Slovenská prokuratura chce rozpustit Kotlebovu Lidovou stranu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Slovenská prokuratura chce rozpustit Kotlebovu Lidovou stranu

, čtk,
Slovenská prokuratura chce rozpustit Kotlebovu Lidovou stranu
Zdroj: ČTK

Slovenská prokuratura podala k soudu návrh na rozpuštění krajně pravicové parlamentní strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), informoval mluvčí slovenského nejvyššího soudu Boris Urbančík, podle kterého soud příslušný návrh obdržel ve středu. Místopředseda LSNS Milan Uhrík postup prokuratury kritizoval.

„Podle názoru prokuratury cílem této politické strany je odstranění současného demokratického systému v Slovenské republice,“ řekla televizi TA3 mluvčí generální prokuratury Andrea Predajňová.

LSNS se stala největším překvapením loňských parlamentních voleb, ve kterých získala osm procent hlasů, což jí vyneslo 14 křesel ve 150členné sněmovně. Strana se například netají sympatiemi k válečnému slovenskému státu, který byl spojencem nacistického Německa. LSNS se také negativně staví vůči Romům a rovněž sbírá podpisy pro vypsání referenda o vystoupení Slovenska z Evropské unie a ze Severoatlantické aliance. V dubnu slovenská policie obvinila dva poslance LSNS za jejich kontroverzní výroky v mediích či na sociální síti vůči Romům či židům.

„Politický prokurátor je vskutku horlivý. Jen škoda, že zase proti nesprávným lidem. (…) No prostě tragická komedie,“ reagoval na návrh prokuratury rozpustit LSNS místopředseda strany Uhrík.

Kotlebovci jsou prý připraveni

Podle dřívějšího vyjádření právníků by případné rozhodnutí soudu o rozpuštění LSNS neznamenalo zánik mandátu poslanců, kteří byli za stranu zvoleni ve volbách. LSNS by ovšem přišla o pravidelné státní příspěvky na svou činnost a za poslanecké mandáty, což v jejím případě za celé čtyřleté volební období činí zhruba 3,3 milionu eur (87 milionů korun). Kromě toho strany na Slovensku dostávají po volbách od státu jednorázově peníze za získané hlasy, pro LSNS to představuje částku 1,85 milionu eur (48,8 milionu korun).

Portál hnonline.sk napsal, že LSNS se možná připravila na své možné rozpuštění soudem. Dva Kotlebovi spolustraníci jsou jedinými členy statutárního orgánu jiné politické strany s podobným názvem jako LSNS.

Podle zákona o politických stranách je slovenský generální prokurátor oprávněn podat návrh na rozpuštění strany, pokud strana svými stanovami, programem nebo činností porušuje ústavu, zákony a mezinárodní smlouvy.

Slovenská prokuratura po loňských volbách obdržela více než 160 podnětů k rozpuštění LSNS. Podání například poukazovala na to, že LSNS je identická se stranou, kterou slovenský soud v minulosti rozpustil kvůli tomu, že odporuje ústavě. Šlo o Slovenskou pospolitost – Národní stranu, která byla rozpuštěna v březnu 2006. V činnosti pak pokračovala jako občanské sdružení. Lidé kolem tohoto sdružení stáli později s Kotlebou u zrodu nynější LSNS.

Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS)
LSNS, která vznikla v říjnu 2010, se stala největším překvapením loňských březnových slovenských parlamentních voleb, ve kterých získala osm procent hlasů, což jí vyneslo 14 křesel ve 150členné sněmovně.
Strana se netají sympatiemi k válečnému slovenskému státu, který byl spojencem nacistického Německa. Ve svém programu LSNS slíbila kromě jiného nastolení „pořádku s parazity v osadách“ a ochranu lidí před „cikánským terorem“.
LSNS rovněž sbírá podpisy pro vypsání referenda o vystoupení Slovenska z Evropské unie a ze Severoatlantické aliance. NATO označuje za zločineckou organizaci a EU za novodobý žalář evropských národů.
V únorovém průzkumu veřejného mínění agentury Focus se LSNS stala třetí nejoblíbenější slovenskou stranou. Její obliba překračuje hranici deseti procent. Vysoké popularitě se strana těší zejména mezi Slováky ve věku 18 až 39 let.
Předseda strany Marian Kotleba se stal v roce 2003 vůdcem ultranacionalistického hnutí Slovenská pospolitost – Národní strana, které slovenský nejvyšší soud v roce 2006 rozpustil. Skupině slovenských pravicových radikálů v čele s Kotlebou se následně podařilo ovládnout Stranu přátel vína; přejmenovali ji na Lidovou stranu Naše Slovensko a kandidovali s ní ve slovenských parlamentních volbách v roce 2010 – zůstali ale hluboko pod pětiprocentním limitem. Se stejným výsledkem skončila LSNS ve volbách o dva roky později.
V minulosti byl Kotleba trestně stíhán za to, že na setkání u příležitosti 70. výročí založení válečné Slovenské republiky zakřičel pozdrav tehdejšího autoritářského státu „Na stráž!“. Slovenská prokuratura ale trestní stíhání v roce 2009 zastavila a své rozhodnutí zdůvodnila tím, že Kotlebovi nelze prokázat, že chtěl úmyslně projevovat sympatie k extremismu.
V listopadu 2013 Kotleba nečekaně zvítězil v rozhodujícím druhém kole přímé volby předsedy Banskobystrického kraje. Při nástupu do úřadu župana (obdoby českého hejtmana) na konci roku 2013 prohlásil, že bude usilovat o snížení závislosti kraje na EU. Do centra pozornosti se také dostal poté, co odmítl podepsat přidělení schválené dotace na kulturní projekt o extremismu nebo na uspořádání jiného festivalu.
V roce 2015 se Kotleba coby řečník zúčastnil demonstrací proti imigrantům, dříve organizoval pochody proti Romům.

Ze Slovenska čtěte dále:

Evropská komise vyšetřuje slovenskou pobídku pro Jaguar Land Rover

Čeští tuneláři míří na Slovensko

Slovenská vláda posvětila nákup stovek obrněnců pro armádu


Ohodnoťte tento článek
Diskuze