Schodek rozpočtu je možné snížit až o polovinu, ukazuje analýza. Klíčem jsou neproduktivní výdaje

13. prosince 2017, 11:19 - čtk
13. prosince 2017, 11:19

Snížení neproduktivních výdajů, navýšení investic a další opatření by mohly snížit navrhovaný schodek státního rozpočtu pro příští rok o pět až 25 miliard korun. Vyplývá to z analýzy BH Securities.

Státní rozpočet zatím schválila Poslanecká sněmovna v prvním čtení se schodkem 50 miliard korun. Cílem analýzy, která obsahuje deset bodů na zlepšení státního rozpočtu, bylo navrhnout efektivnější strukturu rozpočtu tak, aby byl podpořen ekonomický růst Česka i v dalších letech.

„Navrhovaná opatření představují dílčí výpadek ve státním rozpočtu kolem 60 až 70 miliard korun. Zároveň však přináší i dílčí úspory ve výši 75 až 85 miliard korun,“ uvádí materiál.


Valorizace důchodů: od Nového roku si výrazně polepší všichni penzisté


Některé úpravy státního rozpočtu jako například správné použití makroekonomické predikce, zastropování počtu státních zaměstnanců, snížení provozních nákladů státu nebo rušení vybraných úřadů lze podle materiálu provést okamžitě. Další úpravy jako snižování mandatorních výdajů, efektivnější čerpání evropských peněz, postupné navyšování kapitálových výdajů a korekce daňových sazeb vylepšují podle dokumentu dlouhodobou strukturu státního rozpočtu a mají přesah do více let.

Studie poukazuje například na to, že návrh rozpočtu vychází z neaktuálních makroekonomických dat. Přepočet rozpočtu na základě nových aktuálnějších údajů by snížil schodek o devět miliard korun, a to pouze navýšením příjmů rozpočtu.


Česko bude po roce 2020 dostávat z EU méně. Teď se hraje o to, o kolik


BH Securities rovněž doporučuje snížit sazby daní a pojistného, snížení mandatorních výdajů, zvýšení kapitálových výdajů na desetiprocentní poměr kapitálových výdajů k celkovým výdajům.

Analýza dále doporučuje zrychlit čerpání evropských peněz nebo snížení počtu státních zaměstnanců a zastropování jejich počtu. S tím souvisí i snížení provozních výdajů státu. „Provozní úspory by tak mohly snížit schodek rozpočtu o jednotky miliard korun každý rok,“ uvádí materiál.

Stát by měl také zlepšit správu státního dluhu, a to s využitím letošní příznivé situace na finančním trhu. Stát si totiž v posledních letech může půjčovat se zápornou úrokovou sazbou. „Z tohoto důvodu navrhujeme, aby této situace bylo masivně využito k refinancování celého státního dluhu. Tím by se snížily výdaje na obsluhu státního dluhu,“ uvádí analýza.

Další opatření BH Securities směřují k snížení dotací soukromým firmám a slučování a rušení některých úřadů. Analýza navrhuje zrušit například Centrum dopravního výzkumu, Národní ústav lidové kultury, Ústav územního rozvoje nebo řadu výzkumných ústavů.

Přečtěte si také:

Komentář: Prožráno

Dobře pro rozpočet i podnikání, tvrdí o volebním výsledku Moody's

Přebytek, nebo schodek 20 miliard. Výsledek rozpočtu závisí na metodice


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jedete autem na hory? Víte, na co si dát pozor?
Jak vysoké může být sociální pojištění za rok 2017?
Co dělat při ztrátě kartičky zdravotní pojišťovny?
Kdy budou jarní prázdniny ve vašem okrese?
Kdo vyhraje prezidentské volby: Zeman vs. Drahoš?
Auta
Jeep Grand Commander je velké sedmimístné SUV. Ale zatím…
Nejlepší dieselová ojetina? Škoda Yeti a Škoda Superb Combi, myslí si Britové
Kolik stojí nezávislé topení do auta? 24 tisíc, ale i dvojnásobek
Lada 2107 křížená s buldozerem uklízí v Rusku ulice
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Technologie
Bitchcoin? Nevěstince v Nevadě budou přijímat platby v kryptoměně
MediaTek má nový SoC pro prémiové televizory Sony a Philips, bude o 50 % rychlejší
GDDR6 od Hynixu už je reálně dostupná, ale na nižších taktech. První karty na 14 GHz?
Google bude na mobilech od léta dávat přednost rychlejším webům
Chrome a Firefox trápí doplňky-malwary, jichž je skoro nemožné se zbavit
Hry pro příležitostné hráče