zavřít

Ty to zvládneš.cz - ZDRAVOTNÍ STAV ŘIDIČŮVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Británie představí na EXPO 2020 interaktivní Pavilon poezie

Britský pavilon se na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji stane místem, z něhož…

Rozhovor: K čemu je dobré vzdělání LL.M. a MBA?

Tituly MBA či LL.M. za jménem poutají pozornost. Absolvováním profesního vzdělání si…

Na Bořislavce bude stát umělecké dílo Federika Díaze

Kancelářské a obchodní centrum Bořislavka přinese letos Praze 6 nejen výraznou a světově…

 Plot z ostnatého drátu v délce 500 kilometrů, oddělující botswansko-zimbabwskou hranici, má oficiálně bránit přenosu nakažlivých onemocnění dobytka
Plot z ostnatého drátu v délce 500 kilometrů, oddělující botswansko-zimbabwskou hranici, má oficiálně bránit přenosu nakažlivých onemocnění dobytka
Autor: Profimedia.cz

Všechny zdi světa. „Donaldův val“ má mnoho předchůdců

 Zámečník 02. února 2019, 12:30  -  Miroslav Zámečník
 Plot z ostnatého drátu v délce 500 kilometrů, oddělující botswansko-zimbabwskou hranici, má oficiálně bránit přenosu nakažlivých onemocnění dobytka
Plot z ostnatého drátu v délce 500 kilometrů, oddělující botswansko-zimbabwskou hranici, má oficiálně bránit přenosu nakažlivých onemocnění dobytka
Autor: Profimedia.cz
02. února 2019, 12:30

Hraničních zdí, valů a plotů je dnes na světě asi sedmdesát. Některé se táhnou hluboko v pouštích, jiné oddělují hustě obydlené oblasti. Jsou zdi betonové, z panelů, z ocelových profilů, vlnitého plechu... Oblíbené jsou ploty z žiletkového ostnatého drátu, zejména proto, že se dají postavit rychle, což se naposledy potvrdilo na srbsko-maďarské a chorvatsko-maďarské hranici v roce 2015.

Některé zdi jsou střeženy fyzickými hlídkami pohraniční policie, jiné senzory, termovizními kamerami, drony a další moderní technikou. Saúdská Arábie investuje do chytrých virtuálních zdí podél svých hranic miliardy dolarů, technologie dodává západoevropský zbrojařský koncern EADS. Izrael má svoje zdi na hranici s Gazou a Západním břehem Jordánu, poctivý beton doplňují všechny technologické finty, které si s Izraelem obvykle spojujete. Keňa volá do Tel Avivu, když si chce nechat poradit, jak by asi mohla ochránit svoji hranici se Somálskem před nevítanými návštěvami.

Bariéry, jaké stávaly za komunismu na československé nebo východoněmecké hranici, které měly bránit lidem v útěku ze země, jsou spíše výjimečné. Obvykle se chtěli stavitelé zdí chránit před vpádem nepřátelských „barbarů“ na jejich území. Pozůstatky hraničních opevnění, někdy pozoruhodně dobře zachovalé, najdete na nejrůznějších místech planety. Jen namátkou - hranici Římské říše v Británii definoval Hadriánův val, na kontinentě najdete systém římských valů a posádek v Německu a v Rakousku, římskou výspou byla i Budapešť.

Své zdi mají v Bulharsku, Řecku, na Ukrajině, v Rusku, Turecku, Iráku, Sýrii, Alžírsku, Libyi, Ázerbájdžánu, Uzbekistánu, Íránu, Afghánistánu, Peru, Koreji a samozřejmě v Číně. Každé neolitické hradiště mělo svoji zeď, třeba jen palisádu z kmenů. Už jenom vykopání příkopů si vyžádalo tisíce „člověkodnů“ dřiny.

Krásná velká zeď, 1954

Politické bitvy o kontrolu pohybu osob přes jižní hranici Spojených států patří k tamnímu koloritu už velmi dlouho. Koneckonců založení Border Patrol, zdejších pohraničníků, se datuje do roku 1924. Oplocení frekventovaných přechodů existovalo už před devadesáti lety. K politickým dějinám patří i vyhošťování přistěhovalců z Mexika, docházelo k němu ve 30. letech za světové hospodářské krize, ale i později - v závislosti na ekonomickém a politickém cyklu.


Sním o zdi. Trump je jako Luther King, tvrdí viceprezident Pence


Když byla poptávka vysoká, byli najímáni Mexičané na pracovní povolení na základě mezivládní dohody, třeba aby za války vyplnili mezery po vojácích odvedených do americké armády; paralelně s tím však přicházeli „wetbacks“, jak se říkalo slangem těm, kteří se přebrodili přes Rio Grande, aby zejména v Texasu pracovali za nižší mzdy načerno. V roce 1954 se do věci vložila vláda prezidenta Eisenhowera, aby v rámci „Operace Wetback“ během pár měsíců bez velkých cavyků pochytala a deportovala do Mexika podle oficiálních zdrojů 1,3 milionu lidí. Mnozí se ovšem obratem do Spojených států vrátili.

