Nechci. Metnarova náměstkyně odmítá odpovídat - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Nechci. Metnarova náměstkyně odmítá odpovídat

,
Nechci. Metnarova náměstkyně odmítá odpovídat
Zdroj: Ministerstvo obrany

Je tím nejpovolanějším, kdo by mohl promluvit k současné kritické situaci státních podniků LOM Praha a VOP CZ. Kateřina Blažková, náměstkyně ministra obrany, však s médii nechce komunikovat.

Jen týdeník Euro žádal ministerstvo obrany o zprostředkování rozhovoru s Blažkovou opakovaně po dobu několika měsíců. Bezúspěšně. Až na začátku listopadu Jan Pejšek, mluvčí resortu, redakci vzkázal: „V reakci na opakované žádosti sděluji, že vám paní náměstkyně rozhovor neposkytne.“

Přitom za rok a půl, co Blažková, blízká a dlouhodobá spolupracovnice Lubomíra Metnara, šéfuje sekci správy a řízení organizací, je hned několik věcí, které by měla vysvětlit. Ať už jde o podivný konec historika Eduarda Stehlíka, Jaroslava Priščáka, dlouholetého šéfa Armádního sportovního centra Dukla, nebo – a to především – špatný finanční stav leteckých dílen LOM Praha a opravárenského podniku VOP CZ a jeho řešení.

Jak týdeník Euro informoval letos v září, hospodaření obou státních podniků, kterým Blažková „velí“, se loni propadlo do záporných čísel. Zřejmě i proto muselo ze společnosti LOM Praha odejít několik manažerů. Už v létě poslalo ministerstvo obrany do leteckých opraven své kontrolory. A podle Marka Valy z tiskového oddělení resortu dosud nebyla kontrola ukončena.

Způsob (ne)komunikace Kateřiny Blažkové se přitom nezdá Janě Černochové (ODS), šéfce sněmovního branného výboru. „S paní náměstkyní Blažkovou jsem měla možnost komunikovat pouze na jednáních výboru, jinak nikoli. Má pod sebou velice důležité a v současnosti velice problematické portfolio, přesto aktivitou – na rozdíl od jiných náměstků – nehýří,“ reaguje Černochová. A doplňuje, že je to „každopádně odpovědnost pana ministra (Metnara) a jeho vizitka“.

Sama Kateřina Blažková se za dva a půl roku, které zatím po příchodu s Lubomírem Metnarem na ministerstvu obrany strávila, obsáhleji vyjádřila pouze do resortního magazínu A report. V rozhovoru z letošního února tam například reaguje na svůj nízký věk: „Zkušenosti mám určitě menší než lidé ve zralém věku. Pan ministr nejspíš ve mně vidí jiný přínos a jiné kvality, které nahrazují možná určitou nezkušenost vyplývající z mého věku. Na druhou stranu pro velké objemy úkolů a nezbytnou dynamičnost při jejich plnění je právě mládí jistou výhodou.“