Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Víte, jak sedět, aby vám práce nezničila zdraví?

Nedostatek pohybu a špatné pracovní podmínky vážně ohrožují naše zdraví. To sice všichni…

Podzimní novinky na silnici od 1.10.2018

Přichází podzim a měli bychom připravit naše vozidlo na studenější období. Kromě změny…

Podnikání s s.r.o. s sebou přináší mnohé výhody

Jestliže už nějaký ten pátek podnikáte jako osoba samostatně výdělečná činná, možná je…

V italských volbách uspěl Berlusconi. Právo vládnout si nárokuje Di Maio

05. března, 18:40 - čtk
05. března, 18:40

Nedělní parlamentní volby v Itálii vyhrála podle předběžných výsledků středopravá koalice s 37 procenty hlasů. Nejvýraznějšími silami v ní jsou protiimigrační a euroskeptická Liga severu Mattea Salviniho a strana Vzhůru, Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho. Právo sestavit vládu si ale nárokuje Luigi Di Maio, šéf populistického Hnutí pěti hvězd (M5S), které získalo 32 procent hlasů. Předseda italské Demokratické strany a bývalý premiér Matteo Renzi už oznámil rezignaci.

„Je naší povinností dát Itálii vládu… Jsme (M5S) politickou silou, která zastupuje celou zemi, což o ostatních formacích říci nemohu. Z této pozice bychom měli vládu nevyhnutelně sestavit my,“ řekl na tiskové konferenci v Římě 31letý Di Maio. Hnutí je podle něj „připraveno jednat se všemi stranami“ - M5S je nově ochotno jít do vládní koalice s dalším partnerem, což dříve rázně odmítalo.

M5S se propaguje se jako protestní strana, která by mohla obrodit italskou politiku. Stojí na internetové platformě. Jeho členové o kandidátech i stanoviscích hlasují na internetu, který propagují jako nástroj přímé demokracie, a propůjčují tak straně image transparentního a rovnostářského hnutí.

Média píší o triumfu populistů, velkém množství povolebních variant a hrozící politické nejistotě.

Italská zpravodajka britského deníku The Guardian uvedla, že zhruba polovina Italů, kteří dorazili k urnám, podpořila populistické strany, dříve považované za okrajové. Agentura AFP píše o historickém skóre populistů z M5S a Salviniho krajní pravice, která podle odhadů obdržela v rámci koalice nejvíce hlasů (zhruba o 4 procentní body více než Berlusconiho strana).

Tvůj čas vypršel, hlásá nápis na těle aktivistky ve volební místnosti v Miláně. Pohled na obnaženou dívku jako by si matador Silvio Berlusconi vychutnával.

„To zamíchalo kartami a uvrhlo zemi do politické nejistoty,“ konstatovala agentura. Deník Financial Times píše o „stranách proti establishmentu, které míří k vítězství“. Šéfka francouzské krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová na twitteru v neděli pozdě večer napsala, že „Evropská unie bude mít krušný večer“. Dnes Salvinimu k volebnímu výsledku blahopřála a přidal se k ní i nizozemský předák odpůrců islámu a předseda Strany pro svobodu Geert Wilders.


Volby v Itálii: pryč s dluhy a ponožkami v sandálech


Místopředseda Ligy severu Giancarlo Giorgetti podle agentury ANSA řekl, že o dalším postupu bude strana nejprve hovořit se svými spojenci z koalice. Spekulovalo se ale, že pokud koalice nezíská většinu, mohla by Liga severu spojit síly s Hnutím pěti hvězd.

Šéf poslanců Vzhůru, Itálie po zveřejnění prvních odhadů potvrdil, že pokud Liga severu získá v rámci koalice nejvíce křesel, bude její šéf Matteo Salvini koaličním kandidátem na premiéra.


