Zemanovi dál důvěřuje polovina lidí, vyplývá z průzkumu. Vláda si pohoršila - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Zemanovi dál důvěřuje polovina lidí, vyplývá z průzkumu. Vláda si pohoršila

, čtk,
Zemanovi dál důvěřuje polovina lidí, vyplývá z průzkumu. Vláda si pohoršila
Zdroj: čtk

Důvěra v prezidenta Miloše Zemana se v červnu nezměnila a stejně jako v květnu mu věří 49 procent lidí. Vláda a Sněmovna si mírně pohoršily, důvěřuje jim 39, respektive 29 procent Čechů. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Podle CVVM za horším hodnocením vlády a dolní komory mohou být vnitropolitické turbulence spojené se změnami ve vládě a s protivládními protesty. Důvěra ve vládu proti květnu klesla o dva procentní body a ve Sněmovnu o tři body.

Věříte prezidentovi Miloši Zemanovi?

Sněmovna má spolu se Senátem mezi ústavními institucemi už tradičně nejnižší důvěru. Horní parlamentní komoře v červnu věřilo o bod více lidí než v květnu, tedy 33 procent. Důvěra lidí v Senát, kde nyní mají většinu zástupci nevládních stran, tak po dvou měsících opět převýšila důvěryhodnost Sněmovny.

Naopak tradičně nejvyšší důvěře se těší obecní zastupitelstva a starostové, přesto si obecní zastupitelstva meziměsíčně o tři body pohoršila na 63 procent. Důvěra ve starosty zůstala na 64 procentech. Změna nenastala ani u hejtmanů a krajských zastupitelstev, jimž věří 44 a 46 procent občanů.

 Důvěra / nedůvěra obyvatel ústavním institucím

Spokojenost s politickou situací v červnovém průzkumu vyjádřila stejně jako v květnu pětina dotázaných. Naproti tomu nespokojených přibylo o čtyři body na 46 procent. Za poslední dva měsíce se tak jejich podíl zvýšil o osm procentních bodů, což podle CVVM také asi souvisí s výměnami na postech ministrů a protivládními demonstracemi. „Přes dílčí zhoršení je však stávající hodnocení politické situace nadále výrazně lepší, než bývalo v období let 2012 a 2013,“ uvedli autoři průzkumu.

Jedenatřicet procent dotázaných uvedlo, že nejsou ani spojeni, ani nespokojeni s politickou situací.

CVVM provedlo průzkum v první polovině června mezi tisícovkou lidí starších 15 let.

Čtěte také:

Komentář: Kde vzít na předvolební guláš

Volební model: ANO se vrátilo nad 30 procent, polepšili si i Piráti a ODS

Z představitelů stran lidé nejvíc věří Babišovi, nejméně Okamurovi, vyplývá z průzkumu

Průzkum: ANO stále vede, preference mu ale klesají. Piráti se dotahují

Průzkum: ANO stále jasně vede, Piráti se dostali před ODS