Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Hrob Jána Kuciaka, ilustrační foto
Hrob Jána Kuciaka, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

Likvidace novinářů v Česku? Stačí kontroly a diskreditace, tvrdí Holcová

19. března 2018, 15:02  -  frn
Hrob Jána Kuciaka, ilustrační foto
Hrob Jána Kuciaka, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz
19. března 2018, 15:02

Pavla Holcová, která spolupracovala se zavražděným slovenským novinářem Jánem Kuciakem a sama má stále policejní ochranu, se neobává, že by novinářům v České republice hrozila vražda. Mocní v tuzemsku spíše uplatňují nepřiměřenou kontrolu, případně se uchýlí k diskreditaci novináře. Problémem v zemích EU zůstává únik osobních dat novinářů ze strany státních úřadů. Údaje se pak mohou dostat do nesprávných rukou.

Ján Kuciak byl zavražděn se svojí snoubenkou na konci února v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy. Kuciak pracoval pro server Aktuality.sk na textu o působení kalábrijské mafie ´Ndrangheta na východním Slovensku, kde čtyři rodiny z Kalábrie kontrolují tisíce hektarů zemědělské půdy.

V letech 2015 a 2016 měly získat přes osm milionů eur ze slovenské Zemědělské dotační agentury. Kontrolují také bioplynové elektrárny. Kuciak psal rovněž o propojení mafie na vládní stranu Směr expremiéra Roberta Fica, jenž podal v polovině března demisi.


Fico jako model Kaczyński:

Slovenský tisk má jasno: Fico bude obdobou Kaczyńského


Text vznikal ve spolupráci s Českým centrem pro investigativní žurnalistiku, které založila Pavla Holcová, jež v minulosti psala o podezřelých ruských investicích v Černé Hoře, organizovaném zločinu v Srbsku a korupci rodiny ázerbájdžánského prezidenta.

Po vraždě slovenského kolegy dostala policejní ochranu. Centrum spolupracuje s nevládní organizací Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), jež upozorňuje na to, že problémem pro novináře píšící o korupci a organizovaném zločinu je únik informací ze státní správy. K němu může dojít, když novinář položí dotaz na základě zákona o svobodném přístupu k informacím (v ČR to je zákon sto šest, na Slovensku dvě stě jedenáct). Novináři často uvádějí osobní data včetně adresy.

Holcová pro Euro.cz potvrdila, že policejní ochranu stále má. Pokud jde o únik informací od lidí pracujících pro státní správu, oceňuje zdejší mechanismy. „Česko je v tomhle ohledu napřed. Nejvyšší správní soud dokonce nařídil notifikovat dotazovaný subjekt. Osobně ale zatím moc negativních zkušeností nemám. Jen když jsem nedávno dostala notifikaci, že mě někdo prověřoval, a ptala se proč, dostala jsem oficiální odpověď, že omylem,“ vysvětlila novinářka.

Učila jsem Jána šifrovat

OCCRP se odvolává na vyjádření editora Aktuality.sk Marka Vagoviče, podle kterého informace o identitě Jána Kuciaka včetně adresy bydliště musely uniknout od policie, státních žalobců, soudů nebo jiných úředníků, na které směřoval své dotazy.

Samotný Kuciak měl svá data šifrována. To potvrdila i Holcová: „Jána jsem učila šifrovat a používat PGP klíče já … přišlo mi to důležité vzhledem k tomu, že každý pracujeme v jiné zemi a vzhledem k tématům, na kterých jsme pracovali.“


Blog Miroslava Zámečníka o vraždě Jána Kuciaka:

Dvě kulky z olova


Podle Holcové v České republice nehrozí investigativním novinářům vražda. Přesto je jejich práce často komplikována úřady, negativními výroky politiků.

„Česko je v tomhle o něco rafinovanější než Slovensko, tady se média a novináři spíš diskreditují, kontrolují a prověřují. Což je do značné míry taky paralyzující,“ uvedla k tomu, zda v ČR hrozí, že bude zavražděn novinář pracující na citlivých kauzách.

