Výběr šéfa Českých drah vrcholí. Mezi kandidáty chybí původní favorit Nebeský - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Výběr šéfa Českých drah vrcholí. Mezi kandidáty chybí původní favorit Nebeský

,

Velká partie o to, kdo obsadí dvě volná místa v představenstvu Českých drah, jde do finále. Podle informací Eura zbyla poslední čtyři jména. A mezi lidmi, z nichž vzejde ředitel firmy, překvapivě není původní favorit Václav Nebeský.

České dráhy představují pro politiky zajímavé sousto. Vloni hospodařily se ziskem 1,2 miliardy korun, jejich letošní pololetní zisk činí 441 milionů korun. Dráhy se chystají na velké nákupy souprav i opravy těch stávajících a půjde o miliardy korun. Proto je jasné, že politici u toho chtějí být.

Podle zdrojů Eura má jedno ze dvou uvolněných míst v představenstvu podniku obsadit hnutí ANO a jedno ČSSD. Za druhou jmenovanou partaj jsou ve hře Martin Bělčík, který nyní vede Výzkumný ústav železniční a v představenstvu ČD už jednou působil. Odvolán byl vloni v září. Druhým favoritem je Pavel Švagr, stávající předseda Státní správy hmotných rezerv, který má za sebou také kariéru v ČD. Kromě představenstva také působil v roli personálního ředitele.


Táta nádražáků: rozjela se velká hra o České dráhy

 Některé nosné konstrukce již nešlo repasovat a musely být vyrobeny znovu


Na post určený k nominaci hnutí ANO jsou také dvě jména, ale jen jedno je se stranou spjato pevněji. Jde o někdejšího generálního ředitele pražského dopravního podniku Martina Gillara. Ve funkci skončil po dvou a půl letech loni v prosinci. Gillar je obecně považován za muže blízkého Jaroslavu Faltýnkovi. Spojkou mezi oběma je advokát Květoslav Hlína, který měl svého času výsadní postavení v pražském dopravím podniku a sám Gillar u něj býval advokátním koncipientem.

Cestujete s Českými drahami?

Nejdůležitější jméno, které by mohlo být napsáno až na dveřích kanceláře generálního ředitele, je Jiří Kolář. Podle informací Eura je na něm shoda i uvnitř skrytě koaliční KSČM, která ho hnutí ANO doporučuje, a Kolářovo jméno tak začíná symbolizovat široký politický kompromis, protože výrazně proti není ani ČSSD. Kolář býval náměstkem generálního ředitele podniku, má za sebou také působení v čele Správy železniční dopravní cesty a nyní je ředitelem Drážního úřadu.

Václav Nebeský, kterého chtěl na post ředitele dosadit ministr dopravy Vladimír Kremlík, není v okruhu čtyř největších favoritů. Nebeský nyní pracuje jako náměstek ministryně pro místní rozvoj.

Čtěte také:

České dráhy zneužily dominantní postavení, musí zaplatit pokutu 274 milionů korun

Černý březen: česká železnice si připsala smutný rekord

Unaveni vlakem. České dráhy se na začátku roku potýkají s častými nehodami

České dráhy zdraží jízdenky o 2,5 procenta. Slibují ale více spojů

Tendr za šest miliard. České dráhy koupí 50 elektrických vlaků

Ohodnoťte tento článek
Diskuze