Umělecká, speciální, montessori. V Praze se postaví základní školy za miliardy - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Umělecká, speciální, montessori. V Praze se postaví základní školy za miliardy

,
Umělecká, speciální, montessori. V Praze se postaví základní školy za miliardy
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

V pražských Stodůlkách by měli najít nové útočiště umělecky nadané děti. Hlavní město plánuje, že v blízkosti metra Stodůlky postaví budovu fakultní základní umělecké školy. Obří „liduška“ pro zhruba tisíc žáků vyjde podle propočtů magistrátu na 220 milionů korun.

Uplatnění v nové umělecké škole najdou děti v hudebním, literárně dramatickém, tanečním a výtvarném oboru. „Kromě vzdělávací funkce bude mít škola také multifunkční kulturní centrum s koncertním sálem, malým divadlem, galerií a knihovnou. Vzhledem k lokalitě a charakteru budovy bude na stavbu vypsána architektonická soutěž ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje,“ řekl týdeníku Euro mluvčí magistrátu Vít Hoffman.

Město předpokládá, že dokumentace pro územní rozhodnutí pro novou školu v Praze 13 by mohla být projednána už příští rok. Stejně tak by se v příštím roce mohl dočkat povolení i nový pavilon pro žáky se specifickými poruchami chování na Zlíchově. Speciální základní škola tak získá nové učebny, tělocvičnu (univerzální sál), zázemí školní družiny, multimediální učebnu a zázemí pro personál. „Kapacita učeben je zhruba 80 žáků s tím, že jednu třídu vzhledem ke specifičnosti školy navštěvuje maximálně 12 dětí,“ doplnil Hoffman.


Česku hrozí nedostatek učitelů i po zvýšení platů. Velké riziko, říká šéf odborů Dobšík

Předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík.


V Praze by mohla v příštích letech vyrůst i největší státní základní škola, která vyučuje metodou montessori. O alternativní výuku založenou na individuálním přístupu, kde děti nepotřebují známky a mít vyučování striktně rozdělené na jednotlivé předměty, je ze strany rodičů velký zájem.

Tato metoda obvyklá v zahraničí je u nás zatím spíše výsadou soukromých škol. Ze státních škol funguje montessori program při základní škole Na Beránku. Každý rok tam ale musejí děti odmítat. Nová škola by měla vyrůst v Modřanech a měla by mít kapacitu 400 žáků. Hlavní město poslalo Praze 12 padesátimilionovou dotace pro vznik školy a slíbilo další financování.

Hlavní město ale nasměruje stamiliony i pro další základní školy. Jedna pro 540 dětí už roste na Zličíně, kde museli v posledních letech z nedostatku kapacit prvňáčky losovat. V přípravě jsou nové základní školy v Dolních Počernicích a v Kolovratech, každá s 12 třídami. V Uhříněvsi se potom pracuje na výstavbě školy s 27 třídami. Další dvě nové základní školy v okrajových částech Prahy – v Řeporyjích a v Čakovicích – slíbil financovat stát.

Dále čtěte:

Zakonzervovat sídliště by byla chyba, shodli se územní plánovači Prahy a Brna

Komentář: Neprostupné české kasty

Reforma financování škol o rok odložena. Fungovat má od ledna 2020

 Výuka matematiky na ZŠ v Kunraticích

Ohodnoťte tento článek
Diskuze