Menu Zavřít

Sním o zdi. Trump je jako Luther King, tvrdí viceprezident Pence

21. 1. 2019
Autor: Profimedia.cz / čtk

Boj prezidenta USA Donalda Trumpa o stavbu zdi – případně bariéry – na hranicích s Mexikem rozděluje a ochromuje Spojené státy. Na obranu Trumpa přispěchal viceprezident Mike Pence. Přirovnáním k Martinu Lutheru Kingovi, jednomu z nejvýznamnějších bojovníků za lidská práva, mu však zřejmě prokázal medvědí službu. Spustil tím novou vlnu kritiky.

Ve Spojených státech se v pondělí slaví státní svátek Dne Martina Luthera Kinga, který připomíná narození a dílo významného kazatele, občanského aktivisty a bojovníka za lidská práva, autora slavného projevu „Mám sen“ z roku 1963.

V předvečer státního svátku způsobil rozruch viceprezident Mike Pence, když přirovnal Kinga a jeho odkaz k současnému prezidentovi USA Donaldu Trumpovi, konkrétně k jeho pokračujícímu boji o výstavbu zdi na hranicích s Mexikem.


Chicagský lid versus Trump. Větrné město je oblíbeným terčem výpadů newyorského miliardáře

 Chicagský lid versus Trump


„Jeden z mých nejoblíbenějších citátů dr. Kinga je výrok ‚Nyní je načase naplnit sliby demokracie‘,“ uvedl Pence v televizi CBS. „Přemýšlíte nad tím, jak změnil Ameriku. Inspiroval nás ke změně legislativního procesu, abychom se stali lepší unií,“ dodal.

Ve snaze o lepší Ameriku si Trump podle Pence s Kingem nezadá. „Je to přesně to, po čem prezident Trump volá. Vyzývá Kongres, aby přišel k jednání v duchu dobré víry. Zajistíme hranice, znovu otevřeme vládu a budeme posouvat náš národ kupředu,“ řekl Pence s tím, že v příštích měsících se diskuze o imigrační reformě ještě rozšíří.

Pencova slova okamžitě přivolala kritické reakce. Organizace na ochranu lidských práv NAACP, které byl King členem, je považuje za urážku Kingova odkazu. Demokraté hovoří o nehoráznosti a hanebnosti. Připomínají například Kingův projev v Berlíně z roku 1964, ve kterém kritizoval existenci zdi, která německé město rozdělovala, či fakt, že Trumpovo vystupování pravidelně posiluje bílé nacionalisty. „Martinu Lutheru Kingovi každoročně vzdávají hold tím, že vraždí to, čím byl,“ napsal k tomu ředitel protirasistického výzkumného centra na Americké univerzitě ve Washingtonu Ibram X. Kendi na twitter.

MMF24

Dále čtěte:

Svět podle Trumpa: americký prezident nesnáší závazky a nerad se dvoří

Majstrštyky a fiaska Donalda Trumpa. Jaké jsou jeho nejlepší a nejhorší nápady?

Trump a umění kšeftu. Kvůli bohatství chtěl podvést i otce

Estonský politik chce miliardu dolarů na obranu proti Rusku. Zaplatit ji má Trump

Absurdity shutdownu: rozvody ano, svatby ne a hamburgery v Bílém domě

 Donald Trump servíroval v Bílém domě jídla z fast foodů

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).