Testovací chaos. Zakázku na odběry v sociálních službách provází otazníky - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Testovací chaos. Zakázku na odběry v sociálních službách provází otazníky

,
Testovací chaos. Zakázku na odběry v sociálních službách provází otazníky
Zdroj: Shutterstock

Za plošné odběry v sociálních službách pojišťovny zaplatí tři čtvrtě miliardy korun.

Byla to bouřlivá diskuse. Ve čtvrtek 12. listopadu se v Poslanecké sněmovně schvaloval zákon, podle kterého se měly z veřejného zdravotního pojištění hradit nákupy antigenních testů určených pro plošné testování na covid-19 v domovech seniorů a v sociálních službách. Bylo potřeba jednat rychle. Dva miliony testů už totiž v té době měl předem vybraný distributor nakoupené a rozvážel je po celém Česku.

„Žádný z distributorů neuměl dodat víc než desítky tisíc kusů testů, zatímco jedné společnosti se čirou náhodou válely na skladě dva miliony kusů,“ divil se během obecné rozpravy ve sněmovně pirátský poslanec Petr Třešňák.

Spěcháme

Vláda pověřila zdravotní pojišťovny už druhého listopadu, že mají nakoupit až deset milionů antigenních testů pro zjištění přítomnosti onemocnění covid-19 v zařízeních sociálních služeb a v dalších vybraných zdravotnických zařízeních. Jenže právníci pojišťoven to odmítli, neboť chyběla potřebná legislativa. Osm měsíců poté, co do Česka naplno vtrhla koronavirová pandemie, se tedy zjistilo, že na nákup antigenních testů z veřejného zdravotního pojištění chybí zákonný rámec.

Navzdory legislativním nesrovnalostem, jak by měly nákupy testů hrazené z veřejného zdravotního pojištění vypadat, podepisuje krátce po vládním nařízení sedm zdravotních pojišťoven se společností Avenier smlouvu na nákup a distribuci dvou milionů screeningových POC antigenních testů od společnosti Abbott Rapid Diagnostics. A legislativa stále chybí, schvaluje se až o týden později.

\"\"

„Společnost Avenier je jediným distributorem, který má existující smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami, a z…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?