ÚOHS zrušil tendr na auta pro ministerstvo vnitra za 2,25 miliardy korun - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

ÚOHS zrušil tendr na auta pro ministerstvo vnitra za 2,25 miliardy korun

, čtk,
ÚOHS zrušil tendr na auta pro ministerstvo vnitra za 2,25 miliardy korun
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil výběrové řízení na osobní i policejní auta pro ministerstvo vnitra za 2,25 miliardy korun. Podmínky tendru podle něj zvýhodňovaly dodavatele Škoda Auto. Ministerstvo v důsledku toho tendr zrušilo. Ministr Jan Hamáček (ČSSD) i policejní prezident Jan Švejdar rozhodnutí ÚOHS kritizovali. Automobilka Škoda Auto se se závěry ÚOHS neztotožňuje.

Vítěz zrušeného výběrového řízení měl s resortem uzavřít rámcovou dohodu na dodávku osobních aut v policejním i běžném provedení na léta 2018 až 2021. Předpokládaná hodnota zakázky byla 2,25 miliardy korun.

„Antimonopolní úřad zrušil výběrové řízení na automobily pro policii a nestalo se tak poprvé. Policisté jezdí v autech, která dávno měla být vyřazena z provozu. Zvažuji další právní kroky, protože soutěž diskriminační nebyla a policie auta potřebuje,“ uvedl Hamáček.

Švejdar uvedl, že rozhodnutí nerozumí. „Obrovská komplikace a přímé ohrožení výkonu služby… to znamená pro policii rozhodnutí antimonopolního úřadu. Je nehorázné, že ačkoliv Policie ČR splnila všechny podmínky pro vypsání veřejné zakázky, je celá věc opět na začátku,“ napsal policejní prezident na twitteru.

Úřad se výběrovým řízením začal zabývat letos v lednu a v březnu rozhodl o zrušení zadávacího řízení a zakázal ministerstvu s vítězem tendru uzavřít smlouvu až do skončení správního řízení na ÚOHS.

Technické podmínky tendru byly podle ÚOHS stanoveny diskriminačně. Jako problematické viděl omezení provedení automobilu na typy sedan a hatchback, požadavek na pětidvéřovou karoserii i stanovení minimálních rozměrů interiéru vozů. „Kombinace těchto požadavků ve svém důsledku vede k bezdůvodné konkurenční výhodě dodavatele Škoda Auto,“ uvedl úřad.

„Jsme toho názoru, že výběrové řízení MV, včetně technické specifikace a zadávací dokumentace, bylo v souladu se zákonem o veřejných zakázkách. V tuto chvíli připravujeme další právní kroky a využijeme všech dostupných právních prostředků tak, aby byla celá záležitost řádně prošetřena,“ řekl ČTK mluvčí Škoda Auto Vítězslav Pelc.

Škoda má podle Pelce nadále zájem zúčastnit se každého transparentního zadávacího řízení na dodávku osobních automobilů, a to za předpokladu, že je schopna nabídnout adekvátní vůz podle technické specifikace a zadávací dokumentace.

Ministerstvo proti rozhodnutí podalo rozklad předsedovi úřadu Petru Rafajovi, ten ale rozhodnutí prvního stupně potvrdil a rozklad zamítl. Ministerstvo následně tendr zrušilo a nové výběrové řízení připravuje.


Čtěte: Stát neumí regulovat. Možná ani nechce


„Předpokládáme vyhlášení nového zadávacího řízení na pořízení služebních automobilů pro Policii ČR, jehož výsledkem by mělo být uzavření rámcové dohody na dodávky osobních vozidel v policejní úpravě s pohonem 4×2,“ řekl mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

„Ministerstvo vnitra již vyhlásilo novou zakázku na určitý segment služebních automobilů pro Policii ČR, jehož výsledkem by mělo být uzavření rámcové dohody s vybraným uchazečem. Současně připravuje specifikaci další zakázky na služební dopravní prostředky jak v civilním provedení, tak i pro Policii ČR,“ uvedl Krátoška.

Úřad zasáhl proti výběrovým řízením na automobily, které vypsalo ministerstvo vnitra, již v minulosti. Stížnosti kvůli největším zakázkám, jejichž objem se pohybuje ve stovkách automobilů a hodnota ve stovkách milionů korun, v poslední době podávaly například mladoboleslavská Škoda Auto nebo firma Hyundai Motor Czech, která vyrábí část vozů v Nošovicích.

Hyundai v tomto případě poukázal na výběrové řízení, které bylo v rozporu s pravidly volné hospodářské soutěže. Pokud jakákoliv státní instituce vypíše výběrové řízení, bude firma ráda, když se bude moci zúčastnit a prezentovat své produkty.

Naposledy loni v prosinci zastavil tendr na osobní automobily pro policii a hasičský sbor. Mělo jít o zhruba 500 vozů s náhonem na všechna čtyři kola za 250 milionů korun. I tehdy podle úřadu požadavky zvýhodňovaly Škodu Auto před jinými uchazeči.

Čtěte také:

Ministerstvo obrany dostalo od ÚOHS pokutu 7,2 milionu korun. Podle resortu je příliš vysoká

Kapsch varuje před důsledky svých žalob. Mohou prý vést ke zrušení mýtné smlouvy

Ohodnoťte tento článek
Diskuze