Katalánsko by mohlo získat větší autonomii. Španělský premiér připouští referendum - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Katalánsko by mohlo získat větší autonomii. Španělský premiér připouští referendum

, čtk,
Katalánsko by mohlo získat větší autonomii. Španělský premiér připouští referendum
Zdroj: Profimedia.cz

Katalánci by díky novému referendu mohli získat větší autonomii, řekl španělský premiér Pedro Sánchez. Vyloučil však, že by se hlasovalo o sebeurčení, protože to ústava neumožňuje. Katalánský premiér Quim Torra je ovšem přesvědčen, že nezávislost Katalánska je nevyhnutelná.

Socialista Sánchez se od svého červnového nástupu do funkce premiéra snaží o dialog se svým katalánským protějškem. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí Cadena SER řekl, že se může „hlasovat o posílením autonomie Katalánska“. Termín případného referenda ale nestanovil.

Torra dnes v katalánské televizi řekl, že proces vedoucí k nezávislosti je nezvratný. „Právo na sebeurčení Katalánska nelze zamést pod koberec,“ prohlásil. Podle španělských médií chystá Torra na úterý projev o budoucnosti Katalánska.

Jak uvedla agentura AFP, Katalánci v roce 2006 potvrdili autonomní status svému regionu se 7,5 milionu obyvatel, který předtím schválil španělský parlament. Nejvyšší soud ale v roce 2010 toto rozhodnutí částečně zrušil, což vystupňovalo separatistické tendence. „Katalánsko má nyní status, pro nějž nehlasovalo, a to je politický problém,“ řekl dnes Sánchez.

Katalánsko má za sebou vážnou politikou krizi. Loni uspořádalo referendum o sebeurčení, a to přes zákaz Madridu. Volební den provázelo policejní násilí. Katalánský parlament pak vyhlásil nezávislost Katalánska, avšak Madrid převzal správu tohoto území. V následných volbách však znovu zvítězili příznivci odtržení Katalánska od zbytku Španělska a k nim patří i Torra.

Čtěte také:

Obviněný Puigdemont se vrátil do Belgie. Dál chce bojovat za nezávislost Katalánska

Španělský soudce zrušil eurozatykače na katalánské politiky

Komentář: Vzkaz z Barcelony

Katalánsko má novou vládu. Přímá správa Madridu po sedmi měsících končí

Baskická ETA oznámila rozpuštění. O nezávislost bojovala téměř šedesát let


Ohodnoťte tento článek
Diskuze