Pohoda za volantem. Colorado po legalizaci konopí trápí řidiči pod vlivem

23. února, 10:53  -  frn
23. února, 10:53

V americkém státě Colorado je marihuana legalizována od ledna 2014. Kromě drogové turistiky z ostatních koutů Spojených států to znamená i problémy na silnicích. Zvýšil se počet řidičů, kterým v krvi koluje psychotropní látka THC.

Místní úřady v americkém státě Colorado, kde je od začátku roku 2014 povolen prodej marihuany k rekreačnímu užívání (stejně jako ve státě Washington), musí řešit problém s řidiči, kteří jsou pod vlivem této měkké drogy. V posledních 30 dnech pravidelně řídila více než polovina uživatelů, i když byli takzvaně zkouření, ukázal průzkum.

V roce 2016 americký stát evidoval 77 smrtelných dopravních nehod, které způsobili řidiči s psychoaktivní látkou THC v krvi. Látka působí na centrální nervovou soustavu a způsobuje změny vědomí (například euforii).

Nyní se místní úřady spojily s marihuanovým byznysem, aby veřejnou osvětou zapůsobily na řidiče, kteří pravidelně kouří marihuanu. Iniciativa The Cannabis Conversation má shromažďovat názory občanů Colorada na řízení pod vlivem drog, jež je samozřejmě trestné. Iniciativa se snaží sběrem informací o návycích kuřáků marihuany získat poklady pro to, aby dosáhla změny chování řidičů, kteří marihuanu užívají. Dosud benevolentní přístup nefungoval.


Srovnání cen marihuany ve 120 městech světa:

Marihuana ve světě: nejdražší je v Tokiu, nejvíce se spotřebuje v New Yorku


Řízení automobilu pod vlivem THC je stále kontroverzním tématem. Státní úřady, policie, vědci i producenti konopí hledají způsob, jak určit množství THC, které už je pro řízení vozidel nebezpečné.

Téma se zpolitizovalo také tím, že odpůrci legalizace konopí argumentují statistikami nehodovosti pod vlivem marihuany. Na druhou stranu obhájci legalizace operují statistikami úmrtí spojených s kouřením tabáku a nadměrným užíváním alkoholu. Ve Spojených státech ročně zemře asi 88 tisíc Američanů kvůli nadměrnému pití alkoholu, 16 milionů Američanů pak žije s nemocemi, které způsobuje kouření cigaret.

Nikdo ale nezpochybňuje fakt, že řízení pod vlivem marihuany je problém, který by bylo možné ignorovat, napsal časopis Entrepreneur.

I když podle coloradského ministerstva dopravy 90 procent uživatelů marihuany ví, že je řízení pod vlivem drog trestné, polovina z nich přiznává, že pravidelně řídí „zkouření“. Úředníci se obávají, že to je způsobeno tím, že kuřáci konopí problém řízení motorových vozidel podceňují, na rozdíl od řízení pod vlivem alkoholu.

Kde je legální?
Prodej marihuany pro rekreační užívání je legální v 9 státech USA. Je to Aljaška, Kalifornie, Colorado, Maine, Massachusetts, Nevada, Oregon, Vermont, Washington a v hlavní město District of Columbia. Navíc je marihuana dekriminalizována v dalších 13 státech a na Amerických Panenských ostrovech v Karibiku. Zdroj: ncls.org

Sam Cole z coloradského ministerstva dopravy prohlásil, že iniciativa The Cannabis Conversation má pomoci upozornit veřejnost na problém řízení pod vlivem drog a zamezit mu. O problému pití alkoholu za volantem se naproti tomu hovoří v americké společnosti celá desetiletí. Ředitelka coloradského sdružení Marijuana Industry Group Kristy Kellyová tuto iniciativu podporuje. Chce odpovědnější přístup ke konzumaci marihuany.

Poradenská firma Arcview uvedla, že do roku 2021 by ve Spojených státech mohlo vzniknout 400 tisíc nových pracovních míst napojených na „zelený byznys“. Legalizace konopí vedla také k tomu, že v Coloradu je jedna z nejnižších úrovní nezaměstnanosti ve Spojených státech.

Trh s konopím bude mít v roce 2021 velikost 39,6 miliardy dolarů (816 miliard korun), 60 procent tohoto trhu bude patřit šesti státům - Kalifornii, Coloradu, Massachusetts, Nevadě, Oregonu a Washingtonu. Na státních i federálních daních se v roce 2021 odvedou 4 miliardy dolarů, tvrdí poradenská firma specializující se na investice do trhu s marihuanou.

Související články:

Svět suší, drtí, balí, pálí. Marihuana získává na přijatelnosti

Cannafest chce expandovat. Konopný veletrh cílí na Severní Ameriku

Sázka na legalizaci: pivovarský obr zaplatil miliardy za podíl v pěstiteli marihuany

Raději bez tabáku. Čistá marihuana je podle vědců bezpečnější


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vše, co potřebujete na poslední chvíli vědět o daňovém přiznání na jednom místě
"Matka" Kooperativy v zisku 11,65 miliard Kč
Lidé si na bydlení půjčují čím dál víc
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Jak získat peníze ze životního pojištění?
Auta
Volkswagen Touareg 2018 má „chytrá“ světla a nechal si…
Elektrické BMW i4 dorazí za dva roky s dojezdem 550 až 700 km
Kvíz: Poznáte tato sportovní kupé?
Test deseti žárovek H7: Kterou vybrat, abyste za tmy viděli co nejlépe?
Sledujte odhalení Volkswagenu Touareg živě dnes od 10:00
Technologie
Elon Musk může postavit na hlavu to, jak žijeme
Cnews FM: Dva a půl roku s Windows 10. Jaké funkce se povedly a jaké ne? [podcast]
Seagate předvádí pevné disky Mach.2 s technologií Multi Actuator: rychlosti až 480 MB/s
Návod krok za krokem: Jak deaktivovat nebo smazat účet na Facebooku
Nejpopulárnějším českým internetovým obchodem je Onlineshop
Hry pro příležitostné hráče