Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Pomozte ochránit uživatele internetu a zachovat svobodný internet

12. září se bude v Evropském parlamentu hlasovat o evropské směrnici o autorském právu.…

Konference o coworkingu TechoCon 2018

Kanceláře se čím dál rychleji mění, práce v nich stejně tak. Jak funguje moderní…

Konec výmluvám a začátek mluvení anglicky se blíží!

Lidský druh je mistrem ve vymlouvání se. Vymlouváme se na počasí, na únavu, na děti, na…

Podpora podnikání: Praha spouští Trh inovací

19. ledna, 10:50 - Václav Herz
19. ledna, 10:50

V únoru pražský magistrát spustí webovou aplikaci Trh inovací, která má sloužit podpoře podnikání v hlavním městě. Firmám usnadní realizaci inovací a propojení s vědeckovýzkumnými ústavy.

„Podpora podnikání a inovací je pro nás velmi důležitá a já myslím, že to i neustále dokazujeme. Otevřeli jsme dva městské inkubátory, kde dáváme prostor mladým firmám rozvíjet nápady a projekty, z prázdných radničních domů jsme udělali Pražské kreativní centrum, kde se prolínají, inovace, kultura a vzdělávání,“ říká pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Trh inovací je webová aplikace, která obsahuje nabídku služeb pražských výzkumných ústavů a výzkumných pracovišť vysokých škol. Tato databáze je k dispozici na adrese www.trhinovaci.cz a v současnosti obsahuje informace od 90 pražských vědeckovýzkumných pracovišť. Tyto informace budou průběžně aktualizovány.

„Trh inovací je nástroj, kterým chceme přiblížit podnikatelům pestrou nabídku jedinečných vědecko-výzkumných institucí v Praze. Ve spojení s penězi z projektu Pražských voucherů se jedná o komplexní řešení, jak dostat inovace z univerzit do praxe,“ doplňuje primátorka.

Cílem Trhu inovací je zejména podnikatelům usnadnit přístup k možnostem, které vědeckovýzkumné kapacity v Praze nabízí a díky tomuto propojení usnadnit realizaci inovativních produktů a urychlit komercializaci výsledků pražských výzkumných pracovišť.

Informace v databázi obsažené budou zároveň základní informací pro podnikatele, kteří se zapojí do programu Pražských voucherů, který je spuštěn od začátku roku a nabízí podporu ve výši 480 milionů Kč pro pražské podnikatele.

Pražské vouchery se zaměřují na pět oblastí
inovační projekty – spolupráce firem s vědeckovýzkumnými organizacemi za účelem inovace produktu, procesu či služby
kreativní služby – využití služeb od subjektů působících v kreativním odvětví vedoucí ke zlepšení prezentace produktu nebo služby od žadatelů směrem ke klientům
zahraniční inkubace – za účelem urychlení rozvoje inovativních firem a získání zkušeností s podnikáním na vyspělých zahraničních trzích prostřednictvím poskytování poradenských služeb od zahraničních mentorů a podpory komercializace produktu a transferu výsledků vývoje a inovačních aktivit na zahraniční trhy
výstavy a veletrhy – s cílem usnadnit vstup firem na zahraniční trhy prostřednictvím jejich individuálních účastí na zahraničních výstavách a veletrzích
mentoring a koučink - cílem projektu je koordinovaně předat firmám potřebné informace v podobě specializovaného poradenství pro inovační podnikatelské prostředí

Dosavadní podpora podnikání v hlavním městě

Prague Startup Centre

Prague Startup Centre je oficiální podnikatelský inkubátor hl. m. Prahy provozovaný Czech ICT Alliance, jehož primárním cílem je sjednocení a podpora pražské startupové komunity. Inkubační program se zaměřuje na projekty ve fázi nápadu a pomáhá jak s technickou, tak i obchodní stránkou, starším firmám pak primárně pomáhá najít investora či expandovat do zahraničí. Ve spolupráci je jak s univerzitními inkubátory, např. Point One z ČZU, tak s privátními, kteří chápou jeho propojovací úlohu jako je např. Hub.

Po roce a půl fungování se Prague Startup Centre etablovalo mezi hlavní hráče, kteří podporují startupy v České republice. Celkem se zde konalo 230 akcí s účastí kolem 8000 osob. Sídlem v Paláci Adria prošlo na 43 startupů. Mnoho z nich velmi úspěšně: do sedmi zde sídlících startupů přiteklo od investorů na 100 mil. Kč. Nejvyšší investicí se může pochlubit Spaceti (28 milionů korun), nejvyšší valuací (ocenění firmy reálnou investicí) zase BattSwap (300 milionů korun).

Prague IoT Centre

Prague Startup Centre také nedávno spustil svůj IoT inkubační program s názvem Prague IoT Centre. Hlavní partneři v oblasti technologií, jako jsou T-Mobile, Microsoft, HPE, Cisco a Sigfox pomáhají IoT a Smart City startupům s novými produkty pro B2B trh. Účast v programu je bezplatná bez nároku na podíl ve firmě. Prvním úspěšným produktem uvedeným na trh je Comfort Meter – IoT senzor pro sledování kvality ovzduší v učebnách a kancelářích.

