Rozpočet skončil se schodkem 6,2 miliardy - Euro.cz

Přihlášení

Druhý nejlepší výsledek za dvacet let. Rozpočet skončil se schodkem 6,2 miliardy

, čtk,
Druhý nejlepší výsledek za dvacet let. Rozpočet skončil se schodkem 6,2 miliardy
Zdroj: Michael Tomeš - Mladá fronta archiv

Hospodaření státu loni skončilo se schodkem 6,2 miliardy korun. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí. Předloni vykázal státní rozpočet přebytek 61,8 miliardy korun, loňský výsledek je tak druhý nejlepší od roku 1997. Za meziročním zhoršením stojí především nižší příjmy z EU. Loňský rozpočet byl schválen se schodkem 60 miliard korun.

Bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že výsledek loňského hospodaření státu ukazuje, že bývalá koaliční vláda hospodařila nejlépe ze všech vlád po roce 1993. Schodek rozpočtu je podle předsedy klubu TOP 09 a bývalého ministra financí Miroslava Kalouska příznivé číslo, které způsobil rychlejší než předpokládaný růst ekonomiky. Vláda však podle něj málo investuje. Podle ekonomického odborníka ODS Jana Skopečka ale není možné v době několikaletého růstu ekonomiky považovat schodek šest miliard za úspěch.

Příjem peněz z EU do státního rozpočtu loni klesl meziročně o 81,9 miliardy korun. Po očištění příjmů i výdajů o evropské peníze skončil rozpočet ve schodku 1,3 miliardy korun, zatímco předloni to bylo 13,6 miliardy korun.

Vývoj státního rozpočtu:

Loňský rozpočet byl schválen se schodkem 60 miliard korun. Proti plánu se na lepším výsledku podle MF podílely zejména daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení. K tomu pomohl efektivnější výběr daní a pokračující ekonomický růst doprovázený vysokou zaměstnaností a rostoucími platy v podnikatelském i veřejném sektoru, uvedl úřad.

Analytici se shodli, že za nižším než plánovaným schodkem státního rozpočtu je především dobrý výkon ekonomiky a nižší vládní investice. „Proti roku 2016 byly hlavní změnou výrazně nižší příjmy z EU. Proti rozpočtovým plánům 2017 se pak realita lišila především výrazně vyššími daňovými příjmy hlavně díky růstu ekonomiky a zároveň nižšími investicemi,“ uvedl ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

Výsledek rozpočtu podle hlavního ekonoma Cyrrus Lukáše Kovandy potvrzuje, že Česká republika má jedny z nejzdravějších veřejných financí v rámci EU. To podle něj ocení světové ratingové agentury a mezinárodní investorská komunita. Vláda si tak i nadále bude moci půjčovat za jedny z nejvýhodnějších podmínek, dodal.

Vývoj státního rozpočtu podle kapitol:

Ministerstvo financí také informovalo, že státní dluh loni stoupl o 11,3 miliardy korun na 1,62 bilionu korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadl dluh zhruba 153.000 korun. „Klíčové je, že státní dluh je od roku 2014 stabilizován a klesá v relativním vyjádření k hrubému domácímu produktu,“ uvedl náměstek ministryně financí Petr Pavelek. Podíl státního dluhu na HDP loni klesl na 32,3 procenta z předloňských 33,8 procenta.

Ministerstvo dále uvedlo, že zhruba 15 procent dluhu, tedy 247,6 miliardy korun, je s nulovým nebo záporným výnosem. V průběhu roku ministerstvo využívalo příznivých podmínek na trhu a prodávalo krátkodobě státní dluhopisy někdy i za záporný úrok. Investoři tak v podstatě platili státu za to, že mu půjčují peníze.

Čtěte: Vláda schválila programové prohlášení. Slibuje 110 kilometrů nových dálnic

Stavba dálnice D3 finišuje

Přečtěte si také:

Rok varu. Ekonomika se v roce 2017 dostala na vrchol hospodářského cyklu

Komentář: Český deficitní rozpočet a předvánoční „utrácecí“ horečka