zavřít

Ty to zvládneš.cz - NEPOZORNOSTVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Británie představí na EXPO 2020 interaktivní Pavilon poezie

Britský pavilon se na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji stane místem, z něhož…

Rozhovor: K čemu je dobré vzdělání LL.M. a MBA?

Tituly MBA či LL.M. za jménem poutají pozornost. Absolvováním profesního vzdělání si…

Na Bořislavce bude stát umělecké dílo Federika Díaze

Kancelářské a obchodní centrum Bořislavka přinese letos Praze 6 nejen výraznou a světově…

 ilustrační foto
ilustrační foto
Autor: PNM International

Hypotéka, americká hypotéka – jak trnitá je cesta k vlastnímu bydlení?

05. srpna 2019, 08:01 - PNM International
 ilustrační foto
ilustrační foto
Autor: PNM International
Komerční sdělení
05. srpna 2019, 08:01

Hypotéka představuje mnohdy jedinou možnost, jak získat vlastní bydlení. Jaký je rozdíl mezi běžným hypotečním úvěrem a hypotékou americkou?

Co je hypotéka

Jedná se o dlouhodobý úvěr, jehož hlavním rysem je zajišťovací funkce skrze zástavní právo na nemovitost. Zástavní právo slouží k zajištění dluhu v příslušné výši. Zástavu může věřitel zpeněžit a uspokojit tak případný závazek vzniklý tím, že dlužník svůj dluh neuhradí.

Prakticky to tak znamená, že za úvěr ručíte většinou tou nemovitostí, kvůli níž jste si hypotéku brali. Jestliže nesplácíte, banka vám může dům nebo byt zabavit. Hypotéku si můžete vzít i na nemovitost, kterou se teprve chystáte postavit. Pak ale můžete úvěr čerpat jenom postupně, nikoli naráz. A samozřejmě lze ručit i nemovitostí jinou, v praxi například můžete být majiteli chalupy a tou se zaručit v případě, že si chcete vzít hypotéku na stavbu domu.

Aktuálně také platí, že celou částku odpovídající pořizovací hodnotě nemovitosti získat nemůžete. Maximální hodnota hypotéky činí 90 % z této částky. Zbytek musíte čerpat z vlastních zdrojů.

K jakému účelu lze hypotéku použít

Hypotéka může i nemusí být účelová. Pakliže se jedná o účelový úvěr, nemusí hypotéka sloužit pouze pro přímé pořízení nemovitosti. Hypoteční úvěr si můžete vzít na rekonstrukci či modernizaci svého bydlení. Rovněž je akceptovatelné, abyste si hypotéku vzali například také na vypořádání společného jmění manželů. Hypotéku si lze vzít na koupi domu či bytu, ale také rekreačního objektu (chata atd.) nebo pozemku.

Proč hypotéku

Ačkoli existují i jiné možnosti financování, hypoteční úvěr stále patří mezi nejvýhodnější možnosti, jak získat potřebné prostředky na bydlení.

Jedná se ale samozřejmě o závazek na několik desítek let. Už na samém počátku je tak namístě si vhodně nastavit splátky. I když se řada lidí snaží hypotéku zbytečně na úrocích nepřeplácet a ráda by ji zaplatila za kratší čas, nemusí to být nejlepší řešení.

Je totiž potřeba, aby splátky nepřetěžovaly rodinný rozpočet a vy jste zvládli splácet i v okamžiku, kdy budete mít nižší příjmy. Je možné, že dočasně přijdete o zaměstnání, zůstanete na hypotéku sami nebo se budete potýkat se zdravotními potížemi a zůstanete na nemocenské.

Jak na hypotéky výhodně

Rozhodně je tak namístě si nabídku ověřit i jinde než u vlastní mateřské banky. Je možné, že jiný poskytovatel vám vyjde vstříc a nastaví parametry hypotéky tak, aby vám lépe vyhovovaly. Nemusíte ale přirozeně po celou dobu splácení u původní instituce zůstat. Hypotéku lze refinancovat, to znamená, že si ji v podstatě „přenesete“ do jiné banky. Za výhodnějších podmínek samozřejmě. V principu se o žádný převod úvěru nejedná, úvěr u původní banky musíte doplatit a za odlišných podmínek si berete úvěr nový. Pro vás se ale v pozici dlužníka fakticky nic nemění, hypotéka vám zůstává.

Co je americká hypotéka

Americká hypotéka odpovídá svým základním principem klasické hypotéce. Také v tomto případě existuje zajištění úvěru zástavním právem. Úvěr je ale neúčelový, můžete jej použít na cokoli, včetně financování bydlení. U většiny bank jste však omezeni tím, aby prostředky nebyly použity do podnikání.

