Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 ilustrační foto
ilustrační foto
Autor: Tomáš Novák/Euro

Táta nádražáků: rozjela se velká hra o České dráhy

 Weikert 24. srpna, 20:45  -  Petr Weikert
 ilustrační foto
ilustrační foto
Autor: Tomáš Novák/Euro
24. srpna, 20:45

Na židli generálního ředitele Českých drah hodně fouká a málokdo z tohoto postu odešel v dobrém. Přesto je zájemců o místa v představenstvu drah, odkud je to do ředitelské kanceláře jen krůček, hned třicet.

Nemá cenu si zastírat, že nejde o politiku ani o lukrativní veřejné zakázky na nákup či opravy vlakových souprav. Chápe to i ratingová agentura Moody’s, která kritizovala, že během posledního roku byli odvoláni hned dva předsedové představenstva Českých drah. Nejprve v září 2018 Pavel Krtek, se kterým ve vedení skončili i Ludvík Urban a Martin Bělčík. Letos v červnu pak skončil i Krtkův nástupce Miroslav Kupec.

Podle Moody’s nebyly tyto změny dostatečně odůvodněny. Hlas agentury je důležitý zejména proto, že od jejího ratingu se odvíjí, za kolik si ČD půjčují. A potřebují si půjčovat hodně. Až dosud to šlo poměrně dobře, ale pokud nastanou další překotné změny, může se proměna největšího tuzemského železničního dopravce značně prodražit.

1,2 miliardy korun je loňský zisk Českých drah.
663 milionů korun je výsledek, kterým se na zisku podílela nákladní doprava.
230 milionů korun je ztráta z osobní dopravy ČD.

Kolem drah se našlapuje na české poměry velmi opatrně. Projevilo se to krátce poté, co ve zlém musel odejít Kupec. Na jeho post byl připraven ministr dopravy Vladimír Kremlík (ANO) jmenovat podle informací týdeníku Euro náměstka ministra pro místní rozvoj Václava Nebeského, ale na přání premiéra Andreje Babiše má proběhnout řádné výběrové řízení. V něm je Nebeský velkým favoritem a do výběrového řízení na jedno ze dvou volných míst v představenstvu ČD se už podle Lidových novin přihlásil.