Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Pomozte ochránit uživatele internetu a zachovat svobodný internet

12. září se bude v Evropském parlamentu hlasovat o evropské směrnici o autorském právu.…

Konference o coworkingu TechoCon 2018

Kanceláře se čím dál rychleji mění, práce v nich stejně tak. Jak funguje moderní…

Konec výmluvám a začátek mluvení anglicky se blíží!

Lidský druh je mistrem ve vymlouvání se. Vymlouváme se na počasí, na únavu, na děti, na…

Nestabilní dodávky a vyšší ceny. Energetický brexit bude bolet

30. ledna, 11:38  -  frn
30. ledna, 11:38

Energetický trh v Británii čeká po odchodu království z EU výrazná změna k horšímu. Očekává se zvýšení cen a kromě stability dodávek je ohrožena také výstavba jaderné elektrárny Hinkley Point C, protože Spojené království nemá dostatek odborníků pro jadernou technologii. Server BuzzFeed News navíc zveřejnil analýzu britských úřadů, podle nichž bude brexit pro ekonomiku negativní, ať budou podmínky odchodu z EU jakékoli. Podle mluvčího vlády dokument nebyl dokončený a schválený vládou.

Trh s energiemi bude po obchodu Británie z Evropské unie zranitelnější. Brexit způsobí snížení investic do nových technologií, ohrozí stabilitu energetické sítě a zvýší ceny elektřiny a plynu. Tvrdí to výbor pro EU Sněmovny lordů ve své aktuální zprávě o energetické bezpečnosti.

Trh EU je pro Británii klíčový. Země EU dodávají Spojenému království 12 procent plynu a 5 procent elektřiny. Dovoz elektřiny má navíc v příštích pěti letech stoupat.

„Spojené království může být v době po brexitu ohroženo nedostatkem elektřiny v případě extrémního počasí nebo neplánovaných výpadků výroby elektřiny. Vyzýváme vládu, aby stanovila priority, s nimiž bude pracovat s EU, aby předvídala a řídila výpadky dodávek energie napříč kontinenty, jež ovlivní Spojené království,“ uvádí zpráva.

Bez vlivu na evropský energetický trh

Obchod Británie ze struktur EU povede k tomu, že ostrovní země nebude mít vliv na tvorbu energetických předpisů Bruselu a vyvolá nejistotu ohledně budoucích investic evropských firem do energetické infrastruktury.

Prohra za jakýchkoli podmínek
Odchod z Evropské unie Británii hospodářsky poškodí, ať už budou podmínky dohody, kterou s Bruselem uzavře, jakékoli. Podle serveru BuzzFeed News to vyplývá z dosud utajované analýzy, kterou vypracovaly britské úřady a kterou server získal. Británie by měla EU opustit 29. března příštího roku, přechodné období by podle unijního návrhu mohlo trvat dalších 21 měsíců. Britská vláda premiérky Theresy Mayové dlouhodobě popírá, že by se zemi po brexitu mělo vést hůře.

Britské hospodářství podle dokumentu datovaného lednem 2018, který nyní zveřejnil server BuzzFeed News, poroste pomaleji, ať už dojde k jakémukoli ze tří zkoumaných scénářů.

Pokud by se Britům podařilo uzavřít s evropskou sedmadvacítkou komplexní dohodu o volném obchodu, byl by růst v následujících 15 letech podle uniklého dokumentu o pět procent nižší než v případě, že by k brexitu nedošlo. Pokud by Londýn s Bruselem neuzavřel žádnou dohodu a EU s Británií by následně obchodovaly na základě pravidel Světové obchodní organizace (WTO), klesl by ve stejném období oproti současnému odhadu růst dokonce o osm procent. I v případě, že by Mayová vyjednala přístup na jednotný trh prostřednictvím členství v Evropském hospodářském prostoru, růst by se snížil asi o dvě procenta, tvrdí uniklý dokument britské vlády.

Předseda evropského podvýboru pro energii a životní prostředí ve Sněmovně lordů Robin Teverson prohlásil, že dopady na ceny energií mohou být pro britské spotřebitele významné. „Nebudeme integrováni do evropského trhu s energiemi. To bude znamenat, že obchodování s energií bude méně efektivní a maloobchodní ceny se zvýší,“ řekl Teverson britskému deníku The Guardian.

Britské ostrovy jsou nyní propojeny s evropským kontinentem třemi kabely s Francií, Belgií a Nizozemskem. Propojeno je také Irsko a Anglie. Ve výstavbě je dalších osm kabelů, které vedou přes Severní moře a propojí Británii s Norskem a Dánskem, posíleno bude také propojení s Francií a Irskem.

Ministři neznají dopady

Zpráva uvádí, že oslovení ministři nebyli schopni vysvětlit dopady na ceny energií v případě odchodu země ze společného evropského trhu s energiemi.

Výbor Sněmovny lordů také upozornil na velmi škodlivé následky odchodu království z Euroatomu, pokud nedojde k adekvátní náhradě. „To by mohl být skutečný problém,“ varoval Teverson.

Může být ohrožena také výstavba jaderné elektrárny Hinkley Point C, protože Británii budou chybět odborníci na jadernou energetiku. „Závislost na pracovnících z EU je obzvlášť akutní v sektoru jaderné energetiky. Bez přístupu k pracovníkům z EU bude pro EDF Energy složité dokončit stavbu nové jaderné elektrárny Hinkley Point,“ píše se ve zprávě. Výbor důrazně žádá britskou vládu, aby zajistila dostatek pracovních sil ze zemí EU pro britský energetický sektor.

Související články:

Britové v účtech za elektřinu zaplatí i vývoj jaderných zbraní

Rozchod s tradicí. Británie se obejde bez uhlí

Zelená rovnováha. Mezi Německem a Norskem poteče energie obřím kabelemSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Máte alergii na podzim?
Studenti a podnikání: 6 věcí, na které si dát pozor
Kolik vás bude stát, když vám ukradnou peněženku?
Nabídka ropy roste na rekordní úrovně
O kolik se od ledna zvýší důchody?
Auta
Opel Combo Life je zajímavá alternativa k MPV (české ceny +…
Jaguar E-Type, Range Rover a Land Rover Series I: Za volantem britských klasiků
Práva poškozených při dopravní nehodě: Krácení odškodnění pro nepřivolání policie
Za řídítky KTM 790 Duke: Skalpel, prosím
Peugeot veze do Paříže koncept nového kupé. Bude to nástupce slavné 504?
Technologie
Nvidia GeForce RTX 2080 a RTX 2080 Ti definitivně venku. Co o nich říkají recenze?
Sony vzkřísilo legendu: znovu vydá první PlayStation s HDMI a dvacítkou her
Jaké funkce Microsoft odstraní z Windows 10 v rámci aktualizace October 2018 Update?
Vyjdou 7nm procesory AMD s jádry Zen 2 až v druhé polovině roku 2019?
Vyšel Chrome OS 69. Podporuje linuxové aplikace a předvádí nový kabát
Hry pro příležitostné hráče