Trump podepsal příkaz k obnovení protiíránských sankcí. EU je bude blokovat - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Trump podepsal příkaz k obnovení protiíránských sankcí. EU je bude blokovat

, čtk,
Trump podepsal příkaz k obnovení protiíránských sankcí. EU je bude blokovat
Zdroj: čtk

Americký prezident Donald Trump dnes podepsal exekutivní příkaz k obnovení protiíránských sankcí, který navazuje na jeho květnové rozhodnutí o vypovězení jaderné smlouvy s Íránem. Evropská unie chystá opatření na ochranu evropských firem proti obnoveným sankcím.

Sankce, které mají podle prezidenta zajistit „maximální hospodářský tlak“ na teheránský režim, se budou uplatňovat ve dvou etapách, první vstoupí v platnost o půlnoci místního času (v úterý v 6:00 SELČ).

V oznámení o podpisu prezidentského dekretu Bílý dům uvedl, že prezident je připraven uzavřít novou jadernou smlouvu, která by se týkala všech „škodlivých“ aktivit Íránu včetně výroby balistických raket a údajné podpory terorismu.

Protiopatření EU jsou připravena a v úterý nabudou platnosti společně s krokem Washingtonu. Zavedení takzvaného blokovacího zákona oznámili dnes ve společném prohlášení ministři zahraničí Francie, Německa a Británie společně s šéfkou unijní diplomacie Federikou Mogheriniovou. „Jsme odhodláni ochránit evropské hospodářské subjekty zapojené do legitimních obchodů s Íránem (…) Z tohoto důvodu vstoupí 7. srpna v platnost blokovací zákon aktualizovaný Evropskou unií,“ citovala z prohlášení agentura AFP.

Zmíněné opatření je upravenou verzí evropské normy z roku 1996, jejímž cílem bylo vyjmout ekonomické subjekty z působnosti amerických sankcí proti Kubě, Libyi a Íránu. Na její uplatnění ale až doteď nedošlo. Aktualizovanou verzi schválili ministři zahraničí členských států EU 16. července.


Přečtěte si komentář: Sója a Trumpův hospodářský zázrak

Makrooko Miroslava Zámečníka


Nový předpis zakazuje evropským firmám podřídit se extrateritoriálním dopadům amerických sankcí pod hrozbou pokut stanovených jednotlivými členskými státy, uvádí AFP. Zároveň společnostem poskytuje právo obdržet odškodnění za veškerou škodu způsobenou těmito sankcemi od právnické či fyzické osoby, která stojí za jejich zrodem. Dále také v EU činí neplatnými všechny následky zahraničních soudních verdiktů vycházejících ze stejných sankcí.

Americký prezident Donald Trump oznámil obnovení hospodářských postihů vůči Íránu 8. května, kdy také oznámil odstoupení USA od jaderné dohody uzavřené s islámskou republikou v roce 2015. Evropští představitelé toto rozhodnutí kritizovali a deklarovali odhodlání pakt označovaný zkratkou JCPOA udržet.

Mezi stranami přelomové dohody figurovaly vedle Íránu, USA, Číny a Ruska právě Německo, Francie, Británie a EU. „Hluboce litujeme, že Spojené státy znovu zavedly sankce,“ napsali v dnešním prohlášení zástupci evropských stran JCPOA. Mogheriniová dříve uvedla, že EU udělá vše pro to, aby dohoda nezanikla, protože následky by podle ní byly katastrofální pro všechny.

Írán se v dohodě uzavřené 14. července 2015 výměnou za zrušení mezinárodních sankcí zavázal mimo jiné k vyřazení části centrifug na obohacování uranu, k vyvezení většiny již obohaceného uranu či k přestavbě některých svých zařízení na výzkumná pracoviště. V následujících letech se do obchodování s Íránem pustily i některé z největších evropských firem, agentura AFP ale vzájemnou výměnu zboží a peněz přesto stále označuje za slabou. V roce 2017 dosáhla hodnota vývozu zboží a služeb z Evropské unie do Íránu 10,8 miliardy eur (téměř 277 miliard korun), dovoz z Íránu pak činil 10,1 miliardy eur. Proti roku 2016 byla hodnota importu téměř dvojnásobná.

Přečtěte si také:

Ilona Švihlíková: Evropský „superdeal“ s Trumpem

Když si kohouti notují: žoviální Juncker je ideálním partnerem pro hulváta Trumpa

Trumpovo varování: Írán by už neměl vyhrožovat USA, jinak ponese následky

Trump nechápe: Máme chránit evropské země před Ruskem, jemuž posílají miliardy za plyn?

Trump nabídl Íránu novou jadernou smlouvu. Předchozí podle něj byla katastrofou


Ohodnoťte tento článek
Diskuze