Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Astratex posiluje management, novým ředitelem je Ladislav Bárta

Lídr na středoevropském trhu se spodním prádlem a plavkami Astratex posiluje svůj…

Zahradní domky dají vaší zahradě nový rozměr

Na konci zimy opět plánujeme zahradní práce. Avšak zahrada bez místa na relaxaci není…

Nebankovní půjčky prolamují svou neblahou pověst

Ještě nedávno bylo spojení nebankovní půjčky téměř sprostým slovem. Lidé se na ně dívali…

Nestabilní dodávky a vyšší ceny. Energetický brexit bude bolet

30. ledna 2018, 11:38  -  frn
30. ledna 2018, 11:38

Energetický trh v Británii čeká po odchodu království z EU výrazná změna k horšímu. Očekává se zvýšení cen a kromě stability dodávek je ohrožena také výstavba jaderné elektrárny Hinkley Point C, protože Spojené království nemá dostatek odborníků pro jadernou technologii. Server BuzzFeed News navíc zveřejnil analýzu britských úřadů, podle nichž bude brexit pro ekonomiku negativní, ať budou podmínky odchodu z EU jakékoli. Podle mluvčího vlády dokument nebyl dokončený a schválený vládou.

Trh s energiemi bude po obchodu Británie z Evropské unie zranitelnější. Brexit způsobí snížení investic do nových technologií, ohrozí stabilitu energetické sítě a zvýší ceny elektřiny a plynu. Tvrdí to výbor pro EU Sněmovny lordů ve své aktuální zprávě o energetické bezpečnosti.

Trh EU je pro Británii klíčový. Země EU dodávají Spojenému království 12 procent plynu a 5 procent elektřiny. Dovoz elektřiny má navíc v příštích pěti letech stoupat.

„Spojené království může být v době po brexitu ohroženo nedostatkem elektřiny v případě extrémního počasí nebo neplánovaných výpadků výroby elektřiny. Vyzýváme vládu, aby stanovila priority, s nimiž bude pracovat s EU, aby předvídala a řídila výpadky dodávek energie napříč kontinenty, jež ovlivní Spojené království,“ uvádí zpráva.

Bez vlivu na evropský energetický trh

Obchod Británie ze struktur EU povede k tomu, že ostrovní země nebude mít vliv na tvorbu energetických předpisů Bruselu a vyvolá nejistotu ohledně budoucích investic evropských firem do energetické infrastruktury.

Prohra za jakýchkoli podmínek
Odchod z Evropské unie Británii hospodářsky poškodí, ať už budou podmínky dohody, kterou s Bruselem uzavře, jakékoli. Podle serveru BuzzFeed News to vyplývá z dosud utajované analýzy, kterou vypracovaly britské úřady a kterou server získal. Británie by měla EU opustit 29. března příštího roku, přechodné období by podle unijního návrhu mohlo trvat dalších 21 měsíců. Britská vláda premiérky Theresy Mayové dlouhodobě popírá, že by se zemi po brexitu mělo vést hůře.

Britské hospodářství podle dokumentu datovaného lednem 2018, který nyní zveřejnil server BuzzFeed News, poroste pomaleji, ať už dojde k jakémukoli ze tří zkoumaných scénářů.

Pokud by se Britům podařilo uzavřít s evropskou sedmadvacítkou komplexní dohodu o volném obchodu, byl by růst v následujících 15 letech podle uniklého dokumentu o pět procent nižší než v případě, že by k brexitu nedošlo. Pokud by Londýn s Bruselem neuzavřel žádnou dohodu a EU s Británií by následně obchodovaly na základě pravidel Světové obchodní organizace (WTO), klesl by ve stejném období oproti současnému odhadu růst dokonce o osm procent. I v případě, že by Mayová vyjednala přístup na jednotný trh prostřednictvím členství v Evropském hospodářském prostoru, růst by se snížil asi o dvě procenta, tvrdí uniklý dokument britské vlády.

