EU a Británie údajně vyjednaly účet za brexit. Vládní činitel to popírá - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

EU a Británie údajně vyjednaly účet za brexit. Vládní činitel to popírá

, čtk,
EU a Británie údajně vyjednaly účet za brexit. Vládní činitel to popírá
Zdroj: čtk

Britští a unijní vyjednavači dosáhli rámcové dohody ohledně účtu za odchod Británie z Evropské unie. Píše to na svém webu britský deník The Daily Telegraph s odvoláním na zdroje z obou stran. Představitel britské vlády, který hovořil pod podmínkou anonymity, ale v rozhovoru s agenturou Reuters tvrzení listu zpochybnil.

Zdroje z Británie i unie listu The Daily Telegraph sdělily, že konečný účet bude ve výši 45 až 55 miliard eur (1,1 bilionu Kč až 1,4 bilionu korun).

Výše „rozvodového vyrovnání“ je hlavním kamenem úrazu stagnujících rozhovorů o brexitu, dohoda kolem finančních závazků Londýna by podle The Daily Telegraph mohla znamenat průlom.


Komentář: Czexit není pro mladý

Britská vlajka v Bruselu, ilustrační foto


Londýn dostal od předsedy Evropské rady Donalda Tuska na finalizaci rozvodového účtu a plánu v otázce hranice s Irskem čas do začátku prosince. V polovině prosince pak má o britské nabídce rozhodnout summit evropských lídrů, který může případně posunout vyjednávání o brexitu do fáze rozhovorů o budoucích obchodních vztazích.

Podle EU musí Británie před vystoupením zaplatit za finanční závazky pocházející z dřívějších společných rozhodnutí osmadvacítky.

Přečtěte si také:

Evropská centrální banka: Kvůli brexitu hrozí obcházení pravidel dozoru

Esej: Zamávejte eurobusu

Rovnost podmínek a právo na vzdělání. EU přijala evropský pilíř sociálních práv


Ohodnoťte tento článek
Diskuze