Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 Pálenice, ilustrační foto
Pálenice, ilustrační foto
Autor: čtk

Ať nám to pálí. V Evropě se rozehrála bitva o legalizaci domácí destilace

 Weikert 27. dubna, 19:00  -  Petr Weikert
 Pálenice, ilustrační foto
Pálenice, ilustrační foto
Autor: čtk
27. dubna, 19:00

Do Česka nemohla z Unie doputovat hřejivější zpráva. V rámci projednávání nové podoby směrnice o struktuře spotřebních daní z alkoholu začali zástupci několika zemí prosazovat, aby se povolilo domácí pálení alkoholu a v jedné z variant dokonce úplně osvobodilo od daní. Špatnou zprávou pro tuzemské konzumenty je, že česká vláda mezi příznivce této novinky nepatří. Obává se stamilionových daňových výpadků i vypuknutí nové metanolové aféry.

Nápad na legalizaci domácího pálení alkoholu se zrodil za rakouského předsednictví. Rumunsko, které po něm převzalo štafetu, nyní pokračuje ve stejné linii. Celkem je zemí s vytříbenou důvěrou ve vlastní občany sedm (ještě Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Řecko a Slovinsko). Na opačném konci je zbytek Evropy včetně Evropské komise. V polovině března na setkání ministrů financí EU svůj názor proti prezentovala i česká ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Aktuálně jsou ve hře čtyři varianty. Ta nejtolerantnější povoluje domácí pálení a nežádá po obyvatelstvu žádnou spotřební daň. Je to nebeská píseň každého alkoholika. Druhá nejmírnější prosazuje sníženou sazbu (vyšší než 50 procent základní vnitrostátní sazby daně) buď s maximálním limitem alkoholu na domácnost, nebo, v další podvariantě, bez něj.

Jste pro, aby bylo domácí pálení alkoholu povoleno?