Předseda evropského podvýboru pro energii a životní prostředí ve Sněmovně lordů Robin Teverson prohlásil, že dopady na ceny energií mohou být pro britské spotřebitele významné. „Nebudeme integrováni do evropského trhu s energiemi. To bude znamenat, že obchodování s energií bude méně efektivní a maloobchodní ceny se zvýší,“ řekl Teverson britskému deníku The Guardian.

Britské ostrovy jsou nyní propojeny s evropským kontinentem třemi kabely s Francií, Belgií a Nizozemskem. Propojeno je také Irsko a Anglie. Ve výstavbě je dalších osm kabelů, které vedou přes Severní moře a propojí Británii s Norskem a Dánskem, posíleno bude také propojení s Francií a Irskem.

Ministři neznají dopady

Zpráva uvádí, že oslovení ministři nebyli schopni vysvětlit dopady na ceny energií v případě odchodu země ze společného evropského trhu s energiemi.

Výbor Sněmovny lordů také upozornil na velmi škodlivé následky odchodu království z Euroatomu, pokud nedojde k adekvátní náhradě. „To by mohl být skutečný problém,“ varoval Teverson.

Může být ohrožena také výstavba jaderné elektrárny Hinkley Point C, protože Británii budou chybět odborníci na jadernou energetiku. „Závislost na pracovnících z EU je obzvlášť akutní v sektoru jaderné energetiky. Bez přístupu k pracovníkům z EU bude pro EDF Energy složité dokončit stavbu nové jaderné elektrárny Hinkley Point,“ píše se ve zprávě. Výbor důrazně žádá britskou vládu, aby zajistila dostatek pracovních sil ze zemí EU pro britský energetický sektor.

Související články:

Britové v účtech za elektřinu zaplatí i vývoj jaderných zbraní

Rozchod s tradicí. Británie se obejde bez uhlí

Zelená rovnováha. Mezi Německem a Norskem poteče energie obřím kabelemČtěte také

Euro TV
Adam Zábranský

Městské byty mají zůstat sociálně potřebným, říká pražský radní pro bydlení Adam Zábranský

Připadají vám aktuální ceny bytů v Praze vysoké? Jak pro koho. Například ve Vršovicích se…

před 9 hodinami

Události  Péče o osobu blízkou se nejčastěji týká takzvané sendvičové generace.

Maximální výše příspěvku na péči se v roce 2019 zvýší až na 19 200 korun

Situace, kdy člověk není kvůli špatnému zdravotnímu stavu schopen samostatně vykonávat…

před 9 hodinami

 Herba Fabrica, ilustrační foto

Sucho jako příležitost. České zemědělství plodí startupy

Sucho ničí zemědělskou půdu, která navíc rychlým tempem mizí ve prospěch skladů a…

před 9 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Daňové zvýhodnění na děti: Česko vs. Slovensko
Myslíte si, že kouříte zdravě e-cigaretu? Aneb jakým rizikem jsou náhražky cigaret?
Jak by měla vypadat plná moc k přepisu auta?
Daňové přiznání 2019: do kdy a jak musíte zaplatit daň z příjmu
Žádáme o rodičovskou a mateřskou
Auta
Jako dva mobily v jednom. Skládací Galaxy Fold je tady a…
Audi SQ5 TDI: Další diesel s elektrickým kompresorem přichází. Nabízí 347 koní a 700 Nm
Silnice ve správě státu: Neexistuje lepší řešení?
Kolik NOx produkují moderní diesely v reálném provozu? Některé nic
Mercedes-Benz Trucks prezentoval výsledky a nové produkty
Technologie
Další Turing na cestě: Nvidia chystá i kartu GeForce GTX 1650, vyjde příští měsíc
Homeopatická pohotovost (video s CZ titulky)
Výzkum poukázal na nedostatky správců hesel. Je možné získat hesla z paměti
Šmoulové a další pohádky. Google v ČR spustil YouTube Kids
Jako dva mobily v jednom. Skládací Galaxy Fold je tady a bude pekelně drahý
Hry pro příležitostné hráče