Kratom má pomáhat při léčbě závislosti na opiátech. Americký úřad varuje před opakem - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kratom má pomáhat při léčbě závislosti na opiátech. Americký úřad varuje před opakem

,
Kratom má pomáhat při léčbě závislosti na opiátech. Americký úřad varuje před opakem
Zdroj: Joe Raedle / Profimedia

Miliony Američanů věří tomu, že konzumace přírodní látky kratom, která se dováží zejména z Indonésie, jim pomůže zvládnout abstinenční příznaky při odvykání závislosti na opiátech. Americká agentura FDA ale varuje před opačným účinkem.

Do boje s léčbou závislosti na opiátech, která sužuje Spojené státy, výrazně vstupuje přírodní látka kratom, která je v posledních letech u Američanů velmi populární.

Nevládní organizace Pew uvedla, že látku z rostlin, které se podobají kávovníku, konzumuje tři až pět milionů Američanů a podle údajů prodejců hlásí pozitivní účinky při zvládání abstinenčních příznaků během odvykání závislosti na opiátech.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nicméně vydal varování před účinky této látky. Kratom naopak při pravidelné konzumaci může způsobovat větší závislost na drogách. FDA tvrdí, že prodejci preparátů obsahujících kratom zákazníkům slibují účinky, které nebyly vědecky prokázány. Například i to, že pomáhá při léčbě rakoviny nebo snižuje krevní tlak.

„Navzdory našim varováním, že žádný produkt obsahující kratom není bezpečný, jsou na trhu stále prodejci slibující lékařské účinky, pro které neexistují spolehlivé vědecké důkazy,“ zdůraznil šéf úřadu Scott Gottlieb.


Srovnání cen marihuany ve 120 městech světa:

Marihuana ve světě: nejdražší je v Tokiu, nejvíce se spotřebuje v New Yorku

 Pochod za legalizaci marihuany v Tokiu


Prodejci této přírodní látky pocházející z jihovýchodní Asie podle Gottlieba ničí snahu amerických úřadů v boji proti epidemii zneužívání opiátů ve Spojených státech, protože slibují něco, co není vědecky prokázáno. Kratom naopak může analogicky jako syntetické opiáty zvyšovat na těchto látkách závislost.

Než budou účinky této přírodní drogy vědecky prokázány, neměla by být v USA prodávána. Úřad FDA slíbil nekompromisní postup proti „bezohledným“ prodejcům. Těch bylo v roce 2016 ve Spojených státech deset tisíc.

V některých amerických státech a městech už je prodej přírodního produktu, jenž se v podobě prášku může konzumovat jako káva nebo čaj, zakázán. Paniku vyvolalo také oznámení, že výrobky s kratomem jsou kontaminovány salmonelou.

Už v roce 2016 americký Národní úřad pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) navrhl, aby byla „droga z jihovýchodní Asie“ zakázána na federální úrovni a zařazena do stejné kategorie drog, jako je heroin nebo LSD. Po vlně protestů úřad tento návrh stáhl.

Kde je kratom zakázán
Státy v USA Alabama, Arkansas, Indiana, Tennessee, Vermont, Wisconsin, District of Columbia
Města Denver, San Diego, Sarasota (Florida)
Další státy mimo USA Austrálie, Malajsie, Thajsko, Barma

Zdroj: PEW/ Business Insider

Na oblibě prášku z rostliny Mitragyna speciosa u amerických konzumentů vydělávají zemědělci zejména na indonéském ostrově Borneo. Průmysl spojený s pěstováním a zpracováním kratomu tu zaměstnává okolo 60 tisíc místních lidí, kteří přechází z pěstování palem olejných nebo kaučukovníku, napsala agentura Bloomberg. Místní vláda sice zakázala konzumaci tohoto přírodního analgetika, ale dovolila export. Loni se každý měsíc podle místní asociace obchodníků s touto plodinou vyrobilo 400 tun výrobků obsahujících kratom.

Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) o přírodním preparátu napsalo, že farmakologické účinky rostliny je obtížné stanovit, protože obsahuje množství biologicky aktivních látek v různých poměrech. Klinických studií jejich účinků na člověka je zatím příliš málo.

Obecně se dá říci, že záleží na dávkování. Malé dávky vyvolávají stimulaci podobnou kokainu, vyšší dávky způsobují sedativně-narkotické účinky podobné morfinu. V České republice nabízí kratom řada internetových i kamenných prodejců. Deset gramů prášku z listů se prodává za ceny mezi 100 a 150 korunami.

Dále čtěte:

Svět suší, drtí, balí, pálí. Marihuana získává na přijatelnosti

Pohoda za volantem. Colorado po legalizaci konopí trápí řidiči pod vlivem

Řecko má zachránit marihuana. Tsipras si slibuje miliardy, Brusel ho nebere vážně

Gates rozčílil kryptokomunitu: Bitcoin zabíjí, lze za něj koupit drogy

Bill Gates kritizuje kryptoměny, ilustrační foto


Ohodnoťte tento článek
Diskuze