Dopad obchodní války: Čína přišla o post největšího obchodního partnera USA - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Dopad obchodní války: Čína přišla o post největšího obchodního partnera USA

, čtk,
Dopad obchodní války: Čína přišla o post největšího obchodního partnera USA
Zdroj: čtk

Čína v letošním prvním pololetí v důsledku obchodních sporů mezi Washingtonem a Pekingem přišla o post největšího obchodního partnera Spojených států. Vyplývá to podle listu The Wall Street Journal (WSJ) z pátečních údajů amerického ministerstva obchodu.

Hodnota vzájemné výměny zboží mezi USA a Čínou v pololetí klesla o 14 procent na 271 miliard dolarů (zhruba 6,3 bilionu Kč). Čína tak z první příčky mezi obchodními partnery USA, kterou držela v letech 2015 až 2018, klesla až na třetí místo za Mexiko a Kanadu, píše WSJ.

Import z Číny do USA v pololetí klesl o 12 procent a export z USA do Číny se propadl o 19 procent. Washington a Peking spolu od loňského roku vedou obchodní válku, v jejímž rámci na sebe uvalují nová cla.


Přečtěte si komentář k tématu:

Robert a Liou a cla jako prostředek


Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek oznámil, že od 1. září zavede dodatečné desetiprocentní clo na čínské zboží, jehož roční dovoz do Spojených států dosahuje 300 miliard dolarů (sedm bilionů korun).

Washington viní Čínu z řady nekalých obchodních praktik, které podle něj poškozují americké podniky. Spojené státy již dříve zavedly cla na čínské zboží, jehož roční dovoz do USA dosahuje zhruba 250 miliard dolarů (5,8 bilionu korun). Čína odpověděla odvetnými cly na dovoz z USA v roční hodnotě 110 miliard dolarů (2,6 bilionu korun).

Čtěte také:

Důsledek obchodní války: čínský HDP rostl nejpomaleji za 27 let

Čína se tvrdě opřela do Spojených států. Obvinila je z ekonomického terorismu

Úplná obchodní válka posune svět k recesi, varují analytici

Donald a vůně petroleje. Za rostoucí cenu ropy mohou i Trump a Maduro

Ohodnoťte tento článek
Diskuze