Petříček chce zvýšit rozpočet diplomacie o 1,5 miliardy. Peníze jsou nutné pro vládní priority - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Petříček chce zvýšit rozpočet diplomacie o 1,5 miliardy. Peníze jsou nutné pro vládní priority

, čtk,
Petříček chce zvýšit rozpočet diplomacie o 1,5 miliardy. Peníze jsou nutné pro vládní priority
Zdroj: čtk

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce zvýšit rozpočet svého resortu o 1,5 miliardy korun proti původně plánovaným 7,9 miliardám korun. Řekl to dnes při příchodu na jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Dodatečné peníze jsou podle něj nutné kvůli plnění vládních priorit a mezinárodních závazků. Petříček současně odmítl kritiku ze strany ministerstva financí kvůli nespotřebovaným výdajům svého ministerstva z minulých let.

Podle prvního návrhu rozpočtu na rok 2020, pro který hlasovali pouze ministři ANO a ne členové vlády za ČSSD, by mělo ministerstvo zahraničí hospodařit s 7,9 miliardami korun, meziročně by to znamenalo pokles o 2,9 procenta. Návrh také počítá s omezením peněz na zahraniční rozvojovou spolupráci a na humanitární pomoc o 120 milionů na 1,03 miliardy.

Petříček požaduje přidání peněz, aby bylo možné zajistit chod ministerstva a plnit mezinárodní závazky. Zmínil například řešení nelegální migrace. „My jsme odmítli povinné kvóty, od počátku říkáme, že chceme migraci řešit v zemích, kde vzniká, a potřebujeme k tomu mít finanční nástroje, jak to řešit skutečně,“ řekl.

Měla vláda sestavit rozpočet s nižším deficitem?

Dříve Petříček uvedl, že přidání peněz je třeba i kvůli požadavku na otevření nové ambasády v Singapuru se kterým přišel premiér Andrej Babiš (ANO). Dnes ministr řekl, že minimální náklady na otevření ambasády by byly příští rok 45 milionů korun. Vysoké náklady by způsobilo zejména to, že v Singapuru jsou drahé nájmy.

Petříček se rovněž ohradil proti kritice ze strany ministerstva financí kvůli nespotřebovaným výdajům české diplomacie z minulých let. Část těchto peněz je podle něj vázána na připravované investice. „Jsou připravované velké rekonstrukce našich ambasád v zahraničí, ty prostředky jsou na to vázané,“ řekl.

Poslední zhasne. Kdysi hrdá značka „socdem“ je v troskách

 Jan Hamáček a Andrej Babiš odcházejí ze schůzky s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech

Přečtěte si také:

Výdaje rozpočtu a fondů by neměly překročit 1,6 bilionu korun, navrhuje ministerstvo

Zkouška orchestru, než začne stoupat voda. Recese přijde, jsme připraveni?

Poučení z Velké recese? Jaksi nikde

Vláda shání peníze. Zdanění tabáku, lihu a hazardu příští rok stoupne

Schodek 40 miliard korun. Vláda schválila základní parametry rozpočtu na příští rok

Ohodnoťte tento článek
Diskuze