní druh živočicha na mezinárodním plénu, podle našich informací nejsou. To ale neznamená, že by výzkumy ohrožených druhů, třeba i genetické, nikdo nedělal. Po světě probíhá mnoho výzkumů, jenže na akademické bázi, nikoli forenzní, což znamená, že jejich výstupy jsou u soudních případů obtížně použitelné,“ popisuje Pavla Říhová. Česko také jedná o možnosti zapojení amerických laboratoří do testování multiplexů, aby se vyzkoušely i na jiných pracovištích než v Česku.

Tygrů žije v Česku přibližně 177, v zoologických zahradách je jich k vidění ale jen 45. Ostatní jsou v soukromých chovech a podle lidí, kteří se v oboru pohybují, existuje i šedá zóna, o jejíž velikosti je možné se jen dohadovat. Právě ta může nejlépe sloužit potřebě nelegálního trhu. V poslední době mu nahrává z globálního hlediska také fakt, že loni v listopadu čínská vláda pozastavila plán na zrušení zákazu obchodování s tygřími produkty, jako jsou například kosti. Vláda se obávala, že by zákaz znemožnil jejich využívání ve vědě a tradiční medicíně. A právě pro asijský trh jsou produkty velmi často určeny.

Světové statistiky uvádějí, že ceník tygřích produktů začíná na černém trhu očima v hodnotě 170 dolarů, pokračuje tlapou za tisíc dolarů či práškem z tygřích kostí v hodnotě kolem 300 dolarů za kilo. Pokud půjde výzkum v Česku dopředu, k výrobkům bude možné přiřadit zvíře a pašerákům dát tváře. Startovní výstřel v tomto závodu už padl.

Přečtěte si také:

Česká tygří kaše. Odhalení jatek bylo jen otázkou času Marný pokus vzepřít se evoluci: červený vlk zřejmě vymře i podruhé

Drůbeží MeToo naruby: zabíjení „zbytečných“ kohoutů má skončit

Megafarmy zajišťují levné maso. Je ale plné antibiotik


Čtěte také

 Teva, ilustrační foto

Izraelská Teva a tři dodavatelé opiodů se v USA vyhnuli soudu. Zaplatí 6 miliard

Tři velcí distributoři a jeden výrobce léčiv se vyhnuli na poslední chvíli soudu, který…

21. října 2019

 John Bercow hovoří k britským poslancům.

Stejný návrh jako v sobotu. Šéf britského parlamentu Bercow zrušil debatu o brexitové dohodě

Předseda dolní komory britského parlamentu John Bercow zablokoval nový pokus vlády…

21. října 2019

Range Rover Evoque nové generace

Luxusní SUV nejen do města. Takový je nový Range Rover Evoque druhé generace

Je navržen tak, aby dokázal spojit život ve městě s tím v přírodě. Díky svému…

21. října 2019

Euro TV
 Martin Pošta, zakladatel Signal Festivalu

Filmový producent, který přivedl světlo do Prahy - Martin Pošta a jeho Signal Festival

Co začalo jako osobitý koníček - sledování světelného umění - se vyvinulo v jeden z…

21. října 2019

Martin Němeček

Po krizi jsme nakoupili nesmírně kvalitní majetek velmi lacino, říká Martin Němeček z CPI

Akcie některých firem na burze neuvěřitelně padají. A to je ideální příležitost pro…

21. října 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Fotky a obrázky z internetu: kdy je možné je použít?
Máte volné peníze? A chcete, aby jich bylo víc?
V jakých velkých obchodech můžete zaplatit stravenkou?
Za týden nás čeká svátek
Senioři a moderní technologie - nepřátelé či kamarádi?
Auta
Pokuty za pašování migrantů mohou přijít i po šesti letech
Kvíz: Poznáte auto na fotografii?
Český úspěch při International DAF Driver Challenge 2019
Test zimních pneumatik 215/55 R17: Celkový vítěz propadl při brzdění na suchu
V Přelouči postavili pancéřovaný Superb. Odolá i výbušninám
Hry pro příležitostné hráče