Impeachment je jako občanská válka, povede k rozdělení země, varuje Trumpův obhájce - Euro.cz

Přihlášení

Impeachment je jako občanská válka, povede k rozdělení země, varuje Trumpův obhájce

, čtk,
Impeachment je jako občanská válka, povede k rozdělení země, varuje Trumpův obhájce
Zdroj: čtk

Ústavní žaloba, kterou proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi vznesla demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů, připomíná občanskou válku. Během procesu v Senátu Kongresu USA to prohlásil Ken Starr, který je členem Trumpovy obhajoby. Trumpa demokraté viní ze zneužití pravomocí a z obstrukcí vůči Kongresu.

„Stejně jako válka je i impeachment peklem,“ řekl Starr o procesu ústavní žaloby, ve kterém Trumpovi hrozí sesazení z funkce. Stejně jako válka, tak i ústavní žaloba podle tohoto právníka vede k hořkosti a k rozdělení země. Starr poznamenal, že demokraté tohoto procesu zneužili jako politické zbraně a že z právního pohledu nejsou výhrady demokratů dostatečné k zahájení tohoto řízení, neboť nepředstavují porušení zákona či ústavy.

Zneužil Donald Trump tlakem na Ukrajinu úřad prezidenta USA?

Starr, který v 90. letech vyšetřoval tehdejšího demokratického prezidenta Billa Clintona a umožnil ústavní žalobu proti němu, si podle AP postěžoval, že USA se nacházejí v době procesů proti prezidentům.

Prezidentův osobní právník Jay Sekulow, který sbor Trumpových obhájců spolu s právním poradcem Bílého domu Patem Cipollonem vede, dnes v Senátu prohlásil, že ústavní žaloba je jen pokračováním tříleté snahy upřít Trumpovi jeho vítězství v prezidentských volbách. Senátory, kteří vystupují jako soudní porota, Sekulow vyzval, aby žalobu odmítli, prezidenta osvobodili a aby tak zabránili nezvratnému zpolitizování ústavního procesu.

„Pokud se tohle stane novým standardem, pak bude budoucnost vypadat úplně jinak,“ dodal Sekulow.


Trumpovi pomáhá impeachment. Jeho štáb mobilizuje voliče, vybral rekordní částku

 Americký prezident Donald Trump


Trumpovi obhájci dnes druhým dnem přednášejí úvodní projevy, ve který předkládají argumenty proti žalobě. Obhajoba dostane prostor ještě v úterý, obžaloba vedená demokratickými kongresmany své důvody přednesla minulý týden. Jakmile úvodní řeči skončí, dostanou senátoři možnost ve středu a ve čtvrtek písemně klást dotazy. V pátek pak bude Senát hlasovat o možnosti předvolat svědky, což požadují demokraté. Pokud by Senát svědecké výpovědi zamítl, mohl by proces skončit ještě tento týden. Dnešní prohlášení některých republikánských senátorů ale ukazují, že demokraté podporu pro svědky získají, což povede k prodloužení procesu.

Dále čtěte:

Účet za 46 miliard dolarů. Analýza ukázala, na kolik přišla americké firmy Trumpova cla

Noční můra demokratů: Trump prohraje, ale Bílý dům neopustí

Kdo platil Stormy Daniels? Trump má předložit daňová přiznání z posledních 8 let

Krach, jaký svět neviděl. Trump varuje před propadem trhu, pokud nebude znovu zvolen

Šesti z deseti Američanů se nelíbí, jak Trump vykonává úřad prezidenta

Diskuze