Mezi tradiční dodavatele energií pro Prahu se vklínil nováček - Amper Market - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Mezi tradiční dodavatele energií pro Prahu se vklínil nováček – Amper Market

,
Mezi tradiční dodavatele energií pro Prahu se vklínil nováček – Amper Market
Zdroj: Blažek Tomáš/Euro

Magistrát hlavního města Prahy vybral dodavatele energií pro tříleté období let 2018 až 2020. Energie jsou dvě, ale dodavatelé hned tři. O dodávky elektřiny pro městské úřady a instituce se podělí Pražská energetika s Amper Marketem, zatímco dodávku plynu bude opět zajišťovat tradiční partner – Pražská plynárenská.

Výsledky jednoho z největších nákupů energií pro veřejný sektor zjistit portál Euro.cz z Věstníku veřejných zakázek. Ze čtyř nabídek na dodávku elektřiny do budov připojených k síti nízkého napětí magistrát vybral nabídku Pražské energetiky za 89,7 milionu korun (bez DPH). O odběrná místa připojená k síti vysokého napětí soutěžilo pět firem, vyhrál Amper Market s částkou 106,5 milionu korun.

Amper Market vedený Janem Palaščákem patří mezi nejúspěšnější účastníky veřejných soutěží na dodávku elektřiny. „V Praze jsou dodávky elektřiny rozdělené na tři části: vysoké napětí, nízké napětí a veřejné osvětlení. Dodávky na hladině vysokého napětí pro magistrát realizujeme již třetím rokem v řadě. Dodávky energie pro veřejné osvětlení jsme získali na roky 2017 a 2018,“ doplnil generální ředitel a spoluvlastník Amper Marketu Jan Palaščák.


Evropa zelená. Obnovitelné zdroje loni zajistily výrobu již 30 procent elektřiny

 Hywind


Soutěž na dodávku zemního plynu pro roky 2018 až 2020 pro magistrát a podřízené instituce vyhrála Pražská plynárenská s nabídkou za 151,6 milionu korun. Ta je tradičním dodavatelem, ale neplatilo to vždy. Aukci plynu pro rok 2016, která se v listopadu 2015 uskutečnila prostřednictvím pražské energetické burzy PXE, vyhrál jiný dodavatel – EP Energy Trading ze skupiny EPH.

Loňská aukce energií nepříjemně překvapila burzu PXE, která v předchozích letech nákupy pro pražský magistrát organizovala. Hlavní město se rozhodlo s ohledem na sporný výklad zákona o veřejných zakázkách pro „staromódní řešení“ – připravilo si soutěž samo. Naprostá většina měst i krajů přitom dále nakupuje energie prostřednictvím energetických burz – kladenské ČMKBK nebo pražské PXE.

Čtěte také:

Nestabilní dodávky a vyšší ceny. Energetický brexit bude bolet

Příběh kotelníka 2.0. Jak se elektrokotle využívají ke stabilizaci přenosové soustavy


Ohodnoťte tento článek
Diskuze