Skládací Mexičan. Sto osmdesát centimetrů vysoký Mexičan Felipe Ramírez Pérez se vměstnal do prostoru mezi motorem a kapotou. Při Operaci Wetback ho přesto odhalili a okamžitě deportovali ( Zdroj: Archiv, Autor: Archiv )
Skládací Mexičan. Sto osmdesát centimetrů vysoký Mexičan Felipe Ramírez Pérez se vměstnal do prostoru mezi motorem a kapotou. Při Operaci Wetback ho přesto odhalili a okamžitě deportovali

Příliv a odliv přistěhovalců závisí na trhu práce v USA i ve vysílajících zemích, občasných amnestiích a přitahování šroubů v podobě výstavby bariér a posilování ostrahy na nejfrekventovanějších místech, tedy v okolí San Diega v Kalifornii a texaského El Pasa. Demokraté v Kongresu dnes dostavbu zdi vehementně odmítají a bohorovně ignorují skutečnost, že velké posílení rozpočtu na ostrahu a oplocování jižní hranice nastalo už v roce 1994 - v rámci prvního funkčního období Billa Clintona.

Jak dopadne handrkování o 5,7 miliardy dolarů, požadovaných na dostavbu „krásné velké zdi“ Donaldem Trumpem, neví ani on sám. Jisté je, že už nyní padl kvůli sporu o její financování rekord, pokud jde o délku trvání „shutdownu“, tedy omezení fungování institucí napojených na vládu.

Izrael má svoje zdi na hranici s Gazou a Západním břehem Jordánu ( Zdroj: Profimedia.cz, Autor: Profimedia.cz )
Izrael má svoje zdi na hranici s Gazou a Západním břehem Jordánu

V dimenzích amerického federálního rozpočtu není 5,7 miliardy dolarů ani jeden a čtvrt promile celkových výdajů, nicméně Trump nemůže jen tak couvnout. Ztratil by tvář v očích „tvrdého jádra“, bez něhož by mohl předem zapomenout na druhé prezidentské období. Takže co takový „national emergency“, stav nouze, který by mu umožnil financovat výstavbu zdi bez souhlasu Kongresu? V amerických dějinách jde sice o poměrně běžný institut, momentálně jich běží třicet jedna, ale tímto by namíchl nejenom demokraty, ale i republikány.

Ještě horším nápadem by bylo, kdyby se 45. prezident Spojených států vrátil ke své předvolební myšlence, že za dokončení pohraničních bariér zaplatí Mexičané. Ti raději vyhodí Ciudad de México do povětří… A Trumpa předtím pozvou na návštěvu.

„Krásná velká zeď“ má každopádně pozoruhodné sourozence.

Berlín, 1961

V dějinách dnes již neexistujícího státu německých dělníků, rolníků a pracující inteligence patří k největším propagandistickým „perlám“ označení „ antifašistická ochranná zeď“. Jeho autor Horst Sindermann, v době stavby zdi vrchní dederonský politruk, tím chtěl čelit daleko případnějšímu označení „Schandmauer“, tedy Zeď hanby, jak stavbu, která měla bránit občanům NDR v útěku, nazval tehdejší západoberlínský starosta Willy Brandt. Oba dva to ve „své části“ rozděleného Německa později dotáhli na premiéry, jednu dobu dokonce zastávali funkce současně.


Jak se vyvedli potomci největších diktátorů 20. a 21. století. Přečtěte si v eseji:

Maminka v domácnosti, tatínek diktátor


Korea, 1953

Obě funkce najednou dokážou plnit bariéry Demilitarizovaného pásma (DMZ) oddělujícího 250 kilometrů dlouhým a čtyři kilometry širokým pruhem neobydlené země Jižní Koreje od Korejské lidově demokratické republiky, jak se unikátní dynastická komunistická diktatura rodiny Kimů oficiálně jmenuje. Na obou stranách vnější hranice jsou sice rozmístěna vojenská zařízení a stovky tisíc vojáků, ale „uvnitř DMZ“ se šedesát pět let „nic neděje“.

Takže prostor mezi minovými poli si vzala zpátky příroda a vzniklo tady největší území bez jakéhokoli lidského zásahu na Korejském poloostrově. Hnízdí tady dva druhy jeřábů, na skalních masivech žijí goralové tmaví podobní kamzíkům, v lesích najdete jeleny a medvědy. Jenom amurští tygři chybějí, protože byli ještě před válkou vyhubeni a kupodivu ani Kim Ir-sena nenapadlo je tady pro odstrašení imperialistů i vlastního lidu vysadit. Aby to Severokorejcům nebylo líto, stavějí se další ploty, tentokrát na čínské hranici.


