Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Jak připravit dům k prodeji

Prodáváte dům a stěhujete se do nového nebo si plánujete pořídit byt? Víte, co všechno…

PayU Hub zjednodušuje expanzi českých e-shopů do zahraničí

Český e-commerce trh každým rokem roste, nicméně úspěšné e-shopy se rozšiřují i za české…

Chcete získat a udržet zákazníky a platit jen za změřený výkon? Vyzkoušejte Rondo.cz

Kamenné prodejny i eshopy dlouhodobě bojují s tím jak získat a udržet zákazníky. Přitom…

Pohoda za volantem. Colorado po legalizaci konopí trápí řidiči pod vlivem

23. února, 10:53  -  frn
23. února, 10:53

V americkém státě Colorado je marihuana legalizována od ledna 2014. Kromě drogové turistiky z ostatních koutů Spojených států to znamená i problémy na silnicích. Zvýšil se počet řidičů, kterým v krvi koluje psychotropní látka THC.

Místní úřady v americkém státě Colorado, kde je od začátku roku 2014 povolen prodej marihuany k rekreačnímu užívání (stejně jako ve státě Washington), musí řešit problém s řidiči, kteří jsou pod vlivem této měkké drogy. V posledních 30 dnech pravidelně řídila více než polovina uživatelů, i když byli takzvaně zkouření, ukázal průzkum.

V roce 2016 americký stát evidoval 77 smrtelných dopravních nehod, které způsobili řidiči s psychoaktivní látkou THC v krvi. Látka působí na centrální nervovou soustavu a způsobuje změny vědomí (například euforii).

Nyní se místní úřady spojily s marihuanovým byznysem, aby veřejnou osvětou zapůsobily na řidiče, kteří pravidelně kouří marihuanu. Iniciativa The Cannabis Conversation má shromažďovat názory občanů Colorada na řízení pod vlivem drog, jež je samozřejmě trestné. Iniciativa se snaží sběrem informací o návycích kuřáků marihuany získat poklady pro to, aby dosáhla změny chování řidičů, kteří marihuanu užívají. Dosud benevolentní přístup nefungoval.


Srovnání cen marihuany ve 120 městech světa:

Marihuana ve světě: nejdražší je v Tokiu, nejvíce se spotřebuje v New Yorku


Řízení automobilu pod vlivem THC je stále kontroverzním tématem. Státní úřady, policie, vědci i producenti konopí hledají způsob, jak určit množství THC, které už je pro řízení vozidel nebezpečné.

Téma se zpolitizovalo také tím, že odpůrci legalizace konopí argumentují statistikami nehodovosti pod vlivem marihuany. Na druhou stranu obhájci legalizace operují statistikami úmrtí spojených s kouřením tabáku a nadměrným užíváním alkoholu. Ve Spojených státech ročně zemře asi 88 tisíc Američanů kvůli nadměrnému pití alkoholu, 16 milionů Američanů pak žije s nemocemi, které způsobuje kouření cigaret.

Nikdo ale nezpochybňuje fakt, že řízení pod vlivem marihuany je problém, který by bylo možné ignorovat, napsal časopis Entrepreneur.

I když podle coloradského ministerstva dopravy 90 procent uživatelů marihuany ví, že je řízení pod vlivem drog trestné, polovina z nich přiznává, že pravidelně řídí „zkouření“. Úředníci se obávají, že to je způsobeno tím, že kuřáci konopí problém řízení motorových vozidel podceňují, na rozdíl od řízení pod vlivem alkoholu.

Kde je legální?
Prodej marihuany pro rekreační užívání je legální v 9 státech USA. Je to Aljaška, Kalifornie, Colorado, Maine, Massachusetts, Nevada, Oregon, Vermont, Washington a v hlavní město District of Columbia. Navíc je marihuana dekriminalizována v dalších 13 státech a na Amerických Panenských ostrovech v Karibiku. Zdroj: ncls.org

Sam Cole z coloradského ministerstva dopravy prohlásil, že iniciativa The Cannabis Conversation má pomoci upozornit veřejnost na problém řízení pod vlivem drog a zamezit mu. O problému pití alkoholu za volantem se naproti tomu hovoří v americké společnosti celá desetiletí. Ředitelka coloradského sdružení Marijuana Industry Group Kristy Kellyová tuto iniciativu podporuje. Chce odpovědnější přístup ke konzumaci marihuany.

Poradenská firma Arcview uvedla, že do roku 2021 by ve Spojených státech mohlo vzniknout 400 tisíc nových pracovních míst napojených na „zelený byznys“. Legalizace konopí vedla také k tomu, že v Coloradu je jedna z nejnižších úrovní nezaměstnanosti ve Spojených státech.

Trh s konopím bude mít v roce 2021 velikost 39,6 miliardy dolarů (816 miliard korun), 60 procent tohoto trhu bude patřit šesti státům - Kalifornii, Coloradu, Massachusetts, Nevadě, Oregonu a Washingtonu. Na státních i federálních daních se v roce 2021 odvedou 4 miliardy dolarů, tvrdí poradenská firma specializující se na investice do trhu s marihuanou.

Související články:

Svět suší, drtí, balí, pálí. Marihuana získává na přijatelnosti

Cannafest chce expandovat. Konopný veletrh cílí na Severní Ameriku

Sázka na legalizaci: pivovarský obr zaplatil miliardy za podíl v pěstiteli marihuany

Raději bez tabáku. Čistá marihuana je podle vědců bezpečnějšíSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Budou Vánoce, a tak utrácíme. Budeme mít peníze i po svátcích?
Jak se daní příjmy v invalidním důchodu?
Převod dovolené z roku 2018 do nového roku
Jak se mění zálohy na zdravotním a sociálním u OSVČ a OBZP v roce 2019?
Nechat se zaměstnat, nebo zaměstnávat?
Auta
První DAF CF Electric v reálném provozu
Co se stane, když za jízdy zmáčknete tlačítko parkovací brzdy? Je to zajímavější, než si myslíte
Proč stupnice tachometru tak moc přesahují skutečnou maximální rychlost auta?
Automobilky musí do roku 2030 nakonec snížit emise CO2 o 37,5 %. Těšte se na elektromobily
Retro test Škoda 1203: Československá legenda slaví půl století!
Technologie
Jaký výhodný notebook koupit pod stromeček?
October 2018 Update už je ve službě Windows Update k dispozici všem
Výzkum potenciálu rozvoje umělé inteligence v České republice poukazuje na možné problémy
Odemčené 28jádro Intel Xeon W-3175X už jde do prodeje, stojí přes sto tisíc
Živnostníci všech bank si nově mohou u MONETA Money Bank sjednat kreditní kartu plně on-line
Hry pro příležitostné hráče