Ředitelka Státního pozemkového úřadu Maradová skončí. Chce přispět ke koaličním jednáním - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Ředitelka Státního pozemkového úřadu Maradová skončí. Chce přispět ke koaličním jednáním

, čtk,
Ředitelka Státního pozemkového úřadu Maradová skončí. Chce přispět ke koaličním jednáním
Zdroj: čtk

Ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu (SPÚ) Svatava Maradová dnes oznámila, že rezignuje na svou funkci. Uvolnění pozice ústřední ředitelky podle ní přispěje ke koaličním vyjednáváním o složení nové vlády. Maradová končí ve funkci po dohodě s ministrem zemědělství v demisi Jiřím Milkem (za ANO). Funkci opustí asi během měsíce. Ve funkci byla zhruba čtyři roky, na základě výběrového řízení ji jmenoval bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Státní pozemkový úřad spravuje a prodává státní zemědělský majetek, stará se o pozemkové úpravy a řeší restituční žádosti. „Po čtyřech letech náročné a poctivé práce jsem se rozhodla ukončit své působení na pozici ústřední ředitelky SPÚ. Mému rozhodnutí předcházela dohoda s panem ministrem zemědělství Jiřím Milkem,“ sdělila Maradová.

„Věřím, že uvolnění této pozice umožní realizovat jeho (Milkovy) manažerské cíle ve vedení resortu zemědělství, ale především alespoň určitou měrou přispěje k úspěšným koaličním vyjednáváním o podobě a podpoře nové vlády,“ dodala Maradová bez bližšího vysvětlení. Stabilita státu a správa věcí veřejných musí být podle ní pro všechny naprostou prioritou.

Ministerstvo potvrdilo, že se Milek s Maradovou sešel. „Stejně jako se schází s řediteli ostatních podřízených organizací, aby se seznámil s chodem těchto institucí. Prioritou vlády je transparentnost, dobré hospodaření a fungování státní správy. Všechny ředitele proto ministr Milek také informuje, že je bude kontrolovat a prověří je audit,“ sdělilo tiskové oddělení ministerstva.


Čtěte komentář Pavla Párala: Andrej Budovatel

 Páral


Nad odchodem Maradové se podivil Milkův ministerský předchůdce Jurečka, který Maradovou jmenoval na základě výběrového řízení. „Nevidím žádný racionální důvod, proč by měla odcházet,“ řekl. Podle něj se Maradová nedopustila žádného přešlapu a naopak byla úspěšná v mnoha sporech, které SPÚ vedl. Záležitost na něj dělá podobný dojem jako tlak premiéra Andreje Babiše (ANO) na odchod šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína. „Členové vlády za hnutí ANO se snaží na klíčových postech ve státní správě měnit lidi, kteří tam byli doteď,“ uvedl Jurečka.

Předseda poslaneckého klubu komunistů a expert strany na zemědělství Pavel Kováčik novinářům řekl, že o Maradové hovořil minulý týden s ministrem Milkem a „byly mu sděleny některé důvody, které stojí za zamyšlení“. Později vysvětlil, že podle ministra Maradová zajistila špatně zastupování státu u soudu. Kováčik jako zástupce KSČM, která s ANO vyjednává o podpoře vlády, by osobně s prací odcházející ředitelky problémy neměl. „Po celou dobu komunikace byla vždy bezchybná, nezaznamenal jsem žádné pochybení, neměl bych proč ji odvolávat,“ uvedl.

Podle agrárního analytika Havla byla Maradová spíše liberálnějším ostrůvkem ve vedení pozemkového úřadu. Jednou z možností, proč z funkce odchází, je podle Havla politický tlak – nemusela by být k novému vedení ministerstva dostatečně loajální. „Druhou možností je pak objevení nějakého problému v jedné z kauz, kde se SPÚ soudí o restituční pozemky,“ dodal Havel. Třetí možností podle něj je, že již je někdo na post dalšího ústředního ředitele v rámci koaličních vyjednávání předvybraný.

Sedmačtyřicetiletá Maradová vedla úřad od poloviny června 2014. O místo se tehdy ucházelo 12 lidí, Jurečka ji jmenoval na základě doporučení výběrové komise. Vystudovala obor zemědělské inženýrství na Agronomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně. Dříve pracovala jako geodetka v soukromé firmě. Byla rovněž dlouholetou ředitelkou společnosti Geocart CZ zabývající se komplexními pozemkovými úpravami a projektováním v krajině, uvedlo ministerstvo.

Řízením pozemkového úřadu byl před ní pověřen Martin Vrba po odvolání bývalého ředitele Petra Šťovíčka.

SPÚ řeší pozemkové úpravy, ochranu půdy a vody i restituce

– SPÚ vznikl na základě zákona k 1. lednu 2013. Jeho vytvořením se v jedné instituci spojily agendy vykonávané do té doby Pozemkovým fondem ČR a soustavou pozemkových úřadů. Jako důvod ke zřízení úřadu uvedla vláda úsporu administrativních nákladů a agend. Pozemkový fond ČR byl současně zrušen.

– SPÚ je organizační složkou státu a je podřízen ministerstvu zemědělství.

– V rámci jednotlivých krajů působí krajské pozemkové úřady, pro řízení o pozemkových úpravách SPÚ zřizuje i pobočky krajských úřadů s působností na území jednoho nebo více okresů.

– Do působnosti SPÚ patří správa státních zemědělských nemovitostí, řízení pozemkových úprav, tvorba rezervy státní půdy, rozvoj systému pro sledování sucha, správa státních závlahových systémů, spolupráce na monitoringu eroze zemědělské půdy, kooperace na souhrnu opatření pro zmírnění negativních dopadů sucha a nedostatku vody v nadcházejících desetiletích (Generel vodního hospodářství krajiny ČR), aktualizace bonitovaných půdně ekologických jednotek (BPEJ) či restituce a privatizace státního majetku.

– SPÚ hospodaří s nemovitostmi, které byly ve správě Pozemkového fondu ČR, a také se stavbami využívanými k vodohospodářským melioracím pozemků a souvisejícím vodním dílům ve vlastnictví státu.

– Jednou z hlavních činností SPÚ je řízení o pozemkových úpravách, které jsou důležitým nástrojem pro zmírňování dopadů povodní a sucha.

– SPÚ také vykonává roli povinné osoby podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi a přijímá výzvy oprávněných osob k vydání zemědělských nemovitostí. Úkolem SPÚ při církevních restitucích je mimo jiné porovnávat historický a platný stav v katastru nemovitostí, geometricky obnovit neexistující hranice pozemků, ověřovat v archivech, zda je nárok na vydání pozemku nezpochybnitelný a připravovat dohody o vydání.

Dále čtěte:

ANO nabízí sociálním demokratům čtyři ministerstva, ČSSD chce pět rezortů

Babišova vize: menšinová vláda s ČSSD opřená o KSČM

Okamura připustil podporu druhé Babišovy vlády, vše záleží na ANO

Dohoda se blíží. ANO a KSČM zbývá doladit poslední detaily

Babiš zvažuje, že znovu osloví ODS. Hamáček hrozí ukončením jednání s ANO

Se sociálními demokraty i bez nich. Komunisté podpoří menšinovou vládu ANO


Ohodnoťte tento článek
Diskuze