Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Jaké jsou výhody online půjčky?

Potřebujete doplnit svůj finanční rozpočet, ale do výplaty je daleko? Nebo se objevily…

Objevte e-shop specializovaný na obalové materiály

Dnes už není nic výjimečného vlastnit e-shop či jinak prodávat věci přes internet. Má to…

Let It Roll Open Air 2019 – Rozhovor Zdeněk Souček

Suki, vlastním jménem Zdeněk Souček, je jednou z nejdůležitějších postav české drum…

 ilustrační foto
ilustrační foto
Autor: PNM International

Hypotéka, americká hypotéka – jak trnitá je cesta k vlastnímu bydlení?

05. srpna, 08:01 - PNM International
 ilustrační foto
ilustrační foto
Autor: PNM International
Komerční sdělení
05. srpna, 08:01

Hypotéka představuje mnohdy jedinou možnost, jak získat vlastní bydlení. Jaký je rozdíl mezi běžným hypotečním úvěrem a hypotékou americkou?

Co je hypotéka

Jedná se o dlouhodobý úvěr, jehož hlavním rysem je zajišťovací funkce skrze zástavní právo na nemovitost. Zástavní právo slouží k zajištění dluhu v příslušné výši. Zástavu může věřitel zpeněžit a uspokojit tak případný závazek vzniklý tím, že dlužník svůj dluh neuhradí.

Prakticky to tak znamená, že za úvěr ručíte většinou tou nemovitostí, kvůli níž jste si hypotéku brali. Jestliže nesplácíte, banka vám může dům nebo byt zabavit. Hypotéku si můžete vzít i na nemovitost, kterou se teprve chystáte postavit. Pak ale můžete úvěr čerpat jenom postupně, nikoli naráz. A samozřejmě lze ručit i nemovitostí jinou, v praxi například můžete být majiteli chalupy a tou se zaručit v případě, že si chcete vzít hypotéku na stavbu domu.

Aktuálně také platí, že celou částku odpovídající pořizovací hodnotě nemovitosti získat nemůžete. Maximální hodnota hypotéky činí 90 % z této částky. Zbytek musíte čerpat z vlastních zdrojů.

K jakému účelu lze hypotéku použít

Hypotéka může i nemusí být účelová. Pakliže se jedná o účelový úvěr, nemusí hypotéka sloužit pouze pro přímé pořízení nemovitosti. Hypoteční úvěr si můžete vzít na rekonstrukci či modernizaci svého bydlení. Rovněž je akceptovatelné, abyste si hypotéku vzali například také na vypořádání společného jmění manželů. Hypotéku si lze vzít na koupi domu či bytu, ale také rekreačního objektu (chata atd.) nebo pozemku.

Proč hypotéku

Ačkoli existují i jiné možnosti financování, hypoteční úvěr stále patří mezi nejvýhodnější možnosti, jak získat potřebné prostředky na bydlení.

Jedná se ale samozřejmě o závazek na několik desítek let. Už na samém počátku je tak namístě si vhodně nastavit splátky. I když se řada lidí snaží hypotéku zbytečně na úrocích nepřeplácet a ráda by ji zaplatila za kratší čas, nemusí to být nejlepší řešení.

Je totiž potřeba, aby splátky nepřetěžovaly rodinný rozpočet a vy jste zvládli splácet i v okamžiku, kdy budete mít nižší příjmy. Je možné, že dočasně přijdete o zaměstnání, zůstanete na hypotéku sami nebo se budete potýkat se zdravotními potížemi a zůstanete na nemocenské.

Jak na hypotéky výhodně

Rozhodně je tak namístě si nabídku ověřit i jinde než u vlastní mateřské banky. Je možné, že jiný poskytovatel vám vyjde vstříc a nastaví parametry hypotéky tak, aby vám lépe vyhovovaly. Nemusíte ale přirozeně po celou dobu splácení u původní instituce zůstat. Hypotéku lze refinancovat, to znamená, že si ji v podstatě „přenesete“ do jiné banky. Za výhodnějších podmínek samozřejmě. V principu se o žádný převod úvěru nejedná, úvěr u původní banky musíte doplatit a za odlišných podmínek si berete úvěr nový. Pro vás se ale v pozici dlužníka fakticky nic nemění, hypotéka vám zůstává.