Česko je populárním místem pro praní špinavých peněz

Kauza italské mafie a její prorůstání do vysoké politiky na Slovensku se neomezuje pouze na našeho východního souseda. „Na světě je jen málo míst, kde ´Ndrangheta nepůsobí. Česko je docela populární, a to nejenom pro italský organizovaný zločin. Peníze tu perou i ve velkém investují nejen další globální mafie, ale třeba i diktátoři. Dotace jsou jen jedno z dalších odvětví, na které se italská mafie zaměřuje,“ řekla Holcová pro Euro.cz.

Podle ní už vražda Kuciaka a jeho snoubenky ovlivnila i českou politickou scénu, energie protestů proti aroganci politiků se přelévá i do Česka. Novináři by podle ní měli odvádět co nejkvalitnější práci. Na změně by se měla podílet i občanská společnost.

„Ta by si měla uvědomit, že práce novináře je pro ni důležitá, a že kvalitní informace potřebuje pro to, aby se mohla správně rozhodnout. Politici by měli minimálně změnit rétoriku - nepaušalizovat, že všichni novináři píší účelově, že jsou protistátní prostitutky a že by se měli eliminovat,“ zdůraznila.

Dárek pro zabijáky: Jméno a adresa

OCCRP varovala, že v zemích EU neexistuje jednotná politika k ochraně lidí, kteří pokládají často nepříjemné dotazy úředníkům státní správy. V Itálii bylo vyhrožováno novinářům, kteří psali o pašování nebezpečného odpadu. Sami pašeráci jim volali a zastrašovali je. Od italských úřadů měli telefonní čísla, adresy, data narození, čísla osobních dokladů.

Ředitelka organizace Acess Info Europe Helen Darbishirová tvrdí, že identifikace žadatele o informace odporuje základním lidským právům a ohrožuje životy novinářů. Šéfredaktor projektu OCCRP Drew Sullivan prohlásil, že předání jména a adresy novináře členům mafie je nejlepším dárkem pro profesionálního zabijáka.

Dále čtěte:

Slovenská policie zadržela podnikatele Vadalu, o kterém psal Kuciak

Vražda slovenského novináře: končí ministr kultury i Ficovi spolupracovníci

Slovenský ministr vnitra neustál tlak opozice i koalice: Kaliňák ve funkci končíČtěte také

 Sídlo Sazka Group

Sazka Group vydá dluhopisy za 300 milionů korun. Výnosy použije na splacení dluhu a úhradu poplatků

Loterijní společnost Sazka Group ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka vydala…

před 6 hodinami

 Vrtulník UH-1Y Venom

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání vrtulníků do konce roku. Za dvanáct strojů zaplatí 14,6 miliardy korun

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové…

před 7 hodinami

 Aukce lanýžů v italské provincii Alba

Drahá pochoutka. Obří lanýž se v Itálii vydražil za více než 2 miliony korun

Neznámý kupující z Hongkongu vydražil v italské aukci obrovský 850gramový lanýž za 85…

před 7 hodinami

 Hranice mezi Dánskem a Švédskem

Dánsko reaguje na nárůst zločinů v Kodani. Zavedlo kontroly na hranici se Švédskem

Dánsko ode dneška zavádí kontroly na hranici se Švédskem. Důvodem je nárůst počtu explozí…

před 8 hodinami

Solární elektrárny v Chile

Úspěšný byznys v Chile: český Solek Holding prodává solární elektrárnu Francouzům

Česká společnost Solek Holding prodává poslední ze čtyř dokončených solárních elektráren…

před 8 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 14 | Průměrné hodnocení: 3.57

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
8 čísel o zvýšeném rodičovském příspěvku
EU: V Česku žije nejméně „chudých“ lidí
Dosáhli by mladí na hypotéku snáz po zmírnění pravidel ČNB?
Svátek 17. listopadu vychází letos na neděli, zůstanou obchody otevřené?
Úzkost a stres pomůže léčit virtuální realita
Auta
Volkswagen Užitkové vozy v novém
Ve Zlíně vznikl elektrický nástupce multikáry. Stojí přes tři miliony a ujede až 250 km
Hyundai si nechal patentovat technologii aktivního potlačování hluku od podvozku
Alfa Romeo drasticky redukuje plány. Nové sportovní vozy nevzniknou
Škoda Octavia IV (2020): Technické údaje všech motorizací
Hry pro příležitostné hráče