Dvě kulky z olova - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Dvě kulky z olova

,
Dvě kulky z olova

Vražda slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky vrhá velmi temné stíny. A nejen na slovenskou politiku.

Až do minulého pondělí nebyly souřadnice 37°56’0“N, 15°55’0“E na samotné špičce italské boty a 48°14’33.04“N, 17°41’32.11“E na jihozápadním Slovensku nijak extra zajímavé. O Bova Marině se člověk dočetl leda tak to, že tam dodnes přežívá kalábrijská řečtina jako pozůstatek někdejší řecké kolonie a že tam objevili druhou nejstarší synagogu v Itálii. Vel’ká Mača v okrese Galanta s převahou maďarské menšiny je na tom z hlediska pozoruhodností o dost hůře: do dějin vstoupí jako místo, kde došlo k první úkladné, předem připravené vraždě novináře po listopadu 1989 na území bývalého Československa.

Kdo něco pamatuje, potvrdí, že v Česku je přívlastek „divoká devadesátá“ zcela oprávněný, ale ve srovnání s tím, co zažívalo Slovensko za éry Vladimíra Mečiara, šlo ještě o slabý odvar. Jenomže ani vrcholná éra „mečiarismu“, kdy se „privatizovalo kamarátom“ jak o život, gangy mezi sebou bojovaly o vliv a vrcholným znamením doby byl únos prezidentova syna slovenskou tajnou službou, nedospěla až k nájemné vraždě novináře.

Miss rádkyně

Ján Kuciak se ve své poslední investigativní práci díval na aktivity několika kalábrijských rodin propojených s ’Ndranghetou, které se usadily před lety, v době, kdy doma začala být půda příliš horká, na východním Slovensku. Začaly podnikat v oborech, kde se dá sáhnout na dotace, případně požádat o nějakou tu vratku DPH, a zjevně se staly součástí ekosystému včetně mocensko-politických konexí. Netrvalo dlouho a italská jména se dostala do hledáčku slovenských orgánů činných v trestním řízení, ale žádná z kauz nevyústila v pravomocný výrok soudu.


Poslední článek Kuciaka: Italská mafie je napojena na Ficovo okolí

 Fico bude za V4 jednat o dvojí kvalitě zboží s Junckerem


Kuciakovo pátrání opakovaně přinášelo indicie na propojení jistého Antonina Vadaly z již zmíněné Bova Mariny na asistentku slovenského premiéra Roberta Fica, jistou Máriu Troškovou a tajemníka bezpečnostní rady státu Viliama Jasaňa, který disponuje nejvyšším stupněm prověrky.

Trošková, fínalistka Miss Universe a absolventka Vysokej školy manažmentu v Trenčíně, se od focení obrázků pro pánský magazín Brejk a kalendáře pro českého výrobce traktorů Zetor vypracovala až na „hlavnú štátnu radkyňu“. To by bylo sice pikantní, ale vesměs banální.

Závažnost tomu dodává fakt, že Trošková měla s Vadalou společnou firmu a že bezpečnostní agentura, která kdysi patřila Jasaňovi, nakonec také skončila ve Vadalových rukou. Propojení, ač nemusí být ani trochu validní, je na světě a Robertu Ficovi a celé vládní straně Smer musí být zcela jistě extrémně nepříjemné. A zřejmě i proto Trošková a Jasaň opustili do vyšetření případu svá místa na úřadu vlády.

Změna paradigmatu

Vůbec není jasné, zda vražda Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové v jejich bytě ve Vel’kej Mači, mající znaky popravy, skutečně souvisí s posledním nedokončeným článkem oběti, anebo s dalšími, jím rozkrývanými případy.

Česká a slovenská média popsala mnoho jim podobných a jelo se dál, močálem černým. Tak teď už ne, těch pár gramů olova změnilo paradigma.

Vyšetření toho, kdo a proč vraždil, bude sledováno se stejným napětím na Slovensku jako v Česku. Bohužel se v tomto ohledu nelišíme.

Přečtěte si další komentáře Miroslava Zámečníka:

Špatné dny pro poradce, jihoafrické farmáře a Putinovy sliby

Jak nám ta unie pěkně roste

Kde je ten národní kapitál?

Poučení z voleb: spraví to láskyplná péče o Sudety?

Vratné lahve

Rok osmičkový

Finské mzdové náklady dokazují, že co umí růst, dovede padat. A bolí to

Českým národním zájmem je nestát jenom u montážního pásu

Brexit na konci začátku

Comrade Bob Mugabe – velmi opožděný podzim patriarchy

Kde brát, když nejsou (lidi)?

Vyšší úrokové sazby, americký daňový velbloud a jiné novinky

Miloš a vzpomínky na Zetor