Česko posílí misi v Afghánistánu, vojáci obsadí další dvě základny - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Česko posílí misi v Afghánistánu, vojáci obsadí další dvě základny

,
Česko posílí misi v Afghánistánu, vojáci obsadí další dvě základny
Zdroj: ČTK

Ani tragický nedělní útok nic nezměnil na plánech české armády pod Hindúkušem. Nově budou vojáci operovat i v Lógaru a Shindandu. Počet českých vojáků v Afghánistánu se může zvýšit z aktuálních 249 až na 390.

Po několika posledních letech, kdy příslušníci české armády trénují piloty v Kábulu a patrolují kolem velké spojenecké základny Bagrám, se nyní situace mění. Nově jednotky zamíří i do Lógaru a Shindandu. „Budou se tam podílet na výcviku afghánských bezpečnostních složek,“ potvrzuje Vlastimila Cyprisová z generálního štábu. Zatímco dnes je pod Hindúkušem 249 českých vojáků, podle nedávno upraveného mandátu může generální štáb do země vyslat až 390 lidí.

Obě nové destinace nejsou pro armádu nijak neznámé, v minulých letech tam už působila. Na americké základně Shank v Lógaru sídlil provinční rekonstrukční tým, který se zaměřoval na rozvojové projekty pro místní obyvatele. Teď tam vyjedou čtyři desítky výsadkářů z Chrudimi, kteří budou cvičit afghánskou speciální policii.


Zabití tří českých vojáků v Afghánistánu vyvolalo kromě smutku a vyjádření podpory také nenávistné reakce vůči samotným vojákům a smyslu vojenských zahraničních misí. Čtěte komentáře týdeníku Euro:

Když stoka promluví

Ondřej Stratilík

Rakve zahalené vlajkou. Má to smysl? Ano

 Páral


V Shindandu – oblasti na západě země poblíž íránských hranic – zase v minulosti čeští vrtulníkáři školili své afghánské kolegy. Jestli je stejný úkol čeká i nyní, velení ozbrojených sil zatím neprozradilo. Nicméně v této oblasti poblíž íránských hranic v minulosti získali silný vliv radikálové z takzvaného Islámského státu.

„Další navyšování počtů je reakcí České republiky na zhoršující se bezpečnostní situaci a nově vznikající hrozby,“ vysvětlil už dříve náčelník generálního štábu Aleš Opata, proč armáda v Afghánistánu posiluje.

Noví čeští vojáci přijdou pod Hindúkuš ve chvíli, kdy se armáda potýká s jednou z největších tragédií ve své moderní historii. Těla tří vojáků, které zabil sebevražedný atentátník minulou neděli, má dopravní airbus přivézt do Prahy ve středu večer. Pro Martina Marcina šlo už o pátou misi, další dva padlí – Kamil Beneš a Patrik Štěpánek – byli v zahraniční operaci poprvé.

O sebevražedné útoku, při němž zahynuli tři čeští vojáci, čtěte:

Peníze za Afghánistán: denní příplatek pro vojáky dosahuje až 5200 korun

Padlí vojáci byli povýšeni do hodností štábních praporčíků, letadlo s ostatky doprovodí gripeny

Česká armáda přišla o tři vojáky pod Hindúkušem

Esej o aktuálních válečných konfliktech ve světě: Krvavé a zapomenuté

 Ilustrace k eseji Krvavé a zapomentué

Matka bin Ládina: Usáma byl stydlivé a hodné dítě


Ohodnoťte tento článek
Diskuze