Romanovy věže potřetí. Radnice Prahy 13 je stále proti - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Romanovy věže potřetí. Radnice Prahy 13 je stále proti

,

Kontroverzní projekt polyfunkčních domů v Praze 13 u Obchodního centra Lužiny, který je spojován s bývalým šéfem ČEZ Martinem Romanem, stále žije. Zpracovatelé dokumentace a posudku dodali 11. ledna nové verze. Do 10. února je třeba k nim zaslat připomínky na oddělení posuzování vlivů na životní prostředí pražského magistrátu. Přestože byl záměr o stavbě mrakodrapů zredukován, Městská část Prahy 13 a veřejnost jsou stále ostře proti.

Projekt, který se od počátku svého oznámení potýká se silným odporem veřejnosti i Městské části Prahy 13 v čele se starostou Davidem Vodrážkou (ODS), dostal letos v lednu už svou třetí „košili“. Proti původní první variantě ubylo pater a s tím i 88 bytových jednotek. Záměr však i nadále provází protesty lužinských občanů, zelených, politiků i místní radnice. Kritici mají řadu výhrad. Zásadní však je, že již nyní přetížená oblast Lužin další zástavbu kapacitně neunese.

Aktuální záměr hovoří o bytových domech Alfa a Beta přilepených na Obchodní centrum Lužiny. Alfa má mít devět nadzemních podlaží a sedm ustoupených podlaží. Je v ní umístěno 140 bytových jednotek a 252 odstavných a parkovacích stání. V návrhu Beta je umístěno 75 bytových jednotek a 115 parkovacích míst.

„Městská část Praha 13 nezměnila svůj názor na dostavbu polyfunkčních domů Lužiny a s výstavbou stále nesouhlasí. Proti záměru podnikneme veškeré kroky, ke kterým máme v souladu s obecně závaznými předpisy pravomoc. Bude-li ve věci nového záměru, který je nyní i díky MČ Praha 13 navržen v menším rozsahu, zahájeno územní řízení, bude MČ Praha 13 coby účastník územního řízení využívat zákonné prostředky k zamezení záměru,“ řekla na dotaz serveru Euro.cz mluvčí MČ Prahy 13 Eva Libigerová.

Podívejte se, v jakých prostorech mají polyfunkční domy vyrůst:

Jak však upozornil kritik projektu a senátor za Prahu 5 a 13 Václav Láska, na „třináctce“ se už určitý posun odehrál. Stavební odbor MČ Prahy 13 vydal v srpnu 2016 stanovisko, že stavba je z hlediska územního plánu možná.

Co na to radnice „třináctky“? „Městská část jako orgán samosprávy nemá žádný vliv na to, jaká rozhodnutí vydává stavební úřad, který je orgánem státní správy,“ vysvětluje Libigerová.

Senátor Láska současně varuje, že souhlasné stanovisko s novým „zredukovaným“ záměrem už vyjádřily také příslušné odbory Magistrátu hlavního města Prahy a Institut plánování a rozvoje.

„Situace je velmi vážná. Jedná se o jednu z posledních šancí, jak realizaci tohoto projektu zastavit,“ míní senátor za Stranu zelených a KDU-ČSL. Na 7. února Láska proto zve občany na veřejné projednání projektu v místním kulturním domě Mlejn.

Na zrekonstruovaném OC Lužiny je na první pohled vidět, že se s k němu přilepenými domy počítá. Na bočních stěnách, kde mají domy stát, chybí totiž okna a jiné prvky, které by stavbě bránily.

Aktuální projekt polyfunkčních domů u OC Lužiny s variantami Alfa a Beta
 OC Lužiny s polyfunkčními domy podle návrhu z prosince 2016.
Pramen: Posudek Dokumentace o hodnocení vlivů na životní prostředí akce Polyfunkční domy Centrum Lužiny, Praha 13 z prosince 2016

Celý projekt se pak podle dostupných informací točí kolem lidí blízkých vlivnému manažerovi a bývalému šéfovi ČEZ Martinu Romanovi. Jeho manželka Lenka vlastní polovinu Obchodního centra Lužiny, které s využitím Romanových peněz rekonstruovala. Znovu otevřeno bylo v roce 2014.

Investorem projektu víceúčelových domů na Lužinách je firma City West Investors, jež přes své projektové firmy vlastní příslušné pozemky. V obou projektových společnostech má pětiprocentní podíl Karel Kopp, Romanův spolupracovník z byznysu z devadesátých let. S Romanovými Kopp spolupracoval na rekonstrukci OC na Lužinách.

Současně s novou podobou projektu polyfunkčních domů došlo nyní i ke změně oznamovatele stavby. V původní dokumentaci to byla firma YIT Stavo s.r.o., v aktuálním doplňku dokumentace je jako oznamovatel uvedena firma Hlaváček & Partner s.r.o.

O projektu polyfunkčních domů u Obchodního centra Lužiny se hovoří od roku 2013. První varianta počítala s výstavbou pěti 16podlažních domů s 303 byty, 467 parkovacími stáními a kancelářemi.

Druhá alternativní varianta počítala s výstavou nikoliv pěti 16patrových věží, ale rovnou 26patrové věže, která měla dokreslit panorama Lužin a stanice metra Lužiny jako centra Prahy 13.

Původní varianta s pěti věžovými domy
 Model stavby věžových domů u obchodního centra Lužiny

Druhá varinta s 26podlažním mrakodrapem
 Lužiny - model 26patrového domu
Pramen: Cenia


Čtěte také:

Starosta Prahy 13 Vodrážka: Městská část nemá pro domov seniorů vhodné pozemky

Štěpánek: O věžácích rozhodneme, až budeme mít stanovisko UNESCO


Ohodnoťte tento článek
Diskuze