Co je americká hypotéka

Americká hypotéka odpovídá svým základním principem klasické hypotéce. Také v tomto případě existuje zajištění úvěru zástavním právem. Úvěr je ale neúčelový, můžete jej použít na cokoli, včetně financování bydlení. U většiny bank jste však omezeni tím, aby prostředky nebyly použity do podnikání.

Dlouhodobý úvěr si berete nejčastěji na dobu nejvýše zhruba 20 až 25 let. Rozložení splátek do delšího časového úseku pak přirozeně znamená i nižší pravidelné splátky. Proto je potřeba si hypotéku vhodně rozvrhnout.

I americká hypotéka podléhá takzvané fixaci. Přestanou-li vám její podmínky v čase vyhovovat, můžete si ji s koncem fixace převést jinam.

Americká hypotéka – pro a proti

Na samém počátku vás čeká o něco složitější proces. Banka totiž potřebuje vaši žádost podložit dostatkem dokumentů, aby měla z čeho vyhodnotit, že jste adekvátně bonitním zájemcem, další agenda vyplývá i z toho, že ručíte svým majetkem. Jakmile budete mít vyřešeny vstupní formality, přichází ta lepší část.

Americká hypotéka je pro žadatele výhodnější oproti běžnému spotřebitelskému úvěru. Banky na ni totiž mohou poskytnout výhodnější úrok právě díky tomu, že je jištěna nemovitostí. Pro poskytovatele to znamená mnohem menší riziko. Mnohdy je také možné hypotéku předčasně splatit, a to bez jakýchkoli sankcí.

Nejčastěji vám banka bude ochotna poskytnout hypotéku ve výši cca 70 % hodnoty zastavené nemovitosti. S americkou hypotékou se také zpravidla pojí poměrně vysoké poplatky. Vzhledem k tomu, že za ni ručíte právě nemovitostí, důkladně zvažte, na co si ji vlastně berete a zda je to skutečně nutné.

V případě bydlení se spíše vyplatí klasický hypoteční úvěr. Americká hypotéka je totiž zatížena vyššími úroky. Řešením se může stát tehdy, jestliže nechcete čerpat úvěr na bydlení postupně a potřebujete peníze najednou. Mimo financování nemovitostí ji zpravidla dále lidé využívají například k nákupu automobilu, financování studijního pobytu v zahraničí atd.

Bankovní nebo nebankovní hypotéky

Hypotéky jsou nabízeny i v nebankovním segmentu. Charakteristické jsou pro ně obecné nevýhody nebankovních půjček – vyšší úroky, často zcela neúměrné poplatky a sankce.


Čtěte také

Pražské letiště

Letiště Praha z tendru na skenery vyloučilo Huawei a ZTE, kvůli varování od NÚKIB

Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské…

před 3 hodinami

Události  Zásah policistů z NCOZ, ilustrační foto

Policie obvinila exnáměstka civilní rozvědky Blahuta. Provedla u něj domovní prohlídku

Policie dnes obvinila bývalého náměstka Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI)…

před 3 hodinami

 Myslivci - ilustrační foto

Více než malé množství zvěřiny. Myslivci budou moci prodávat více masa

Myslivci by nově mohli prodávat více zvěřiny do obchodů, na trzích nebo rovnou…

před 4 hodinami

Události  Požár pralesa v Brazílii

Brazílie čelí kritice za požáry v Amazonii. Macron obvinil Bolsonara ze lhaní

Postoj brazilské vlády k lesním požárům v Amazonii vyvolal diplomatickou roztržku s…

před 4 hodinami

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

Maláčová částečně uspěla. Ministerstvo práce dostane z rozpočtu o 5,9 miliardy korun více

Ministerstvo práce by mělo mít příští rok na výdaje o 5,9 miliardy korun více, než mu v…

před 4 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
E-mail – dobrý sluha, nebo zlý pán?
Jak může evidence na úřadu práce zvýšit důchod?
V práci se vám nelíbí? Tak ji změňte
Je Česko kryptoměnovou těžební velmocí? Jak začít těžit?
Bouráme - kam s azbestem a dalším nebezpečným odpadem?
Auta
Lynk & Co 03 Cyan je čtyřválcová předokolka, která na Ringu…
Porsche Taycan ukázalo své v podstatě poslední tajemství. Podívejte se, jak vypadá uvnitř
Kvíz: Uhodnete model auta na fotce?
Auto jako kafe: V Británii testují možnost koupit nový automobil na ulici v automatu
Videodojmy: Yamaha Niken
Hry pro příležitostné hráče