Trump zrušil schůzku s Putinem kvůli incidentům v Kerčském průlivu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Trump zrušil schůzku s Putinem kvůli incidentům v Kerčském průlivu

, čtk,
Trump zrušil schůzku s Putinem kvůli incidentům v Kerčském průlivu
Zdroj: čtk

Americký prezident Donald Trump odřekl připravované setkání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem na okraj summitu G20 v Argentině. Kreml zrušení schůzky potvrdil a vyjádřil politování, že se tím projednání důležitých mezinárodních i bilaterálních otázek odsouvá na neurčito. Ukrajinský prezident Petro Porošenko Trumpovo rozhodnutí ocenil jako chování velkého státníka.

„Vzhledem k faktu, že lodě a námořníci nebyli vráceni z Ruska na Ukrajinu, jsem se rozhodl, že by bylo pro všechny zúčastněné strany nejlepší mé původně plánované setkání s prezidentem Vladimirem Putinem v Argentině zrušit,“ napsal Trump na twitteru. Dodal, že jakmile se situace vyřeší, rád uspořádá s Putinem summit.

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov podle agentury Interfax bezprostředně po Trumpově oznámení řekl, že Moskva o tweetu amerického prezidenta ví, dosud ale žádné oficiální vyrozumění od Washingtonu nedostala. Pozdě večer ale zrušení schůzky Peskov potvrdil. „Litujeme rozhodnutí americké administrativy odříci plánované setkání obou prezidentů v Buenos Aires,“ citovala mluvčího Kremlu agentura RIA Novosti. Zrušení schůzky nejvyšších představitelů USA a Ruska podle Peskova odsouvá projednání důležitých mezinárodních i bilaterálních otázek na neurčito. Dalším kontaktům s Trumpem se Putin nebrání, dodal mluvčí.

Trump s Putinem měli podle diplomatického zdroje agentury Reuters projednat smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Americký prezident minulý měsíc oznámil, že zvažuje odstoupit od INF, kterou v roce 1987 uzavřeli americký prezident Ronald Reagan a tehdejší sovětský vůdce Michail Gorbačov. Tento krok zdůvodnil zjištěním, že Rusko údajně smlouvu porušuje a že smlouva se nevztahuje na Čínu.

Trump tento týden pohrozil, že kvůli události na Krymu žádné jednání s Putinem nebude. „Možná na tu schůzku nepůjdu. Možná na tu schůzku dokonce nepůjdu. Nelíbí se mi ta agrese. Vůbec tu agresi nechci,“ řekl v rozhovoru s deníkem The Washington Post. Konečné rozhodnutí podmínil úplnou zprávou, kterou mu o incidentu podá jeho bezpečnostní tým. Před dnešním odletem ale novinářům řekl, že o schůzce přemýšlel a že si myslí, že je vhodná doba se s Putinem sejít. Krátce poté ale na twitteru oznámil, že bude nejlepší debatu s ruským prezidentem zrušit.

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová k prezidentovu dnešnímu rozhodnutí řekla, že Trump konečný postoj zaujal až na palubě leteckého speciálu Air Force One během letu do Argentiny. Dodala, že se tak stalo po rozmluvě s ministrem zahraničí Mikem Pompeem, personálním šéfem Bílého domu Johnem Kellym a svým poradcem pro otázky národní bezpečnosti Johnem Boltonem.

Sandersová rovněž poznamenala, že o věci spolu telefonicky jednaly i vlády Ruska a USA. Není si však vědoma toho, že Trump s Putinem spolu o zrušení schůzky hovořili.

Summit 20 nejsilnějších ekonomik světa bude v pátek a v sobotu v argentinské metropoli Buenos Aires.

U Kerčského průlivu mezi Černým a Azovským mořem v neděli ruské pohraniční jednotky ostřelovaly a zadržely tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva a zajaly jejich posádky. Kyjev reagoval vyhlášením válečného stavu v části Ukrajiny.

Dále čtěte:

Na palubě zadržených lodí byli i ukrajinští rozvědčíci. Rusko bere zajatce do vazby

Chytrý malware z Moskvy: virus Triton měl likvidovat elektrárny

Čeští politici znovu navštívili anektovaný Krym. Kyjev důrazně protestuje

Cvičiště Ukrajina. Země slouží Rusům jako testovací polygon pro kyberválku

  kyberválka, kyberútok

Ohodnoťte tento článek
Diskuze