Německé volby: tajné služby jsou kvůli ruským hackerům ve střehu

24. září 2017, 11:00 - dah
24. září 2017, 11:00

Žádní hackeři ani trollové, kteří by se pokoušeli ovlivňovat volby v zahraničí, neexistují, odbyl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dotazy po možném ruském vměšování do německé politiky. Varování inspirované zkušenostmi z posledních amerických voleb označil za paranoidní zvěsti. Nedůvěru šéfa německé tajné služby tím ale nezažehnal. Důvodem k ní je nedávný ruský hackerský útok na Bundestag, ale i prokázaná skutečnost, že program na sčítání hlasů je napadnutelný.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov odmítl obavy z možného vměšování jeho země do nedělních voleb do spolkového sněmu. „Je mi to velice líto, ale nejsem lékař. O paranoidní zvěsti se nestarám,“ odbyl dotaz po možném ohrožení suverenity evropských zemí. A jak šéf ruské diplomacie dodal, zabývat se podobnými „fantaziemi“ by pro něj byla jen ztráta času.
Obavy z možného ruského vměšování do voleb, které Němci začali mít nejpozději od amerických prezidentských voleb, tím ovšem Lavrov nijak nerozptýlil.

Spolková zpravodajská služba (BND) varovala před ruskými hackerskými útoky a dezinformačními kampaněmi v předvolebním boji. Jak upřesnil prezident BND Bruno Kahl deníku Süddeutsche Zeitung, služby zjistily, že cílem těchto útoků je snaha podkopat důvěru voličů v politiku obecně.

Děravý software

Kahl zmínil možnost cílených destabilizačních kampaní a v této souvislosti mluvil výslovně o Rusku. „Vyvíjí se tu určitý nepřijatelný druh tlaku na veřejné mínění i na demokracii,“ konstatoval Kahl s tím, že tyto pokusy cílí na Evropu a zvláště pak na Německo. Deník Die Zeit zjišťoval, jak obtížné by bylo prolomit ochranu programu na zpracování volebních dat a tím ovlivnit výsledky voleb do Spolkového sněmu a dospěl k nepříjemnému zjištění. Oslovení experti z oblasti informačních technologií serveru doložili, že daný software není bezpečný.

Jedním z nich je Martin Tschirsich, čerstvý absolvent informatiky na Technické univerzitě Darmstadt. Program, který Německo používá ke zpracování volebních dat, Tschirsich během chvíle našel na internetu a důkladně jej prozkoumal. Úřady volby prohlašují za bezpečné. Jejich neohroženost vyvozují ze skutečnosti, že voliči zaškrtávají políčka na papírových lístcích, které ze zákona nelze nahradit žádným elektronickým formulářem.


Němci jsou už vůči hybridním akcím Kremlu imunní Bitva o Berlín 2017. Jak ovlivní německé volby Kreml?


To ale informatika nepřesvědčuje, protože v dalším kroku se informace z lístků digitalizují. V 70 tisících volebních místností bude na 650 tisíc spolupracovníků 24. září večer ručně přepočítávat hlasy a výsledky zapíše do papírových formulářů. Vše ostatní nicméně proběhne elektronicky prostřednictvím programu „PC-Wahl“, jehož dodavatel se honosí tvrzením, že jde o „nejpoužívanější systém organizace voleb v německé administrativě“.

Tschirsich zjistil, že datové toky v předmětném programu dokáže ovlivňovat. „Volby tedy bezpečné nejsou,“ řekl jednoznačně.

Na průnik hackerů do sítě Bundestagu upozornila maličkost

V roce 2015 napadli hackeři počítačovou síť německého parlamentu, odhalit to pomohl jeden drobný problém. Šéfce jedné z poslaneckých kanceláří Claudii Haydtové nešlo na počítači napsat „é“, obsažené ve jménu jejího známého. Když problém přetrvával i poté, co jí technici o čtyři dny později přeinstalovali programy, začalo být jasné, že systémy Bundestagu jsou napadené. Postupně vyšlo najevo, že kdosi zkopíroval poštu nejméně 16 poslaneckých kanceláří a proslídil i jejich pevné disky. Parlament přiznal, že unikly interní dokumenty a nevyloučil ani únik tajných informací.

Mezi cíli útočníků byla kancelář spolkové Kancléřky Angely Merkelové i místopředsedy Bundestagu Johannese Singhammera (CSU). Zasaženi byli i sociální demokraté Martin Rabanus a Bettina Hagedornová, důvěrníci bezpečnostní rady kontrolující rozpočet německých tajných služeb.

Poté, kdy byl útok odražen, začalo Spolkové státní zastupitelství prošetřovat možnou špionáž. Angela Merkelová hovořila o aktu hybridní války. Úřad kancléřky zvažoval dokonce i odvetný úder. Spolková vláda posléze upřesnila, že útok vedla jednotka ruské vojenské tajné služby známá pod označením APT28 nebo také „Fancy Bear“ (fešácký medvěd), která se později angažovala i v amerických prezidentských volbách.

Související články:

Trumpův syn zveřejnil maily k angažovanosti Rusů v amerických volbách

Němci už odpočítávají. Jaké koalice mohou přinést víkendové volby?

Merkelová bude podle průzkumu jasným vítězem, třetí by mohla být AfD

Jak volí bývalé východní a západní Německo? Dodnes velmi odlišně

Sledujte online přenos:


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 2 | Průměrné hodnocení: 3.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přiznat daň z nemovitostí za rok 2018 musíte do 31. ledna
Vytápění bytu: Teplárny udrží ceny tepla v roce 2018 na uzdě
Jak si u půjčky zařídit odklad splátek
Na které dani si z vašeho platu vezme stát nejvíc?
Je dobré znát plat kolegů?
Auta
10 nejhorších aut roku 2017 podle Euro NCAP: Propadl Fiat,…
Konec světa? SUV Ferrari je už „hotová věc“. Představí se do roku 2022
Škoda Kamiq: Teoretický konkurent Dacie Duster se ukázal na prvních fotkách
Hyundai Veloster má stále o jedny dveře méně a nabídne až 275 koní
Nissan Xmotion ukazuje, jak budou vypadat příští SUV japonské značky
Technologie
Jak autor Litecoinu k milionům přišel aneb další možná manipulace v kryptosvětě
In Karta konečně v mobilu. České dráhy vylepšují aplikaci Můj vlak
Nové řadiče Thunderboltu. Umí DisplayPort 1.4 a periférie se dají připojit i k USB
Manipulace s Bitcoinem. Růst ze 150 na 1000 dolarů mohl způsobit jediný člověk
Panasonic ukázal první televizory OLED s podporou HDR10+
Hry pro příležitostné hráče