Úřad vlády ustoupil kritice. Protidrogová agenda se na ministerstvo zdravotnictví nepřesune - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Úřad vlády ustoupil kritice. Protidrogová agenda se na ministerstvo zdravotnictví nepřesune

, čtk,
Úřad vlády ustoupil kritice. Protidrogová agenda se na ministerstvo zdravotnictví nepřesune
Zdroj: Archiv MF

Úřad vlády se rozhodl po kritice a výzvě expertů upustit od plánovaného přesunu protidrogové agendy na ministerstvo zdravotnictví. Dál si ponechá radu vlády pro koordinaci protidrogové politiky i její sekretariát, který vede národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová. Podle odborníků na problematiku drog by se přesunem zničil fungující český model boje proti návykovým látkám a závislostem, který vyžaduje nadresortní přístup.

„Vzhledem k vyjádřeným obavám odborné veřejnosti o možné snížení důležitosti předmětné agendy a zároveň probíhající diskusi v rámci příprav k přesunu agendy se Úřad vlády rozhodl od tohoto kroku ustoupit,“ uvedl odbor komunikace.

Odborníci na problematiku drog záměr přesunout protidrogovou agendu z úřadu na ministerstvo zdravotnictví ostře kritizovali. S kritikou vystoupili i čtyři bývalí národní protidrogoví koordinátoři. Podle expertů je nutný nadresortní přístup, aby bylo možné kroky jednotlivých ministerstev koordinovat. Česká protidrogová politika zahrnuje nejen léčbu, ale i prevenci, regulaci trhu, kontrolu či represi. Zaměřuje se nejen na nelegální látky, ale i na alkohol, tabák a hraní. Česko si za svůj přístup proti závislostem vysloužilo mezinárodní uznání.

Tiskový odbor uvedl, že cílem přesunu bylo zefektivnit činnost úřadu vlády, který má podle kompetenčního zákona plnit úkoly „spojené zejména s odborným, organizačním a technickým zabezpečením“ kabinetu. Od příštího roku přestane být součástí vlády třeba Agentura pro sociální začleňování, přesune se na ministerstvo pro místní rozvoj. Loni se na ministerstvo spravedlnosti přemístila rada vlády pro koordinaci boje s korupcí.


Kanada po legalizaci marihuany: firmy řeší, co se zkouřenými zaměstnanci


Podle kritiků za plánovaným přesunem mohla být ale spíš snaha o úsporné škrty. S nimi a s rušením části postů počítá v návrhu rozpočtu ministerstvo financí. Změny měly být součástí takzvané systemizace ve státní službě, tedy úpravy počtu a rozložení míst.

Vládní odbor protidrogové politiky, v jehož čele stojí národní protidrogová koordinátorka, zastřešuje oddělení koordinace a financování a Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti. Radě vlády pro koordinaci protidrogové politiky předsedá premiér Andrej Babiš (ANO).

Stejný plán přesunu protidrogové politiky z úřadu vlády na ministerstvo zdravotnictví se objevil už před rokem v době první Babišovy vlády. Záměr ostře kritizovali tehdejší národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil a odborníci na drogovou problematiku, ale i Piráti. Premiér pak od plánu upustil.

Zkusili jste někdy nelegální drogu?

Čtěte také:

Drogy bere stále více lidí, varuje OSN. Roste i jejich výroba

Kratom má pomáhat při léčbě závislosti na opiátech. Americký úřad varuje před opakem

Konopný expert Pirátů: Marihuanu můžeme plně legalizovat do osmi let

Svět suší, drtí, balí, pálí. Marihuana získává na přijatelnosti

Proč jsou některé houby magické a jiné ne? Vědci mají vysvětlení

Ohodnoťte tento článek
Diskuze