Esej: Zamávejte eurobusu


Vládnoucí Demokratická strany (PD) bývalého premiéra Mattea Renziho získala podle předběžného sčítání kolem 19 procent hlasů a uvedla, že pokud se prognózy potvrdí, odchází do opozice. „Voliči se vyslovili jasně a nezvratně. Populisté vyhráli, Demokratická strana prohrála,“ napsal na facebooku senátor za tuto stranu Andrea Marcucci. Renzi oznámil, že na svou funkci rezignuje. Dodal, že jeho levicová strana by neměla uzavírat žádnou povolební dohodu s „extremisty“ a měla by vstoupit v novém parlamentu do opozice

Euro v reakci na výsledky italských voleb oslabuje. K americkému dolaru se propadlo pod 1,23 dolaru a blíží se sedmitýdennímu minimu. Ekonomové se obávají, že třetí největší ekonomika eurozóny nyní bude čelit dlouhému období politické nejistoty, když žádné z uskupení nezískalo většinu.

Vývoj kurzu eura k dolaru EURUSD Chart

Podobně i italské akcie zahájily obchodování poklesem o jedno procento, zatímco širší panevropský index STOXX 600 mírně roste. Ztrácejí hlavně italské bankovní společnosti, vzhledem k tomu, že vlastní velkou část státních dluhopisů. Akcie mediální společnosti Silvia Berlusconiho Mediaset se propadly o téměř pět procent.

Italové volili do Poslanecké sněmovny i do Senátu. Italský politický systém je v Evropě ojedinělý v tom, že obě komory mají stejné pravomoci, volí se zároveň na obdobný počet let.

Luigi Di Maio (31)
• Maio představuje umírněnou tvář populistů, ve straně zakusil raketový postup. Vstoupil sem v roce 2007 a za méně než deset měsíců vystoupal v hierarchii až na vrchol.
• V roce 2010 sice neuspěl v místních volbách v rodné Neapoli, ale o tři roky později se stal místopředsedou Poslanecké sněmovny, ve svých 26 letech nejmladším, a později i politickým vůdcem Hnutí pěti hvězd.
• Hnutí jej loni v září přirozeně nominovalo jako svého kandidáta na premiéra - při hlasování po internetu jej podpořilo 82 procent členů. Kritici výsledek připisují absenci reálného protikandidáta.
• Jeho pracovní zkušenosti jsou krátké - chvíli spravoval webové stránky, byl asistentem režie, živil se i jako ostraha na stadionu.
• Označení populista di Maio odmítá, je to podle něj pejorativní nálepka na Hnutí pěti hvězd. Ujišťuje, že si nepřeje Itálii extremistickou ani protievropskou. Odmítá i kritiku, že je moc mladý: „Rakouský kancléř je stejně starý jako já, francouzskému prezidentovi je 40 let. Teď nastoupili mladí,“ tvrdí.
• Jeho kritici jej považují za loutku v rukou Beppeho Grila a myslí si, že není dostatečně intelektuálně zdatný na to, aby vedl třetí nejsilnější ekonomiku eurozóny.

Přečtěte si také:

Návrat kosovských přízraků. Nejsmířlivější politik albánsko-srbského sporu o Kosovo se stal obětí atentátu

Schulz chce evropskou federaci. Kdo bude proti, má z EU odejít

Italský rychlovlak poráží letadla. Konkurence na kolejích srazila ceny a přilákala cestujícíSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Samoplátci budou platit více na zdravotním pojištění
8 nejčastějších chyb při vytápění, které zvyšují účet za teplo
Co je dobré vědět o příspěvku na bydlení?
Dnes slavíme 17. listopadu, obchody zůstanou otevřené
Hypoteční sazby letí nahoru. Ceny bytů poprvé vystoupaly nad 3 miliony
Auta
Test Mercedes-Benz eSprinter: Vysoké napětí
Octavia Cup trochu jinak. Lamborghini připravuje seriál pro závodní verzi modelu Urus
Jak řídit na sněhu: Představujte si, že vám vůbec nefungují brzdy
Jak funguje pohon všech kol? Existuje 6 různých koncepcí
Volvo Group Czech Republic hlásí změnu ve vedení
Technologie
Office 2019 a Office 365 pro domácnosti za nejnižší ceny [Black Friday]
Lepší kontrola na aktualizacemi a snímání oken [Windows Insider]
Velký přehled slev na Černý pátek 2018 (průběžně aktualizováno)
YouTube nabízí filmy zdarma. Terminátora, Rockyho…, ale má to háček
Q3 Nvidie: tržby 3,18 miliardy $ zklamaly očekávání, akcie zažily nejhorší den za 10 let
Hry pro příležitostné hráče