Prague Startup Market

Prague Startup Market je druhá pobočka Prague Startup Centra otevřená od října 2017 v Holešovicích. Prague Startup Market nabízí začínajícím startupům kromě cenově dostupných kanceláří od velikosti 10 m2 i možnost pořádat akce v sále pro 150 osob. Prague Startup Market se soustředí především na řešení v oblastech SmartCity, eHealth, Industry 4.0 a eAgro.

Konferenční prostor Prague Startup Market je také plný inovací. Základem je technologie tzv. inteligentních židlí, kterou dodává úspěšný start-up Spaceti. Díky nim budou vědět organizátoři akcí do velikosti 150 návštěvníků, v jaké části účastníci přicházejí či naopak odcházejí – a dostanou kompletní statistiku průběhu celé akce.

ESA BIC Prague

ESA BIC Prague je podnikatelský inkubátor, který se zaměřuje na inkubaci a rozvoj technologicky progresivních startupů, které ve svých komerčních produktech či službách využívají vesmírné technologie nebo systémy. Projekt je realizován ve spolupráci hlavního města Prahy, Evropské kosmické agentury (ESA), Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest a Ministerstva průmyslu a obchodu.

Praha je regionálním partnerem projektu a na vznik a provoz centra přispěla částkou 825 tisíc eur.

Dlouhodobým cílem projektu je zvýšit konkurenceschopnost Prahy, podporovat začínající firmy v růstu a pomoci jim při vývoji inovativních produktů s vysokou přidanou hodnotou. Po dobu 5 let tak dostane až 25 českých startupů příležitost hledat využití kosmických technologií v běžném životě. Operátor programu zprostředkovává vybraným žadatelům inkubační balíček, který obsahuje konzultační a poradenské služby v technologické i podnikatelské oblasti. Startupům je také k dispozici marketingová podpora či pomoc s vyhledáním partnerů a potenciálních investorů. Úspěšní žadatelé získají finanční částku až do 50 tisíc eur.

Komunikační platforma

Komunikační platforma je projekt Magistrátu hl. m. Prahy a Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest, který má za cíl vytvořit prostředí stimulující inovace a zvýšit intenzitu spolupráce veřejného, soukromého a akademického sektoru. Nejedná se o vzdělávací akci, ale o zajištění dostatečné informovanosti cílových skupin v Praze, komunikace mezi širokou škálou institucí, reakce na problémy a jejich odborné řešení a navazování nových spoluprací směřujících k rozvoji podnikání.

Setkání Komunikační platformy jsou vždy úzce tematicky zaměřená a probíhají cca 5x do roka formou speed datingu s max. 25 předem registrovanými účastníky. První setkání proběhlo v říjnu 2016 na téma Produktový design. Dále byla diskutována témata: Využití satelitní navigace v praxi, 3D počítačová grafika, EO a její využití v zemědělství, Konkurenceschopnost českého obalu. Dne 27. 11. 2017 proběhne Komunikační platforma na téma Využití EO dat ve veřejné správě.

Přínosem pro účastníky akce je propojení zástupců veřejné, akademické a soukromé sféry během krátké chvíle, možnost navázání spolupráce, získání informací o novinkách z oboru, vzájemné sdílení a výměna informací. Účast je zdarma.Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak vypadají SPZ na autech v Evropě?
Platíte víc za vlak kvůli slevě pro studenty a důchodce?
Za černý odběr elektřiny jsou vysoké pokuty. Jak se mu vyhnout?
Kdy vzroste rodičovská o 40 tisíc? A koho se zvýšení bude týkat?
Kdy se v ČR zakáží zvířata v cirkusech?
Auta
Retro: Vyzkoušeli jsme, jak se řídí Buick Series 40 Sedan (…
Škoda Octavia G-Tec je rychlejší. Tisíc kilometrů s ní ale už na jedno tankování nedáte
IAA Hannover 2018: Budoucnost užitkových aut? Hybridní, elektrická a autonomní
Euro NCAP: Volkswagen Touareg a Audi A6 za pět, Tourneo za čtyři a Jimny pouze za tři
Kvíz: Víte, kolik dostanete bodů za tyto přestupky?
Technologie
Už nebudeme závidět Americe levný hardware. Většinu komponent zdraží Trumpova cla
Nový výrobce pamětí Flash pro SSD. Macronix chystá 3D NAND, která bude o 30 % levnější
Asus ROG Strix Fusion 700: bezdrátová sluchátka pro hráče (uživatelská recenze)
Další kontroverze CCleaneru. Aktualizoval se, ačkoli jste mu to zakázali
Renault, Nissan a Mitsubishi nahradí svůj infotainment Androidem
Hry pro příležitostné hráče