Tah Zemanem. Hrad se vklínil do armádní zakázky za 52 miliard - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Tah Zemanem. Hrad se vklínil do armádní zakázky za 52 miliard

,
Tah Zemanem. Hrad se vklínil do armádní zakázky za 52 miliard
Zdroj: Ondřej Stratilík/Euro

Čerstvě podepsaná smlouva mezi německou skupinou Rheinmetall a domácí Czechoslovak Group (CSG) citelně mění rozložení sil v armádním supertendru na nová pásová bojová vozidla pěchoty. 

Ministerstvo obrany se ocitlo ve složité situaci. Pořídí si 210 švédských vozidel CV90 MkIV., čímž na mnoho let dopředu zajistí klidnou existenci svému státnímu podniku VOP CZ, nebo dá přednost německým obrněncům Lynx KF41, montovaným z podstatné části v soukromých továrnách Kopřivnici a v Trmicích, které se pomalu ale jistě stávají důležitou středoevropskou platformou, a navíc tím získá pochvalu z Hradu?

Dilema rezonuje od středy, kdy – zcela mimo dosavadní zvyklosti – proběhlo na Pražském hradě setkání zástupců firem Rheinmetall a CSG korunované podpisem úmluvy o partnerství. Přesný název dokumentu zní „Memorandum o porozumění v oblasti taktických vojenských vozidel“ a z CSG a její kopřivnické Tatry dělá „klíčového českého průmyslového partnera“ Rheinmetallu.

Dlužno dodat, že z některých úhlů pohledu to místo konání nelogické není. Prezident Miloš Zeman má k rodině Strnadů vlastnících CSG velmi blízko, navíc to ladí i s úlohou jestřába, do níž se Zeman občas snaží stylizovat. A tak se žádná jiná česká zbrojní firma nemůže honosit tím, že by mohla memorandum se zahraničními partnery podepsat na Hradě.

Zajímavé je i to, že v den podpisu dohody u sebe přivítal Lubomíra Metnara, ministra obrany. Podle oficiálních zpráv se probíraly zakázky a obranný rozpočet na příští rok. Jan Pejšek, Metnarův mluvčí, tvrdí, že spojení Rheinmetallu a CSG na setkání neřešili. „Je to jejich věc,“ poznamenává Pejšek směrem ke zbrojovkám. „Jednání nemělo přímou souvislost s podpisem memoranda na Hradě. Věnováno bylo především rozpočtu na obranu, o setkání navíc požádal pan ministr,“ doplňuje mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Sám Miloš Zeman k tomu den před uzavřením memoranda uvedl: „Když jsem mluvil o podpoře zbrojního průmyslu, cítím, že pro to také něco musím udělat, takže zítra budu přítomen podpisu významné dohody největší české zbrojařské firmy s firmou německou a věřím, že i to našemu zbrojnímu průmyslu prospěje.“

Hrad se tímhle krokem stal součástí největší zakázky v historii Armády ČR. Navíc jasně ukázal, které řešení v hodnotě 52 miliard korun bude mít jeho podporu. Což je pro ministerstvo obrany také velmi důležitý signál. Resort už si několikrát ověřil, jak důležitým spojencem vlastně Zeman je a že je výhodné vycházet vstříc jeho preferencím či požadavkům.

Memorandum Rheinmetall-CSG
Prvním úkolem společného podniku (v průmyslové zóně výrobce nákladních vozidel Tatra v Kopřivnici) je přesun výroby skupin a podskupin pozemních technologií v projektech, na kterých Rheinmetall v současné době pracuje.
Projekt může fungovat a být oboustranně výhodný i bez domácích objednávek. Na druhé straně jsou tuzemské objednávky důležitým impulsem pro rozvoj projektu i pro exportní projekty v rámci zemí V4 a dalších trhů.

Zdroj: tisková zpráva

Teď není řeč jen o jmenování armádních generálů a generálek. Dobrý příklad dal třeba konec letošního dubna. Bylo to poté, kdy premiér Andrej Babiš oznámil, že nákup nových pásových bojových vozidel pěchoty není zas tak nutný a pro zvládnutí čínské chřipky potřebujeme úplně jiné zbraně. Pak ale vyrazil za Zemanem do Lán a po schůzce mluvil jako vyměněný: „Já si myslím, že kdyby pan ministr Metnar našel možnost financování dodávky těchto vozidel, tak si to naše armáda zaslouží. Samozřejmě je to obrovská suma, ale já myslím, že armáda už konečně potřebuje obnovu.“

Opačně tahle rovnice zase zafungovala v otázce dronů. Přesně podle přání Miloše Zemana si nyní chce armáda pořídit velký bezpilotní prostředek a slyší i na prezidentovy návrhy lobbující za izraelský průmysl.

Síla souznění mezi Hradem a Metnarem se může projevit v následujících dnech, kdy se bude řešit rozpočet na příští rok. Miloš Zeman jako tradiční levicový politik má šanci opět – jako už několikrát v minulosti – zapůsobit na KSČM a ti nakonec (výměnou za jiný ústupek Andreje Babiše) odstoupí od svého požadavku na desetimiliardový škrt v rozpočtu ministerstva obrany.

Středečním memorandem výrazně posílila i skupina CSG, která má nyní ve výběru české armády šanci uspět nejen jako hlavní partner Rheinmetallu, ale také jako klíčový kooperátor koncernu GDELS a jeho vozidla Ascod 2 (i když se čeká, že hlavní souboj se povede mezi stroji CV90 a Lynx). Což s přihlédnutím k dalším zásadním kontraktům dělá ze zbrojní skupiny rodiny Strnadů extrémně důležitého partnera při modernizaci české armády.

I když by se takovým slovům asi ministr Lubomír Metnar bránil, i on už tedy uzavřel pomyslné memorandum o porozumění. S Milošem Zemanem. A vycouvat z téhle nepsané dohody je nemožné. Bez ní by to obrana, respektive česká armáda, v současné politické konstelaci měla sakra těžké.