Ostuda ve Vídni: Zeman lhal, Ovčáček to svedl na velvyslankyni - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Ostuda ve Vídni: Zeman lhal, Ovčáček to svedl na velvyslankyni

, čtk,

Tvrzení českého prezidenta Miloše Zemana, který při setkání s krajany v rakouské metropoli prohlásil, že vídeňská radnice za bývalého starosty Michaela Häupla nedala místní českojazyčné Komenského škole ani šilink, je nepravdivé. Uvedl to rakouský list Der Standard s tím, že škola mu sdělila, že tehdy naopak finanční podporu od radnice dostala. Zemanův projev kritizuje část české opozice.

Podle prezidentova mluvčího Zeman obdržel informaci od české velvyslankyně. Ta dnes Deníku N řekla, že prezidentovi sdělila, že škola nedostává „stálý příspěvek“.

„Pane primátore Häuple, podal jsem vám ruku, dal jsem vám vysoké české vyznamenání a myslím si, že vašich 24 let v čele Vídně bylo tomuto městu velice prospěšných, nicméně musím konstatovat, že podle informací, které jsem dostal, Vídeň nedala škole Komenského ani šilink. Takže za to Vám tleskat nebudu,“ prohlásil v úterý Zeman (celý projev najdete ZDE).

Der Standard se školy dotázal, zda je prezidentovo tvrzení správné. Naopak, škola od radnice za Häupla finanční podporu dostala, dodal deník.

Jak hodnotíte Zemanův projev ve Vídni?

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček následně na twitteru napsal, že Zeman obdržel informace o financování školy od české velvyslankyně Ivany Červenkové. Ta záležitost označila za nedorozumění a vytržení z kontextu.

Diplomatka Deníku N sdělila, že prezidentovi před setkáním s krajany řekla, že česká škola nedostává od Vídně žádný stálý příspěvek. „Pak jsme upřesnili, že Vídeň dala peníze na výstavbu tělocvičny,“ dodala s tím, že šlo o milion eur (25,7 milionu korun). Tento příspěvek Komenského škola podle Červenkové dostala před pěti nebo šesti lety. „Žádný stálý příspěvek nedávají,“ dodala v rozhovoru s Deníkem N.

Velvyslankyně zdůraznila, že prezidentovi před setkáním stručně sdělila, že škola žádné peníze od Vídně nedostává. Měla tím na mysli systémové a pravidelné příspěvky, vysvětlila dnes ČTK.

„Nám jde o to, aby i spolková země Vídeň poskytovala systematicky příspěvky. Já jsem říkala, že Vídeň nedává nic. Během následné diskuse pan prezident řekl, že jsem mu to řekla já. Pan ředitel (školského spolku Karl Hanzl) to upřesnil, že jednou za posledních 30 let, v roce 2009, dostala tato škola od spolkové země Vídeň příspěvek ve výši jednoho milionu eur na opravu a rekonstrukci budovy, která slouží jako gymnázium,“ vysvětlila Červenková.


Přečtěte si více o Zemanově návštěvě Rakouska:

Zeman s Van der Bellenem jednali o dálničním spojení i V4

Miloš Zeman se svým rakouským protějškem Alexandrem Van der Bellenem


Šéf Školského spolku Komenský Karl Hanzl hned v úterý při setkání s krajany a následně i v rozhovoru s rakouským deníkem Der Standard upřesnil, že jednorázovou podporu ve výši jednoho milionu eur škola od Vídně dostala v roce 2009.

Školský spolek Komenský provozuje školku, obecnou školu a reálné gymnázium. Od Vídně škola pravidelné dotace nedostávala a ani v současnosti nedostává. Pouze školku rakouské hlavní město finančně podporuje na základě nové místní úpravy v posledních přibližně pěti letech.

„Je pravda, že jsem řekla, že (škola peníze) nedostává, ale myslela jsem nedostává systémově,“ vysvětlila diplomatka údajné nedorozumění.

Zeman si za svůj projev ke krajanům vysloužil od části české opozice kritiku. Představitelé ODS, KDU-ČSL a STAN hovořili o smutném obrázku a o chybějící moudrosti.

„‏Projev Miloše Zemana ke krajanům ve Vídni. Z přirozené úcty k prezidentskému úřadu doufám, že ho snad rakouská média přejdou zdvořilým mlčením,“ komentoval přepis Zemanova proslovu místopředseda ODS Martin Kupka. „Říkala jsem si, že bych se takhle po ránu také zkusila sklonit před moudrostí pana prezidenta, a zkusila jsem ji hledat v jeho vystoupení před krajany ve Vídni. Co čert nechtěl, nic jsem nenašla,“ uvedla místopředsedkyně STAN Věra Kovářová.

„Smutný obrázek státnickosti hlavy našeho státu,“ napsal na twitteru o Zemanovu projevu předseda lidovců Marek Výborný.

Přečtěte si také:

Šance pro Aero? Zeman bude v Rakousku lobbovat za letouny L-39NG

Zeman: Evropská komise poskytuje jen úřednický servis, neměla by si hrát na vládu EU

Macron chce reformovat EU, navrhuje „Evropskou renesanci“

Babiš: V EU by měl posílit vliv národních států