Ukončete shutdown, nestavte zeď. Trumpa zradili šerifové z Texasu a Arizony


Velká čínská zeď, 7. stol. př. n. l. - 17. stol. n. l.

Z geografického hlediska coby kamenem dohodil, stojí na břehu Pochajského zálivu nejvýchodnější výspa „matky všech zdí“, bránící po tisíce let s většími či menšími úspěchy Čínu před invazí „kočovných barbarů ze severu“. Zrovna zdejší brána Velké čínské zdi v Šan-chaj-kuanu je důkazem toho, že největší slabinou zdí bývá nikoli konstrukční vada, ale „lidský faktor“. V tomto případě zrada čínského generála Wu San-kueje, který nejen že nechal branou projít mandžuské dobyvatele, ale ještě se k nim se svým vojskem připojil. Poslední etnicky čínská dynastie Ming skončila v dubnu 1644 neslavně, císař se oběsil, ale generál Wu žil dlouhý život a stihl zradit i Mandžuy.

Indie-Bangladéš, 80. léta 20. století

Snaha zabránit přílivu nežádoucích osob (od teroristů po ilegální ekonomické migranty) a pašování nejrůznějšího kontrabandu včetně drog nebo zbraní se zdaleka netýká jen bohatých zemí. Jednu z nejdelších oplocených a tvrdě střežených hranic má Indie. Nejen na hranici s Pákistánem, což vzhledem k dlouhé historii napětí včetně válečného konfliktu šlo pochopit, ale i s chudičkým a vůči Indii zdvořile uctivým Bangladéšem. Tamní hranici, mimochodem s 4096 kilometry o čtvrtinu delší než hranici USA s Mexikem, odděluje téměř po celé délce plot, jehož modernizace je právě dokončena, některé úseky jsou opatřeny velmi pokročilými systémy detekce. Proč? Indie začala s výstavbou v 80. letech kvůli nárůstu migrace z převážně muslimského Bangladéše do východoindického státu Ásám, což vyvolalo ohromné politické tlaky. Odpovědí byla zeď. Jako všude jinde.

Oběma směry. Indie si svoji hranici s Bangladéšem velmi pečlivě hlídá, hlavně kvůli ekonomickým migrantům z Bangladéše a kvůli pašování krav z Indie ( Zdroj: Profimedia.cz, Autor: Profimedia.cz )
Oběma směry. Indie si svoji hranici s Bangladéšem velmi pečlivě hlídá, hlavně kvůli ekonomickým migrantům z Bangladéše a kvůli pašování krav z Indie

Dále čtěte:

Se samopalem v Koreji. Zapomenutá historie české armády v KLDR

Majstrštyky a fiaska Donalda Trumpa. Jaké jsou jeho nejlepší a nejhorší nápady?

Absurdity shutdownu: rozvody ano, svatby ne a hamburgery v Bílém domě


Čtěte také

 Mobilní domek - ilustrační foto

„Mobilní“ hypotéka si našla klienty. Banky financují i domky bez čísla popisného

Loni v srpnu začala ČSOB financovat hypotékou mobilní domky i bez čísla popisného, které…

před 7 hodinami

 Britský premiér Boris Johnson

Zelená pro brexit. Prováděcí zákon schválily obě komory parlamentu

Prováděcí zákon k brexitové dohodě již schválily obě komory britského parlamentu.…

22. ledna 2020

Premiér Andrej Babiš

Zakázka k dálničním známkám: Babiš chystá žalobu, Asseco je ochotné smlouvu zrušit

Premiér Andrej Babiš podá trestní oznámení kvůli zakázce na elektronické dálniční známky.…

22. ledna 2020

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

Odkládaný informační systém MPSV se spustí příští rok. Bude o miliardu dražší

Nový jednotný informační systém resortu práce a sociálních věcí, který se má spustit…

22. ledna 2020

Bernie Sanders a Hillary Clintonová

Nikdo ho nemá rád, útočí Clintonová na Sanderse. Kandidát na prezidenta USA se obrnil mlčením

Bernie Sanders se v posledních dnech ocitl pod tlakem současné i bývalé protikandidátky…

22. ledna 2020

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Zaměstnanci a daně: roční zúčtování a slevy
Sociální pojištění u zaměstnance, OSVČ a při práci na dohodu v roce 2020
Jak se daní příjmy z kapitálového majetku
Školkovné – sleva na dani až 13 350 Kč
Jaká je v roce 2020 daňově nejvýhodnější stravenka?
Auta
Nové pneumatiky Conti CoachRegio pro meziměstské autobusy
Snadnější odtah vraků z ulic? Na většinu z nich je zákon pořád krátký
„Daň z SUV“ dopadá i na levná auta. Majitelé fiatů a dacií zaplatí desítky tisíc navíc
Mercedes chystá facelift třídy E. Bude hybridní a chytrá
Laffite G-Tec X-Road je terénní supersport s pohonem zadních kol. Může mít přes 700 koní
Hry pro příležitostné hráče