Dlouhodobý úvěr si berete nejčastěji na dobu nejvýše zhruba 20 až 25 let. Rozložení splátek do delšího časového úseku pak přirozeně znamená i nižší pravidelné splátky. Proto je potřeba si hypotéku vhodně rozvrhnout.

I americká hypotéka podléhá takzvané fixaci. Přestanou-li vám její podmínky v čase vyhovovat, můžete si ji s koncem fixace převést jinam.

Americká hypotéka – pro a proti

Na samém počátku vás čeká o něco složitější proces. Banka totiž potřebuje vaši žádost podložit dostatkem dokumentů, aby měla z čeho vyhodnotit, že jste adekvátně bonitním zájemcem, další agenda vyplývá i z toho, že ručíte svým majetkem. Jakmile budete mít vyřešeny vstupní formality, přichází ta lepší část.

Americká hypotéka je pro žadatele výhodnější oproti běžnému spotřebitelskému úvěru. Banky na ni totiž mohou poskytnout výhodnější úrok právě díky tomu, že je jištěna nemovitostí. Pro poskytovatele to znamená mnohem menší riziko. Mnohdy je také možné hypotéku předčasně splatit, a to bez jakýchkoli sankcí.

Nejčastěji vám banka bude ochotna poskytnout hypotéku ve výši cca 70 % hodnoty zastavené nemovitosti. S americkou hypotékou se také zpravidla pojí poměrně vysoké poplatky. Vzhledem k tomu, že za ni ručíte právě nemovitostí, důkladně zvažte, na co si ji vlastně berete a zda je to skutečně nutné.

V případě bydlení se spíše vyplatí klasický hypoteční úvěr. Americká hypotéka je totiž zatížena vyššími úroky. Řešením se může stát tehdy, jestliže nechcete čerpat úvěr na bydlení postupně a potřebujete peníze najednou. Mimo financování nemovitostí ji zpravidla dále lidé využívají například k nákupu automobilu, financování studijního pobytu v zahraničí atd.

Bankovní nebo nebankovní hypotéky

Hypotéky jsou nabízeny i v nebankovním segmentu. Charakteristické jsou pro ně obecné nevýhody nebankovních půjček – vyšší úroky, často zcela neúměrné poplatky a sankce.


Čtěte také

 Ministr průmyslu Karel Havlíček

Havlíček převzal ministerstvo dopravy. Povede dva resorty současně

Vicepremiér a současný ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček se ujal funkce ministra…

před 2 hodinami

Rybolov - ilustrační foto

Pobrexitová jednání mohou zkomplikovat sporné body: banky, zemědělství či rybolov

Týden před odchodem Británie z Evropské unie dokončuje Brusel přípravy na vyjednávání…

před 2 hodinami

 Škoda Kodiaq Ambulance

Kodiaq míří do Británie. Záchranáři si objednali osmnáct vozů

Škoda Auto slaví se svým záchranářským Kodiaqem další úspěch. 18 kusů tohoto automobilu…

před 3 hodinami

 Pavel Koutný z prostějovské oděvní firmy Koutný

Jehly, nitě, miliony. Módní byznys přinesl Prostějovu šedesátimilionovou investici

Oděvní firma Koutný z Prostějova spouští investici ve výši 60 milionů korun. Jde o jeden…

před 5 hodinami

Kryptoměny  Venezuelský prezident Nicolás Maduro představuje kryptoměnu petro

Maduro má plán na záchranu Venezuely. Otevře luxusní kryptoměnové kasino

Venezuelský prezident Nicolás Maduro se dál snaží zachránit ekonomickými problémy…

před 5 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 17 | Průměrné hodnocení: 3.88

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Jak vypočítat daň z nemovitých věcí v daňovém přiznání?
Pravděpodobné pojistné je opět vyšší
Růst průměrné mzdy - co všechno ovlivní v roce 2020?
Zaměstnanci a daně: roční zúčtování a slevy
Sociální pojištění u zaměstnance, OSVČ a při práci na dohodu v roce 2020
Auta
Elektrický a pro každodenní ježdění. Bugatti plánuje svůj…
Škoda Kodiaq vozí záchranáře nejen u nás, ale i v Británii
Nový ředitel Renault Trucks pro ČR a SR
Skladem, ale za tři čtvrtě milionu. Suzuki Jimny je nedostatek, z Evropy asi odejde
Hyundai i10 nové generace dorazil na český trh. Následovat bude dalších 7 novinek včetně konkurence pro ID.3
Hry pro příležitostné hráče