Seznamte se: 3 klíčoví experti, kteří Česku vyberou jaderné reaktory - Euro.cz

Přihlášení

Seznamte se: 3 klíčoví experti, kteří Česku vyberou jaderné reaktory

,
Seznamte se: 3 klíčoví experti, kteří Česku vyberou jaderné reaktory
Zdroj: Pinkas Martin/Euro

Petr Pavelek, Jan Blecha a Vojtěch Michalec. Tato trojice významně ovlivní rozhodování o tom, kdy a jakou formou stát vybere dodavatele nových jaderných reaktorů do Dukovan či Temelína. Na základě jejich doporučení vláda rozhodne, kdo bude investorem a provozovatelem nových reaktorů a jakým způsobem vybrat dodavatele stamiliardového díla.

Poté, co koaliční vláda premiéra Bohuslava Sobotky v červnu dosadila Jána Štullera do funkce zmocněnce pro jadernou energetiku, se jedná o další viditelný posun. Tři jmenovaní odborníci mají vést tematicky zaměřené pracovní skupiny, jež připraví podklady pro rozhodování vlády v příštím roce. Tedy za podmínky, že personální návrh ministerstva průmyslu a obchodu odsouhlasí vládní kabinet.

Pokud se tak stane, pracovní skupinu pro financování povede Petr Pavelek. Zastupuje Babišovo ministerstvo financí, kde od počátku října pracuje v pozici náměstka pro veřejné rozpočty. Jeho skupina popíše a vyhodnotí různé varianty obchodně-investičních modelů včetně jejich dopadu na státní rozpočet.

 Petr Pavelek

Petr Pavelek (Foto ČTK)

Legislativně-právní pracovní skupinu má řídit Jan Blecha, náměstek pro řízení sekce veřejného investování na ministerstvu pro místní rozvoj. Zabývat se bude třeba tím, zda je možné zadat výstavbu reaktorů bez soutěže na základě pokynu investora. Povede též vyjednávání s úředníky Evropské komise a bude vyhodnocovat právní rizika stavby.

Vojtěch Michalec, expert útvaru výstavby jaderných elektráren společnosti ČEZ, bude zřejmě v čele technicko-investiční komise. Na starost bude mít ekonomickou analýzu různých investičních modelů, harmonogram přípravy a výstavby nových bloků i technické vyhodnocení přihlášených nabídek uchazečů.

Podle původních plánů měla vláda vybrat obchodně-investiční model stavby nových reaktorů již na konci letošního roku. Tento termín není reálné stihnout. Balík materiálů pro rozhodování Sobotkovy vlády bude hotový do konce června příštího roku. Je tedy otázkou, zda bude rozhodovat ještě současná vláda, nebo až vítěz říjnových voleb do Sněmovny.

Čtěte dále:

Rosatom chce dostavět české jaderné elektrárny

Číňané chtějí dostavět Dukovany. Údajně bez výběrového řízení

Podívejte se na rozhovor s „atomovou lady“ Danou Drábovou:


Diskuze