„Komisař okupační mocnosti.“ Místopředseda Spolkového sněmu zaútočil na velvyslance USA - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

„Komisař okupační mocnosti.“ Místopředseda Spolkového sněmu zaútočil na velvyslance USA

, čtk,
„Komisař okupační mocnosti.“ Místopředseda Spolkového sněmu zaútočil na velvyslance USA

Místopředseda německého Spolkového sněmu a liberální Svobodné demokratické strany (FDP) Wolfgang Kubicki se domnívá, že velvyslanec USA v Berlíně by měl být odvolán a poslán domů. Důvodem rozhořčení opozičního politika je kritika, kterou americký velvyslanec Richard Grenell podrobil návrh německého rozpočtu na obranu.

Důvodem rozmíšky jsou německé výdaje na obranu, které zřejmě porostou pomaleji, než se očekávalo, a země tak nesplní svůj závazek Severoatlantické alianci vydávat na armádu 1,5 procenta hrubého domácího produktu do roku 2024.

V příštím roce má obranný rozpočet po malém navýšení dosáhnout 1,37 procenta HDP a později má navyšování výdajů na obranu spíše klesat. Státy NATO by přitom do roku 2024 měly na obranu vydávat alespoň dvě procenta HDP, což evropským spojencům často připomíná zejména americký prezident Donald Trump.

Podobná výzva se v pondělí objevila i na oficiálním twitterovém účtu amerického velvyslanectví ve spolkové republice. „Snižování už tak nepřijatelného závazku k vojenské připravenosti dává znepokojivý signál 28 spojencům Německa v NATO,“ uvedl Grenell.

Kubicki podle serveru Spiegel Online řekl, že Německo si nesmí nechat takové chování „z důvodu sebeúcty líbit“. Agentuře AFP politik řekl, že „Richard Grenell by měl být okamžitě prohlášen za nežádoucí osobu“.

„Když někdo jakožto americký diplomat vystupuje jako vysoký komisař okupační mocnosti, musí poznat, že naše tolerance má své meze,“ prohlásil Kubicki.

Dvacet let Česka v NATO: Albrightová a Petříček se opřeli do Putina

 Bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová

Přečtěte si také:

O krok blíže k vesmírným silám. Trump nařídil vytvořit nové armádní velitelství

USA stáhnou z Afghánistánu až polovinu vojáků, píší média

Trump v soukromí mluví o odchodu USA z NATO, tvrdí New York Times

Generál Pavel varuje: Aktivity Ruska jsou pro Česko větší hrozba než terorismus

Ohodnoťte tento článek
Diskuze